Автор Тема: Прашања и советување  (Прочитано 190315 пати)

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и советување
« Одговори #585 на: 27 Јули 2020, 15:59:41 pm »
@osmica8 да да, секако не ми е за брзање, ако сум ја возел така досега, можам и уште месец-два да ја повозам. Кога ќе можеш, пиши тука на апдејт на новото озвучување, баш и ме интересира како ќе испадне.

Ќе оди ново озвучување по се изгледа, да не го мислам од друга растурена алфица. Фала однапред за инфото, ќе го имам на ум дијаметарот за на сите врати кога ќе барам понуди.

Присутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Прашања и советување
« Одговори #586 на: 27 Јули 2020, 16:54:35 pm »
Не чекај и само земи било какви звучници ако не ти се даваат премногу пари.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и советување
« Одговори #587 на: 29 Јули 2020, 07:12:14 am »

Звучниците ти се 17см или 16.5см во дијаметар на сите врати. Горе кај рачките има твитери. Позади има шанси да нема воопшто твитери, само празно место.
Фабричките се лоши. Не ги барај воопшто.
Јас сега баш сакам да ги сменам, па гледам Алпине како Боки шо зеде за хондата. Евентуално некој пионир. Ќе одлучам во продавницата кога ќе ги земам. Ве секој случај со високотонци ќе земам за да ги исклучам високите што се кај рачките.

Ако сакаш почека некој ден - недела да земам јас, па да ти кажам што да бараш.


Зошто не земеш компоненти, па да ги смениш и твитерите? Доста подобар звук се добува ако твитерите се повисоко поставени, отколку долу во нозе да се.
Знам дека босе системот нема твитери горе ни на предни ни на задни врати, ама тоа не е разлог ти да не направиш подобро.

Кај мене позади немаше високотонци, па си стаив :) Секако и напред.

За новите звучници ќе ви требаат адаптери, или да ја искорнеш мембраната и магнетот од старите - што не е лошо решение, само убаво да се задихтува со сунѓерче просторот меѓу новиот звучник и старото куќиште.

@dbl.dzo не се залетувај по босиња мосиња за 147-цата. Не вреди маката да наместиш босе систем, звукот на босе во 147 е пристоен, но може и подобро во сопствена режија (алпајн, кенвуд, пајонир итн..). Местењето на комплетен Босе систем во 147 подразбира и соодветна инсталација низ колата, која не е само кабли за вуфер до позади, туку цел сноп наменски кабли, за кои да ги наместиш, ти треба солидно растурање на внатрешноста на колата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11695
  • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #588 на: 29 Јули 2020, 09:14:52 am »
Многу се мали дупките за твитери кај рачките. Јас имам монтирано позади твитери, оти кај мене немаше. Едвај најдов некој најевтини.
Само тие ги береше и некој Пионир во пакет со 16ки кои коштаа многу.

Кога ќе ги земам 16ки те, ќе одлучам дали ќе останат твитерите или не.
Иначе да. Треба адаптери за новите звучки. Напред имам. Позади треба да обезбедам.

Отсутен vladimir_

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 212
Одг: Прашања и советување
« Одговори #589 на: 29 Јули 2020, 09:27:58 am »
Јас ги најдов фабрички твитери за 400-500 ден комплет со се пластиките.
Побарај од некоја растурена твитери за да не мораш да комбинираш

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и советување
« Одговори #590 на: 29 Јули 2020, 10:07:28 am »
Кај мене твитерите од алпајн звучките се со пиштол за топење пластика монтирани. Нот гуд, нот терибл, ама брка работа :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Borunua

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Прашања и советување
« Одговори #591 на: 02 Јануари 2021, 08:52:47 am »
Здраво, има некој искуство со фм трансмитер, го поврзав мојот преку бт на 87.5 но сеуште вади шум станоцата??

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и советување
« Одговори #592 на: 02 Јануари 2021, 09:15:28 am »
Пробај на друга фреквенција, многу е зафатена 87.5, посебно во Пелагонискиот регион. Кај мене одлично работи на 100.3

Отсутен Borunua

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Прашања и советување
« Одговори #593 на: 02 Јануари 2021, 09:50:06 am »
Пробај на друга фреквенција, многу е зафатена 87.5, посебно во Пелагонискиот регион. Кај мене одлично работи на 100.3

Трансмитерот е на "busy" - CG16 од лукоил и не врти повеќе од 99.9 фрек.
87.5 вади најмалце шум за разлика од другите станици..
На тивко е ок, али погасно шушти.. другар има исто у хонда без шум на 87.5..
880ден.. 🤦‍♂️

Отсутен damjanku

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 289
Одг: Прашања и советување
« Одговори #594 на: 23 Јануари 2021, 01:00:26 am »
@osmica8

Се заинтересирав и јас за промена на звучници исто на 147, па би ми помогнал ако си ги сменил твоите да споделиш искуство, какви звучници зеде и дали си задоволен од звукот? Како што прочитав од Симо може да и без адаптери да се помине само ке бара малку повеќе труд што не е проблем.
Фала однапред.

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и советување
« Одговори #595 на: 23 Јануари 2021, 01:24:22 am »
@damjanku Ќе се приклучам уште отсега на дискусијава бидејќи ми е како замислен проект за во лето на мојата 147ца, но се уште не знам како може да се изведи. Требаше порано, ама други трошоци, да не ја тупам.

Вадење на тапацирите е 10 минути работа по врата, веќе имам извадено два звучници (со скинати мембрани) како урнек. Но дотука знам само. Некои викаат дека мора адаптери, некои дека може и така да помине.
 
Чисто како дополнително инфо, во Беверли имам прашувано и разгледувано, ми препорачаа 50еу од сет да ми биде како долна граница (иако има и поевтина варијанта од тоа од бренд кој не ни можам да го изговорам)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и советување
« Одговори #596 на: 23 Јануари 2021, 09:34:02 am »
Без адаптери се поминува само ако си ги уништиш старите звучници, кои и онака се со искинати мембрани веќе. Искини ја мемембраната комплетно, искрши ги  пластичните држачи што го држат магнетот, и имаш адаптер за звучник. Јас така ги имав на Стилото монтирано звучниците. За 159 и 147 адаптери си купив. Здрави беа оригиналните звучници, не ми се уништуваа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11695
  • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #597 на: 24 Јануари 2021, 09:54:28 am »
@osmica8

Се заинтересирав и јас за промена на звучници исто на 147, па би ми помогнал ако си ги сменил твоите да споделиш искуство, какви звучници зеде и дали си задоволен од звукот? Како што прочитав од Симо може да и без адаптери да се помине само ке бара малку повеќе труд што не е проблем.
Фала однапред.

Моите се сменати предните. Беа фабричките ставив некој JBL мислам. Ми испаднаа гратис од слупана кола, па ги монтирав. Не се баш добри. Сакав да ги сменам сите комплет ама се откажа проектот.

Иначе како што кажа Симо. Ако сакаш фабричките да ги уништиш, од нив правиш адаптери. Ако не мора да си купиш. Можиш исто така да си направиш адаптери од други 16см звучки, да ги уништиш тие.

Бев во VOX и тие ми кажаа дека на моето радио доволно ќе биди било кој Alpine или Pioneer да се монтираат и драстично ќе се смени звукот.
Иначе си се обезбедив со адаптери нови за задните врати и нови пластични осигурачи за вратите.

Си ги чувам моите оргиналните иначе. Здрави се како нови.
:)

Отсутен bobimk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 256
Одг: Прашања и советување
« Одговори #598 на: 31 Јануари 2021, 11:37:58 am »
Дали има некој искуство со овие мултемедија уредите кои се нудат по фб страни, за 50-60 еур? Пример вака нешто: http://reklama5.mk/AdDetails?ad=3682924
Имам JVC 2din DVD радио на кој тачот не му работи, но дополнително што ме иритира е што назад на екранот, каде што се пиновите за приклучување на самиот екран на радиото, има едно пластично запче за фиксирање што е скршено и фактичи екранов губи контакт и мора после секое палење на колата да го притиснам јако, па од страна да потполнам со некоја пластика и сл. да се фиксира некако и да добие контакт. И ограничен сум само на слушање музика од картичка или ЦД. Не можам радио да си пуштам и менувам станици. Поминаа 2 години откако ја купив колата (http://forum.carclub.mk/index.php/topic,23129.0.html)и реков ај ќе го средам понатаму и еве уште не ми е средено, а почна се повеќе да ме нервира.

Или да барам на старо оригинал радио, што мислам ќе биде многу тешко да се најде.  2din радио од познативе марки по продавници е од 100 еур па нагоре.
« Последно менување: 31 Јануари 2021, 11:43:56 am bobimk »

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Прашања и советување
« Одговори #599 на: 31 Јануари 2021, 12:44:56 pm »
Колку пари - толку музика така да немој да очекуваш многу за 50 евра.
Мој совет е да си нарачаш од али некое со OEM изглед за твојата кола.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.