Автор Тема: Србија казнува?  (Прочитано 47659 пати)

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4629
  • Passat B8
Одг: Србија казнува?
« Одговори #240 на: 01 Ноември 2018, 01:27:16 am »
na naplatna go prasav kao da ne dades beleska so sredna brzina za dzadarine sto stojat... mi veli vije ste so strani tablici drn drn... nego razbrav sto sakase da kaze...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Србија казнува?
« Одговори #241 на: 01 Ноември 2018, 01:36:33 am »
na naplatna go prasav kao da ne dades beleska so sredna brzina za dzadarine sto stojat... mi veli vije ste so strani tablici drn drn... nego razbrav sto sakase da kaze...

Ако зборуваш како што пишуваш, ни тој те нема ништо разбрано :D

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Србија казнува?
« Одговори #242 на: 01 Ноември 2018, 13:03:39 pm »
Го погодио куршум у шлем, едвај је куртулио од војне ;D

Српски на Македонски начин ;D

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1255
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Србија казнува?
« Одговори #243 на: 01 Ноември 2018, 13:11:01 pm »
Во Србија и Хрватска брзо се шири масовна употреба на Waze

https://www.waze.com/

Кај нас споро оди. Иначе топ е апликацијата. Погледнете во Романија, Романците без апликацијава не седнуваат во кола

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Србија казнува?
« Одговори #244 на: 01 Ноември 2018, 13:23:14 pm »
Кај мене во Летонија и во Литванија и во Полска кога возам редовно ја користам дури и кога се враќам од работа секој ден накај дома зошто често ме спасува од гужви. Но реално сообраќајот во Скопје е толку глупаво организиран така што ни вејз нема да те спаси од чекање.

А да не зборам колку пати сум се спасил од скриени камери или џандари ехеееее. Тоа е уствари најголемата придобивка ама треба луѓето да ја користат често апликацијата.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Србија казнува?
« Одговори #245 на: 01 Ноември 2018, 16:53:16 pm »
Во Србија и Хрватска брзо се шири масовна употреба на Waze

https://www.waze.com/

Кај нас споро оди. Иначе топ е апликацијата. Погледнете во Романија, Романците без апликацијава не седнуваат во кола

Имаме Carclub група на Waze ако не си знаел, ама немаше никаков интерес да ја разработиме.

Отсутен malinamamun

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 552
Одг: Србија казнува?
« Одговори #246 на: 03 Ноември 2018, 12:07:08 pm »
Никој не помага овде. Кога одам низ македонија во последно време се повеќе наидуѕвам на лажно блиндирање за полиција. Во месецов едно - 5-6 пати ми се има случено.
Си велам незнам дали овие се грижат за мене или се зезаат. Ама како што возам некогаш можеби и добро е.

Инаку Србија казнува и тоа како. Од блиски слушнав дека нивни роднини малку се заборавиле на гаста и си платија казна.

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5635
Одг: Србија казнува?
« Одговори #247 на: 03 Ноември 2018, 12:19:06 pm »
Јас еднч у Србоја со другарми застана не полицјата,ние бееме со голф 2 само на плин беше и од коа ке ја изгасеше не палеше и на крајо полицајците бутаа на голфо да запале и кажаа ни да не кажуваме оти бутале на голфо

Sent from my Coolpad E503 using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6302
  • Бенве сие бенве
Одг: Србија казнува?
« Одговори #248 на: 03 Ноември 2018, 12:23:06 pm »
Колегите многу се плачат од србите, казни над 1000еур за работи кои што се нормални во ЕУ, ама тоа било Србија. Не знам зошто синдикатот не застане во одбрана на возачите. Јас имам еднаш месечно контрола последната беше у Франција пред 3 недели поминав ок без ниту забелешка, во Србија можеби ќе платен 3-4000 еур

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1318
Одг: Србија казнува?
« Одговори #249 на: 03 Ноември 2018, 14:46:18 pm »
ама шо знам подобро им е тоа со брзината, сите возат околу 130, па не мора да се крстиш пред претицање камион, да не те собере некое ауди со 300 на саат.

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Србија казнува?
« Одговори #250 на: 03 Ноември 2018, 15:00:26 pm »
Јас па мислев само Тристач иде 300 на саат ;D

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Србија казнува?
« Одговори #251 на: 03 Ноември 2018, 15:55:15 pm »
Во Австрија веќе е 140кмч максимална дозволена, а се спремаат повласувања за електрични коли да смеат да возат побрзо од бензинските.

https://www.google.com/amp/s/insideevs.com/austria-electric-car-speed-limit-higher/amp/


Реално 150кмч дозволено со ригорозни казни над 160кмч (по радар, 175 по километража) би било идеално за секаде. Прво за Австрија секако.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Србија казнува?
« Одговори #252 на: 03 Ноември 2018, 16:52:22 pm »
Никој не помага овде. Кога одам низ македонија во последно време се повеќе наидуѕвам на лажно блиндирање за полиција. Во месецов едно - 5-6 пати ми се има случено.
Си велам незнам дали овие се грижат за мене или се зезаат. Ама како што возам некогаш можеби и добро е.

Инаку Србија казнува и тоа како. Од блиски слушнав дека нивни роднини малку се заборавиле на гаста и си платија казна.

Да не возиш со кинески ксенон, магленки или раштеловани светла? Можеби не му е целта да те предупредат од полиција. Оти и јас им блендирам кога ми вадат очи од спротива.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Србија казнува?
« Одговори #253 на: 03 Ноември 2018, 17:52:23 pm »
Па и зад мене    ....

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Србија казнува?
« Одговори #254 на: 04 Ноември 2018, 00:03:29 am »
Во Австрија веќе е 140кмч максимална дозволена, а се спремаат повласувања за електрични коли да смеат да возат побрзо од бензинските.

https://www.google.com/amp/s/insideevs.com/austria-electric-car-speed-limit-higher/amp/


Реално 150кмч дозволено со ригорозни казни над 160кмч (по радар, 175 по километража) би било идеално за секаде. Прво за Австрија секако.
Прво излези од гугл и скокни до австрија па пиши како си поминал по нивните патишта чисто колку пати те сликале. Австрија е страшно за возење ако не пазиш, тие 140 можеш у гз да си ги напикаш пошто одма иде знак 100ка и на пола метро те слика камера. Цела австрија е со камери