Автор Тема: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)  (Прочитано 27444 пати)

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« на: 20 Септември 2017, 01:28:02 am »
Здраво,
По препорака на еден пријател се зачленив на форумов со надеж дека ќе го искоренам проблемот на колата еднаш засекогаш бидејќи ниеден мајстор што го посетив не успеал, а многумина и не се нафаќаат. Буџетот ми е неограничен но никако неможам да го решам овој проблем од кога ја купив колата (фебруари 2017).
Станува збор за erratic idle или нерамномерен лер гас (ќе видите на видеото). Пробав многу варијанти и тоа: Чистење на Idle Control Valve (ICV/Степ мотор)/ НОВ кинески ICV, половен оригинален BOSCH ICV (Кој работеше одлично на колата од која го извадивме, а кај мене се врати на стариот проблем дур да дојдам до дома), потоа сменив свеќици, разводна капа и палец, ништо не помогна и не направи разлика. Со Carb Cleaner го чистев MAF сензорот, и клапната (само одозгора) но повторно без успех... Колата работи ок, се додека не загрее, потоа паѓаат обртаите под нормалата (940 +/- 10%) и компјутерот пробува да го корегира тоа, и се врти во круг постојано.

Ако имал некој слично искуство или пак има знаење што го предизвикува ова ќе ве замолам да ми помогнете. Инаку, се викам Стефан и сум луд за Opel Calibra, од надвор колата ми изгледа вака:


#додаток
истиот проблем го има и на бензин и на плин, плинот е дизна систем landi renzo монтиран во plimont

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #1 на: 20 Септември 2017, 10:48:01 am »
proba so druga lambda sonda?

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29152
    • CARclub.mk
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #2 на: 20 Септември 2017, 10:57:32 am »
Ау, изненадувачки clean Калибра. Браво!

Добредојде Стефан, сигурно ќе се спријателите веднаш сo @Stratro - и он има убава Калибра. :)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #3 на: 20 Септември 2017, 11:33:47 am »
Си сменил се што може да биде како проблем, освен кабли до разводна капа...

Еве набрзина...

ROUGH IDLE WITH WARM ENGINE
The engine will not idle smoothly, or it stalls during idle when the engine is warm. When the engine is warm or hot and you take your foot off the gas pedal, the engine runs very rough and may even stall. When you run the engine at higher speeds, it seems to run fine.

Possible causes:

There may be a vacuum leak.
The Fix: Check and replace vacuum lines as required.

The fuel pressure regulator may be operating at too low a pressure.
The Fix: Check the fuel pressure with a fuel pressure gauge. Replace fuel pressure regulator. (This is not really a do-it-yourself kind of job.)

Idle speed set incorrectly.​
The Fix: Set idle speed to specs.

There may be some type of ignition problem.
The Fix: Check and replace distributor cap, rotor, ignition wires and spark plugs.

There may be a fault in the computerized engine control system.
The Fix: Check engine control systems with a scan tool. Test circuits and repair or replace components as required. (This is not really a do-it-yourself kind of job.)

The EGR valve may be bad.
The Fix: Replace EGR valve.

The engine may have mechanical problems.
The Fix: Check compression to determine engine condition.

The fuel injectors may be dirty.
The Fix: Clean or replace fuel injectors.

Секако, однеси ја кај Марјан (Маршер), нека пише некој број...јас го немам.
А од форумов може да помогне @GOCEBRZI или @JAN TURBO  кои не се активни баш, али ќе им пишам по фб.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #4 на: 20 Септември 2017, 11:34:39 am »
..

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #5 на: 20 Септември 2017, 11:46:09 am »
Имаш плин? На плин Опеловите мотори знаат вака да работат.

Јас го имав истиот проблем кај 1.6 16V. Сменав ламбда сонда и го снема ова, иако ме убедуваа дека е до плинот.

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #6 на: 20 Септември 2017, 12:21:15 pm »
Провери и сензор за температура на антифриз какви вредности ти дава на топло, ако имаш дијагностика. Ако немаш дијагностика мериш со унимер, а табела со вредности на отпор имаш на нет.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #7 на: 20 Септември 2017, 15:12:16 pm »
Имаш плин? На плин Опеловите мотори знаат вака да работат.

Јас го имав истиот проблем кај 1.6 16V. Сменав ламбда сонда и го снема ова, иако ме убедуваа дека е до плинот.

Од каде можам да набавам нов ламбда сензор? Ти половен зема или нов? Поздрав

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #8 на: 20 Септември 2017, 18:32:00 pm »
Нов, во било која продавница или сервис :)

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #9 на: 20 Септември 2017, 19:37:16 pm »
Нов, во било која продавница или сервис :)

јас сум малку неискусен во оваа област такада ќе мора повторно да ти поставам прашање, ти од каде го набави и по која цена (отприлика, за да не ме насамарат :D), дали е BOSCH или може и некој заменски?

#на темата
имам читано дека може да се направи bypass на ламбда сензорот такашто ќе го ќе го уземјам пин 20 од ECU. каде се наоѓа тој пин знае ли да ми каже некој?




There may be a vacuum leak.
The Fix: Check and replace vacuum lines as required. - до SFI кутијата и лептирот дефинитивно нема vacuum leak, понатаму ми е страв да чепкам незнам како би проверил.

The fuel pressure regulator may be operating at too low a pressure.
The Fix: Check the fuel pressure with a fuel pressure gauge. Replace fuel pressure regulator. (This is not really a do-it-yourself kind of job.) - чим и на бензин и на плин го прави истото, не би требало да е ова?

Idle speed set incorrectly.​
The Fix: Set idle speed to specs. -  по haynes manual idle speed на Opel Calibra неможе да се штелува.

There may be some type of ignition problem.
The Fix: Check and replace distributor cap, rotor, ignition wires and spark plugs. - освен wires, се е сменето.

There may be a fault in the computerized engine control system.
The Fix: Check engine control systems with a scan tool. Test circuits and repair or replace components as required. (This is not really a do-it-yourself kind of job.) - каде/како би го направил ова?

The EGR valve may be bad.
The Fix: Replace EGR valve. - C20XE нема EGR вентил

The engine may have mechanical problems.
The Fix: Check compression to determine engine condition. - каде би го направил ова? Патем, крајна брзина на колата е 220, кога ќе ја улетам убаво и на бензин и на плин

The fuel injectors may be dirty.
The Fix: Clean or replace fuel injectors. - повторно отпаѓа бидејќи и на бензин и на плин ги има истите симптоми, а дизните и филтерот за плин се сменети пред 1 година.

Секако, однеси ја кај Марјан (Маршер), нека пише некој број...јас го немам. - јас еднаш ја однесов кај некој марјан (наводно постар мајстор за опел) и сакаше жив да ме одере 3500 денари за опруга на затегач за да проверел дали е ребрастиот на точки, се надевам дека не е истиот :D
А од форумов може да помогне @GOCEBRZI или @JAN TURBO  кои не се активни баш, али ќе им пишам по фб.
« Последно менување: 20 Септември 2017, 20:05:47 pm Indigo »

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #10 на: 20 Септември 2017, 20:44:34 pm »
http://www.bismotors.com.mk/ :)

Бујрум прашај. Знам дека е мала сума. Сеа не се сеќавам која беше да бидам искрен.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #11 на: 20 Септември 2017, 21:17:39 pm »
Има начини многу лесно да најдеш vacumm leak, гуглај...

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #12 на: 20 Септември 2017, 22:35:59 pm »
50 eur e lambda sonda na NGK. Toa se univerzalni sondi. Bosch e okolu 100-tina evra.


Sent from my iPhone using Tapatalk

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #13 на: 20 Септември 2017, 22:50:33 pm »
За да видиш дали е до сондата откачи го џекот и вози ја еден ден така. Така ECU-то не ја следи и вози по средна вредност. Башка тоа и претходно што ти пишав да провериш

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Erratic Idle на Opel Calibra (C20XE)
« Одговори #14 на: 20 Септември 2017, 23:49:42 pm »
Тоа е единствено нешто што останува, чим споредувал со друга кола.