Автор Тема: Прашања и советување  (Прочитано 189723 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Прашања и советување
« Одговори #510 на: 16 Февруари 2019, 16:36:17 pm »
Зошто?

Има помали вуфери кои совршено го комплементираат фабричкото озвучвање. Имам и јас, а и Зеро.

Ако мислиш на екстремење како што се правеше далечната 2001ва тоа е друго. Ама за мал сабвуфер не е проблем на фабричкити ако не се тотална ужасни. Тие во врата најчесто се океј за високи и средни, басот им е тиња и башка ја тресе вратата и прди. Кога ќе им го намалиш басот се однесуваат многу солидно за нормално слушање музика.

Зависи од потребите.

Не ми се свиѓа звукот што го дава голем вуфер во гепек.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10039
Одг: Прашања и советување
« Одговори #511 на: 16 Февруари 2019, 16:51:25 pm »
На југото имав ставено големи звучки на даската позади, плус хорни. На звучниците од вратите им ставив "електролити" да ги сече басовите да не прдат :)
Сонито убаво ги возеше, кога ќе пуштев клима као подвижно диско бев ;D

На другите коли не ми се сечеше даската од гепек и користев вуфери да имам колку толку бас.

Убаво кажа Дени, зависи од потребите.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6294
Одг: Прашања и советување
« Одговори #512 на: 16 Февруари 2019, 16:58:57 pm »
Се штелува појачалото.. Незначи ако е голем дека треба да грми.. Башка нормално што посилен тоа подобар звук ќе дава на некое средно ниво..
На клиото па со 10ка 800W и некои си номиниални 150w ненормално добро се слушаше.. Е сега на бмвто е малку подруго пошто има гепек назад и многу добра изолација..

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Прашања и советување
« Одговори #513 на: 16 Февруари 2019, 19:00:13 pm »
Отвори некоја дупка ебаго 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Прашања и советување
« Одговори #514 на: 16 Февруари 2019, 22:02:28 pm »
А, откорни ја изолацијата...

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1006
Одг: Прашања и советување
« Одговори #515 на: 04 Март 2019, 11:12:20 am »
Колеги едно прашање (посебно треба да знат алфистите)  :) Дали можам на алфата да монтирам фабрички вуфер (bose) од 147? Да напоменам дека колата е без инсталацијата за bose озвучување

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и советување
« Одговори #516 на: 04 Март 2019, 16:51:36 pm »
Ти треба цела инсталација, сосе каблите, инаку тешко дека ќе пројде. На босе системот, звучниците се напојуваат од DSP-то, не директно од радиото. Може да се „измајмуниса“ нешто, да работи вуферот како фувер, ама ти треба некој асален електроничар и нема да биде тоа - тоа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1006
Одг: Прашања и советување
« Одговори #517 на: 09 Март 2019, 20:55:34 pm »
Jа најдов цела инсталација со сите 6 bose звучници  + вуферот за 80 европски. Многу работа има пола кола треба да се растури, се двоумам шо да прам :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и советување
« Одговори #518 на: 09 Март 2019, 21:02:59 pm »
Jа најдов цела инсталација со сите 6 bose звучници  + вуферот за 80 европски. Многу работа има пола кола треба да се растури, се двоумам шо да прам :D

Среќа мала кола е :) 6 босе звучници? 4 ќе да се :) Босе системот нема одвоени твитери.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #519 на: 11 Март 2019, 08:28:18 am »
Jа најдов цела инсталација со сите 6 bose звучници  + вуферот за 80 европски. Многу работа има пола кола треба да се растури, се двоумам шо да прам :D

Незнам дали вреди.
Не сум го слушнал Bose системот, ама по интернетов не го фалат нешто многу.

Мислам дека подобра варијанта ти е да си земиш убави звучници и да си ги смениш само тие.
Отвори ги твитерите во вратите шо се горе кај рачките, можно е да ги нема. Кај мене фабрички позади нема твитери. Многу лош звук имаше. Па ставав некој мали твитери, за да пополни колку толку.
Ама многу се лоши звучниците. Не е добар звукот во колата.

Иначе скини му уште 20евра на понудата дека те лажат за 6 звучници. 4 се + вуфер.
:)

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1006
Одг: Прашања и советување
« Одговори #520 на: 11 Март 2019, 19:59:32 pm »
На слика ги имаше сликано и твитерите  а и на нив пиши bose си мислев комплет се,инаку во 147ка јас имам слушнато bose систем и грми внатре :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и советување
« Одговори #521 на: 11 Март 2019, 21:36:02 pm »
На слика ги имаше сликано и твитерите  а и на нив пиши bose си мислев комплет се,инаку во 147ка јас имам слушнато bose систем и грми внатре :)
Само маски се тоа, твитерите се вградени во звучниците. Босе во 147, не е баш нешто „wow“.
Јас имам Alpine јунит, Alpine  предни компонентни (твитери посебни од мид-басовите), задните останаа стандардни (и онака стално терам на фронт биас, не сакам кога звукот ми доаѓа од зад грб), ама твитерите од напред ги префрлив позади, и pioneer актвиен woofer во гепек. Далеку подобро звучи од bose со стандард јунит.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #522 на: 11 Март 2019, 21:37:04 pm »
ЕДИТ: Тоа Симо шо кажа.


btw еве ти туторијал како се инсталира Bose систем на 147

http://www.forum.alfaholicy.org/zrob_to_sam/56485-_147_zainstalowac_zestaw_audio_bose_.html?language=en

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и советување
« Одговори #523 на: 11 Март 2019, 21:48:23 pm »
Во секој случај, за 80е варојатно е добар дил, да не се лажеме :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vwlover

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 562
Одг: Прашања и советување
« Одговори #524 на: 11 Март 2019, 21:50:11 pm »
Decki mislenje za peugeot 406?