Автор Тема: Прашања и советување  (Прочитано 85596 пати)

Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7537
 • Пичлеме
Одг: Прашања и советување
« Одговори #525 на: Март 11, 2019, 22:05:33 pm »
Decki mislenje za peugeot 406?
За пежо 406 или за озвучување за него? :)

Отсутен Vwlover

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 119
Одг: Прашања и советување
« Одговори #526 на: Март 11, 2019, 22:11:02 pm »
Decki mislenje za peugeot 406?
За пежо 406 или за озвучување за него? :)
:-X :-X

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 114
Одг: Прашања и советување
« Одговори #527 на: Март 13, 2019, 20:47:42 pm »
На слика ги имаше сликано и твитерите  а и на нив пиши bose си мислев комплет се,инаку во 147ка јас имам слушнато bose систем и грми внатре :)
Само маски се тоа, твитерите се вградени во звучниците. Босе во 147, не е баш нешто „wow“.
Јас имам Alpine јунит, Alpine  предни компонентни (твитери посебни од мид-басовите), задните останаа стандардни (и онака стално терам на фронт биас, не сакам кога звукот ми доаѓа од зад грб), ама твитерите од напред ги префрлив позади, и pioneer актвиен woofer во гепек. Далеку подобро звучи од bose со стандард јунит.
Фабричките на задните врати се катастрофа, на предните и така и така. Имав клаено и јас два вуфери ама немам среќа двата ми се расипваат. Сега овој последниот е активен магнат 300 A ама толки беше и од него 1 месец :D На активен вуфер се поврзва напојувањето и се зема сигнал од звучници или радио  + и - ?

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2930
Одг: Прашања и советување
« Одговори #528 на: Март 13, 2019, 21:26:14 pm »
Мн. музикален бе 😁

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37161
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и советување
« Одговори #529 на: Март 13, 2019, 21:28:04 pm »
Не го разбрав прашањето на крај баш, али веројатно мислиш на ова: до активниот вуфер носиш + од акумулатор директ (преку осигурач), и - од шасија некаде. ОД радиото одат до line-in влезовите коаксиални кабли со чинч пинови, или од звучници може да прпиклучиш на  посебни конектори на woofer-от, доколку (а скоро сите активни вуфери што сум ги видел) имаат такви влезови. Јас на Alpine-от имам посебни излези за сабвуфер, а од радиото можам да подесувам јачина на сабвуферот и катоф фрекфенции на звучниците.
Исто, од радиото имаш и сигнални 12V, кои го палат вуферот кога ќе го упалиш радиото.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9701
 • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #530 на: Март 13, 2019, 21:42:56 pm »
На слика ги имаше сликано и твитерите  а и на нив пиши bose си мислев комплет се,инаку во 147ка јас имам слушнато bose систем и грми внатре :)
Само маски се тоа, твитерите се вградени во звучниците. Босе во 147, не е баш нешто „wow“.
Јас имам Alpine јунит, Alpine  предни компонентни (твитери посебни од мид-басовите), задните останаа стандардни (и онака стално терам на фронт биас, не сакам кога звукот ми доаѓа од зад грб), ама твитерите од напред ги префрлив позади, и pioneer актвиен woofer во гепек. Далеку подобро звучи од bose со стандард јунит.
Фабричките на задните врати се катастрофа, на предните и така и така. Имав клаено и јас два вуфери ама немам среќа двата ми се расипваат. Сега овој последниот е активен магнат 300 A ама толки беше и од него 1 месец :D На активен вуфер се поврзва напојувањето и се зема сигнал од звучници или радио  + и - ?

Исти се фабричките напред и назад.
Со тоа што напред горе кај рачките за отворање имаш твитери, а позади на тоа место нема ништо. Има припрема со кабли за твитери ама заштедиле 10евра и не ставиле.
Ако сакаш да ги чуваш фабричките звучки, оди купи некој твитери за таму. Најмали. Голема разлика ќе има.

Најдобро е да ги смениш сите звучки со некој убави 2-3 системски 17см.  + вуфер.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4361
 • French diamond
Одг: Прашања и советување
« Одговори #531 на: Март 13, 2019, 22:14:33 pm »
Што ти е Алфа еј, дури и афтермаркет вуферите ако ги ставиш во неа се рапуваат  ;D  ;D Му велам јас да си купи една 10/12-ка вуфер пасивен и да не се замара со глупости т.е звучници во вратите... што сакаш ставај од нив некој wow звук никогаш нема да добиеш.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37161
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и советување
« Одговори #532 на: Март 13, 2019, 22:42:37 pm »
Асални афтермаркт звучки во вратите драстично го подобруваат квалитетот на звукот. За правилен сетап, треба и афтермаркет хедјунит и вуфер во гепек. 147-цата, како и повеќето хечбегови има потенцијал за одличен акустичен сетап, секако зависно од тоа колку си спремен да се испружиш. Фабричкиот Босе систем е солиден, но може и подобро со правилен избор на компоненти.
Кај мене се Alpine SPR 17S, со малку постаро Alpine CDE-9882Ri и позади во гепек Pioneer TS-WX 206A. Можностите за контрола на звук и подесување по сопствена желба се „бесконечни“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1054
Одг: Прашања и советување
« Одговори #533 на: Март 13, 2019, 23:41:13 pm »
Focal звучници се наоѓаат кај нас?
Мислам дека дека некој имаше пишано пред некое време има негде
The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37161
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и советување
« Одговори #534 на: Март 14, 2019, 00:34:35 am »
Кај мене во 159-ката,  Access 165 A1, и напред и назад  8)
Моите се земени пред многу години, од тоа за аудио опрема што беше кај МиДа, не ми ни текнува веќе како се вика. Мислам дека не постои веќе. Дали сега има за купување, не би знаел.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1054
Одг: Прашања и советување
« Одговори #535 на: Март 14, 2019, 00:43:10 am »
Изгледа нема нигде локално достапни, само pioner I jbl се нуди и некој брендови за кој првпат слушам дека постојат.
The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence.

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 233
Одг: Прашања и советување
« Одговори #536 на: Март 14, 2019, 18:30:12 pm »
Рено Лагуна 2008 со Cabasse озвучување сакам да му ги сменам звучниците во вратите без да ставам друго радио. Дали ако купам component звучници односно со посебно твитер и бас да ги ставам директно на местата на фабричките звучници без да го користам crossover-от што доаѓа со нив или ќе треба некако да најдам full range сигнал од појачалото ако има или од радиото и така да го поврзам со crossover.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37161
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и советување
« Одговори #537 на: Март 14, 2019, 18:44:21 pm »
Има и компоненти без crossover, односно на твитерите имаат биполарен кондензатор кој ги сече средните и ниските тонови. Доколку фабричките твитери имаат ваков кондензатор, треба и тие заменските што ќе ги ставиш да поседуваат ист таков, инаку цел фрекфентен опсег од радиото ќе стига до твитерите и нема да потраат (ем нема да биде звукот како што треба). Од капацитетот на кондензаторот зависи cut-off фрекфенцијата.
Доколку од појачалото иде посебен сигнал за твитерите а тие немаат ваков кондензатор, многу веројатно дека во самото појачало има вградено кросовер, и тогаш си до некаде ОК да не ги користиш скретниците.
Сепак, најдобро е појачалото да има излез со целосен фреквентен опсег, кој ќе стигне до кросоверите, а потоа посебни кабли до мид/бас и твитерите. Кросоверите кои доаѓаат со компонентните звучници обично се пресметани точно и прецизно за тие звучници.
« Последно менување: Ноември 19, 2019, 23:52:36 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен tupacan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 149
Одг: Прашања и советување
« Одговори #538 на: Март 17, 2019, 19:50:32 pm »
Дали овде има некој Renault со R-Link систем со навигација?

Би сакал да ја клонирам мемориската бидејќи мојата е изгубена, а никако не можам да ги најдам по нетов потребните фајлови да ги симнам...

Ќебапи и пиво гратис, плус надомест за услугата.

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 114
Одг: Прашања и советување
« Одговори #539 на: Март 20, 2019, 18:30:35 pm »
На слика ги имаше сликано и твитерите  а и на нив пиши bose си мислев комплет се,инаку во 147ка јас имам слушнато bose систем и грми внатре :)
Само маски се тоа, твитерите се вградени во звучниците. Босе во 147, не е баш нешто „wow“.
Јас имам Alpine јунит, Alpine  предни компонентни (твитери посебни од мид-басовите), задните останаа стандардни (и онака стално терам на фронт биас, не сакам кога звукот ми доаѓа од зад грб), ама твитерите од напред ги префрлив позади, и pioneer актвиен woofer во гепек. Далеку подобро звучи од bose со стандард јунит.
Фабричките на задните врати се катастрофа, на предните и така и така. Имав клаено и јас два вуфери ама немам среќа двата ми се расипваат. Сега овој последниот е активен магнат 300 A ама толки беше и од него 1 месец :D На активен вуфер се поврзва напојувањето и се зема сигнал од звучници или радио  + и - ?

Исти се фабричките напред и назад.
Со тоа што напред горе кај рачките за отворање имаш твитери, а позади на тоа место нема ништо. Има припрема со кабли за твитери ама заштедиле 10евра и не ставиле.
Ако сакаш да ги чуваш фабричките звучки, оди купи некој твитери за таму. Најмали. Голема разлика ќе има.

Најдобро е да ги смениш сите звучки со некој убави 2-3 системски 17см.  + вуфер.
Ѓупци бе за 1000 ден заштеда  :D, можи се истите назад ама ко ке ги пуштам само задните послабо свират можи да се оштетени.
@Simo - Carrier159  колку те коштаја alpine? А радиото фабричко не ни помислувам да го сменам  :)