Автор Тема: Прашања и советување  (Прочитано 189692 пати)

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 127
Одг: Прашања и советување
« Одговори #555 на: 15 Јули 2019, 12:57:13 pm »
Здраво, пред некој ден земав радио за во кола од овие што ги продават на фб со комплет маска, е сеа бидејки кај ауди посебно се поврзани предните со задните звучници бев кај еден "мајстор" да го поврза радиото со задните звуцници, правеше шо правеше ги поврза задните звучници но радиото не успеа да го поврзи со изговор дека не е во ред. Кога се уклучува радиото функционира нормално кога се дава контакт на клучот и се пали колата радиото се побркува на цело, се гаси се пали, пишува нешто Reserving и кога сака функционира кога сака не.Дали некој имал сличен проблем или барем да знае што може да е ? инаку радиото е ок, го пробав во друга кола со исто такво кинеско радио. Ви благодарам однаред

Истиот проблем го има кај мене. Дали најде решение за проблемот. Поздрав,

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Прашања и советување
« Одговори #556 на: 15 Јули 2019, 13:08:44 pm »
Shto povrzal majstorot?
 Кај сите коли башка се предните и задните звучки, кај некои има плус пар звучници односно наместо 4 има 6 звучки.
На радиото треба да има излез мин за 4 звулки, мада кај кинезиве не се знае. Треба да има + и - , и тоа подебели жици и една ремоте, што е на контакт, или може да ја врзиш на + и нејзе, ама е не безбедно т.е. може да ти го троши акумулаторот така.

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 127
Одг: Прашања и советување
« Одговори #557 на: 15 Јули 2019, 13:33:34 pm »
Shto povrzal majstorot?
 Кај сите коли башка се предните и задните звучки, кај некои има плус пар звучници односно наместо 4 има 6 звучки.
На радиото треба да има излез мин за 4 звулки, мада кај кинезиве не се знае. Треба да има + и - , и тоа подебели жици и една ремоте, што е на контакт, или може да ја врзиш на + и нејзе, ама е не безбедно т.е. може да ти го троши акумулаторот така.


Јас само го споив со конекторите кои веќе беа на колата и проработе. Е сега, кога е колата во мирување работи ок, но што тргнам (додадам гас), почнува да се пали и гаси пишува Reserving и сл.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Прашања и советување
« Одговори #558 на: 15 Јули 2019, 14:26:17 pm »
да не не се добро споени, па кога тргаш да се мрда некој конектор, евентуално нешто струјата (напонот) да има вариации, ама не би требало да има +-2в, што е прифатливо, ако имаш можност измери напон директно на конекторот при додавање гас/тргање, е ако има осцилации тогаш проблемот е подлабок или па нешто не еврзано како што треба...

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 127
Одг: Прашања и советување
« Одговори #559 на: 15 Јули 2019, 14:28:18 pm »
Ќе го однесам на човек што се разбира во тие работи да не ја заебам повеќе работата :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Прашања и советување
« Одговори #560 на: 15 Јули 2019, 14:35:17 pm »
najarno :) cim imas takov coek, nemas gajle :D problemot e dur najs takov coek :D

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: Прашања и советување
« Одговори #561 на: 11 Ноември 2019, 20:58:25 pm »

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Прашања и советување
« Одговори #562 на: 12 Ноември 2019, 00:40:25 am »
Сони, повисока осетливост имаат и пониски фреквенции наводно фаќаат.

Отсутен vladimir_

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 212
Одг: Прашања и советување
« Одговори #563 на: 16 Ноември 2019, 15:56:45 pm »
Чаре некое за гумицата на антената за 147-ката? Ако не е почната ваљда ќе почни вода да пушта кај да е


Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: Прашања и советување
« Одговори #564 на: 16 Ноември 2019, 21:27:54 pm »
Сони, повисока осетливост имаат и пониски фреквенции наводно фаќаат.

И ја ги глеам дека се подобри по спецификации ама колку се стварно подобри у квалитет на звук сумљам.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10033
Одг: Прашања и советување
« Одговори #565 на: 16 Ноември 2019, 21:45:49 pm »
Сони, повисока осетливост имаат и пониски фреквенции наводно фаќаат.

И ја ги глеам дека се подобри по спецификации ама колку се стварно подобри у квалитет на звук сумљам.
Скокни до Vox и види што имаат да ти понудат, плус ќе имаш поубава услуга во однос на избор од Нептун.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11685
  • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #566 на: 16 Ноември 2019, 22:01:39 pm »
Чаре некое за гумицата на антената за 147-ката? Ако не е почната ваљда ќе почни вода да пушта кај да е
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk



Нема гаље. Кај мене е скроз откорната уште од лани. Не капи внатре.
Иначе нарачав најслична со димензии гумица од али експресс и не стига. Се стигна тоа не стигна.
Ќе се жалам сега кај началнико.
Ако стигни ќе ти пишам од прва рака дали е успешен зафатот.
Можиш да пробаш да побараш ваква антена со слична гумица и да ја извадиш само гумицата. Имаше во автолидер ваква за 100 - 150 ден.
Пристап до штрафот имаш од кај задното плафонско светло.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Прашања и советување
« Одговори #567 на: 17 Ноември 2019, 01:23:53 am »
Чаре некое за гумицата на антената за 147-ката? Ако не е почната ваљда ќе почни вода да пушта кај да е
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk



Нема гаље. Кај мене е скроз откорната уште од лани. Не капи внатре.
Иначе нарачав најслична со димензии гумица од али експресс и не стига. Се стигна тоа не стигна.
Ќе се жалам сега кај началнико.
Ако стигни ќе ти пишам од прва рака дали е успешен зафатот.
Можиш да пробаш да побараш ваква антена со слична гумица и да ја извадиш само гумицата. Имаше во автолидер ваква за 100 - 150 ден.
Пристап до штрафот имаш од кај задното плафонско светло.
Кај мене на Тојотата е скината 5 години, се викам да и турам од лепакот за шофершајбни и додека и турам се исушил у подрум од стоење.

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1006
Одг: Прашања и советување
« Одговори #568 на: 17 Ноември 2019, 15:22:01 pm »
Чаре некое за гумицата на антената за 147-ката? Ако не е почната ваљда ќе почни вода да пушта кај да е
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk



Нема гаље. Кај мене е скроз откорната уште од лани. Не капи внатре.
Иначе нарачав најслична со димензии гумица од али експресс и не стига. Се стигна тоа не стигна.
Ќе се жалам сега кај началнико.
Ако стигни ќе ти пишам од прва рака дали е успешен зафатот.
Можиш да пробаш да побараш ваква антена со слична гумица и да ја извадиш само гумицата. Имаше во автолидер ваква за 100 - 150 ден.
Пристап до штрафот имаш од кај задното плафонско светло.
Мислиш дека има уште една гумица кај шо влегва во кровот антената и зато не капи вода ?
Гледав нешто на ебау за гумица да порачам 10тина евра иди , ама прво си велам да побарам од мк некоја на делој шо ја растурат ако има некоја здрава и да не е укрутена ко ке ја вади да испука.
https://www.ebay.co.uk/itm/Alfa-Romeo-147-156-159-Mito-Giulietta-aerial-Antenna-Gasket-Seal/400673174122?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid=222007&algo=SIC.MBE&ao=1&asc=20140122125356&meid=5f6944fff0a54d29b3a61c7b9a9ee32e&pid=100005&rk=2&rkt=6&mehot=pp&sd=401007695939

Супер ако има пристап до шрафот преку внатрешното светло, да не мора чоек тапацирот од кровот да го вади  :)

Отсутен Knight_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1260
Одг: Прашања и советување
« Одговори #569 на: 17 Ноември 2019, 16:54:15 pm »
Сони, повисока осетливост имаат и пониски фреквенции наводно фаќаат.

И ја ги глеам дека се подобри по спецификации ама колку се стварно подобри у квалитет на звук сумљам.
Скокни до Vox и види што имаат да ти понудат, плус ќе имаш поубава услуга во однос на избор од Нептун.

Не сум знаел за Vox. Сега разгледав имаат доста избор изгледа ќе поминам деновиве. Фала 🙂