Автор Тема: Прашања и советување  (Прочитано 97499 пати)

Отсутен dbl.dzo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 103
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Прашања и советување
« Одговори #585 на: Јули 27, 2020, 15:59:41 pm »
@osmica8 да да, секако не ми е за брзање, ако сум ја возел така досега, можам и уште месец-два да ја повозам. Кога ќе можеш, пиши тука на апдејт на новото озвучување, баш и ме интересира како ќе испадне.

Ќе оди ново озвучување по се изгледа, да не го мислам од друга растурена алфица. Фала однапред за инфото, ќе го имам на ум дијаметарот за на сите врати кога ќе барам понуди.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17536
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Прашања и советување
« Одговори #586 на: Јули 27, 2020, 16:54:35 pm »
Не чекај и само земи било какви звучници ако не ти се даваат премногу пари.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38460
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и советување
« Одговори #587 на: Јули 29, 2020, 07:12:14 am »

Звучниците ти се 17см или 16.5см во дијаметар на сите врати. Горе кај рачките има твитери. Позади има шанси да нема воопшто твитери, само празно место.
Фабричките се лоши. Не ги барај воопшто.
Јас сега баш сакам да ги сменам, па гледам Алпине како Боки шо зеде за хондата. Евентуално некој пионир. Ќе одлучам во продавницата кога ќе ги земам. Ве секој случај со високотонци ќе земам за да ги исклучам високите што се кај рачките.

Ако сакаш почека некој ден - недела да земам јас, па да ти кажам што да бараш.


Зошто не земеш компоненти, па да ги смениш и твитерите? Доста подобар звук се добува ако твитерите се повисоко поставени, отколку долу во нозе да се.
Знам дека босе системот нема твитери горе ни на предни ни на задни врати, ама тоа не е разлог ти да не направиш подобро.

Кај мене позади немаше високотонци, па си стаив :) Секако и напред.

За новите звучници ќе ви требаат адаптери, или да ја искорнеш мембраната и магнетот од старите - што не е лошо решение, само убаво да се задихтува со сунѓерче просторот меѓу новиот звучник и старото куќиште.

@dbl.dzo не се залетувај по босиња мосиња за 147-цата. Не вреди маката да наместиш босе систем, звукот на босе во 147 е пристоен, но може и подобро во сопствена режија (алпајн, кенвуд, пајонир итн..). Местењето на комплетен Босе систем во 147 подразбира и соодветна инсталација низ колата, која не е само кабли за вуфер до позади, туку цел сноп наменски кабли, за кои да ги наместиш, ти треба солидно растурање на внатрешноста на колата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10012
 • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #588 на: Јули 29, 2020, 09:14:52 am »
Многу се мали дупките за твитери кај рачките. Јас имам монтирано позади твитери, оти кај мене немаше. Едвај најдов некој најевтини.
Само тие ги береше и некој Пионир во пакет со 16ки кои коштаа многу.

Кога ќе ги земам 16ки те, ќе одлучам дали ќе останат твитерите или не.
Иначе да. Треба адаптери за новите звучки. Напред имам. Позади треба да обезбедам.

Отсутен vladimir_

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 165
Одг: Прашања и советување
« Одговори #589 на: Јули 29, 2020, 09:27:58 am »
Јас ги најдов фабрички твитери за 400-500 ден комплет со се пластиките.
Побарај од некоја растурена твитери за да не мораш да комбинираш

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38460
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и советување
« Одговори #590 на: Јули 29, 2020, 10:07:28 am »
Кај мене твитерите од алпајн звучките се со пиштол за топење пластика монтирани. Нот гуд, нот терибл, ама брка работа :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.