Автор Тема: Прашања и советување  (Прочитано 76485 пати)

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4182
 • French diamond
Одг: Прашања и советување
« Одговори #495 на: Февруари 08, 2019, 23:41:34 pm »
Ова ќе да е појачалото проблем, а вуферот од како ке се среди појачалото да се провери...

Среден е вуферот, благодарение на другарот на Осмица, незнам што му направи, ме кошташе 800 денари и сега е супер  :)

Присутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5497
Одг: Прашања и советување
« Одговори #496 на: Февруари 09, 2019, 10:54:13 am »
Најверојатно истиот Влатко што е спомнат , на Водно живее.

+389 78307107 - Влатно

Исто така и мене ми правеше.
Од тогаш сум немал проблеми. На водно се наоѓа.
Сум го изгубил бројчето но најверојатно он ми поправаше вуфер за во кола.
Кенвуд, активен вуфер со плус пасивна мембрана со бош димензија која се распадна по рабовите. Не се сеќавам кој ми го препорача но ми рекоа ако тој не најде решение нема спас. Се нафати да ја поправи, нанесе некоја флексибилна материја, не се сеќавам како ја нарече. По мене, не се исплатеше трудот што го вложил.
Ентузијаст :)
мапа нешто.. големо е за куќа по ќуќс да барам... :)

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5826
Одг: Прашања и советување
« Одговори #497 на: Февруари 09, 2019, 12:59:01 pm »
@Бузуки ќе буфтат, ама може и поефтин да најдеш... Така-така, не е jbl ама не е лошо. Сепак ценкај му се, мислам дека 6к му е реална цена .

Па незнам гледам по огласиве 10ки и 12ки со вуфер и сите скоро некомплетни одат по 100тина евра.. Овој е со 2 12ки, појачало оргинал за него (ваљда така ги продаваат комплет) и највише ми се свиѓа што има контролер за кај возачот кај што можи  да се подесува фрекфенции едно друго..

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2306
Одг: Прашања и советување
« Одговори #498 на: Февруари 09, 2019, 13:10:42 pm »
Најверојатно истиот Влатко што е спомнат , на Водно живее.

+389 78307107 - Влатно

Исто така и мене ми правеше.
Од тогаш сум немал проблеми. На водно се наоѓа.
Сум го изгубил бројчето но најверојатно он ми поправаше вуфер за во кола.
Кенвуд, активен вуфер со плус пасивна мембрана со бош димензија која се распадна по рабовите. Не се сеќавам кој ми го препорача но ми рекоа ако тој не најде решение нема спас. Се нафати да ја поправи, нанесе некоја флексибилна материја, не се сеќавам како ја нарече. По мене, не се исплатеше трудот што го вложил.
Ентузијаст :)
мапа нешто.. големо е за куќа по ќуќс да барам... :)
Улица Рилски конгрес ама поточно не ми текнува која куќа беше, сигурно има 7,8 години од тогаш. Не ми текнува ни кој ми го препорача, се си мислам еден дечко од некој сервис кај Католичка црква некаде кај бившо ла гараж,  ако сеуште постои. Повеќе не можам да помогнам.

Присутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5497
Одг: Прашања и советување
« Одговори #499 на: Февруари 09, 2019, 13:17:38 pm »
Слушни го.. да не испадне некоја 10-ка в ќебе да ги спрпелат двете 12-ки. Сепак ако имаш можност побарај странство, не мора далеку може и бг да го најдеш истото доста поефтино.
Фала Мики, не го приметив бројот, ќе го контактирам.

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2306
Одг: Прашања и советување
« Одговори #500 на: Февруари 09, 2019, 13:53:36 pm »
Слушни го.. да не испадне некоја 10-ка в ќебе да ги спрпелат двете 12-ки. Сепак ако имаш можност побарај странство, не мора далеку може и бг да го најдеш истото доста поефтино.
Фала Мики, не го приметив бројот, ќе го контактирам.
Вртев, исклучен е бројот.

Присутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5497
Одг: Прашања и советување
« Одговори #501 на: Февруари 09, 2019, 17:33:09 pm »
Ќе го барам и по други форуми, да знам од прилика... Чим е толку ефтин... :)

Отсутен negoznam

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 509
Одг: Прашања и советување
« Одговори #502 на: Февруари 10, 2019, 10:56:07 am »
070311128 - Влатко, само да знаете не е баш најбрз али држи константен квалитет.

Присутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5497
Одг: Прашања и советување
« Одговори #503 на: Февруари 10, 2019, 11:07:27 am »
Imam vreme za cekanje :D fala

Присутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5497
Одг: Прашања и советување
« Одговори #504 на: Февруари 14, 2019, 19:00:05 pm »
https://m.facebook.com/martin.stojanovski.92798/posts/pcb.2081622958557674/?photo_id=405918770169581&mds=%2Fphotos%2Fviewer%2F%3Fphotoset_token%3Dpcb.2081622958557674%26photo%3D405918770169581%26profileid%3D100002758947002%26source%3D48%26refid%3D28%26_ft_%3Dqid.6657915323693362773%253Amf_story_key.8416325214274137007%253Atop_level_post_id.2081622958557674%253Acontent_owner_id_new.100022543835222%253Asrc.22%253Aphoto_attachments_list.[405918770169581%252C405918803502911]%253Aphoto_id.405918770169581%253Astory_location.5%253Astory_attachment_style.album%253Aview_time.1550166710%26__tn__%3DEH-R%26cached_data%3Dtrue%26ftid%3D&mdp=1&mdf=1


Кој бараше звучки.. овие се солидни, али сепак треба да се слушнат да не се пропрдени. @Бузуки
Забелешка: малу претерал, 700w е појачалото.

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5826
Одг: Прашања и советување
« Одговори #505 на: Февруари 16, 2019, 15:51:19 pm »
Дечки некој збор два за озвучувањево ? Дали марката (колку што пребарав, италјански е) е океј или да си идам сепак на некој kenwood magnat alpine ? дали ќе биди доволно гласен (со оглед на тоа што бмвто е седан со многу изолација ? )

https://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=3142628
Денеска се решив да одам да го земам али продавачката ми вика големо е да видиш дали ќе збира.. Сега мерам кај мене е висок 470мм гепекот а вуферот е 490мм.. Јбг ќе барам друг :/

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16358
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Прашања и советување
« Одговори #506 на: Февруари 16, 2019, 16:18:42 pm »
Вуфер во кола само откако ќе се сменат сите останати звучници и ќе се стави појачало за нив.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44702
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Прашања и советување
« Одговори #507 на: Февруари 16, 2019, 16:22:25 pm »
Зошто?

Има помали вуфери кои совршено го комплементираат фабричкото озвучвање. Имам и јас, а и Зеро.

Ако мислиш на екстремење како што се правеше далечната 2001ва тоа е друго. Ама за мал сабвуфер не е проблем на фабричкити ако не се тотална ужасни. Тие во врата најчесто се океј за високи и средни, басот им е тиња и башка ја тресе вратата и прди. Кога ќе им го намалиш басот се однесуваат многу солидно за нормално слушање музика.

Зависи од потребите.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2306
Одг: Прашања и советување
« Одговори #508 на: Февруари 16, 2019, 16:24:54 pm »
Вуфер во кола само откако ќе се сменат сите останати звучници и ќе се стави појачало за нив.
И рег. таблица со силикон ;D

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5826
Одг: Прашања и советување
« Одговори #509 на: Февруари 16, 2019, 16:31:09 pm »
Вуфер во кола само откако ќе се сменат сите останати звучници и ќе се стави појачало за нив.
Више сменети ми се.. Напред некои JBL а позади елипси кенвуд.. 2та од страна ги извадив да не го оптеретувам радиото..