Автор Тема: Совет при купување половен автомобил - караван  (Прочитано 13908 пати)

Отсутен SELECT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 517
Здраво на сите,

Забележав дека има теми за оваа проблематика, но генерално сите се многу големи па затоа отворив нова тема за она што мене ме интересира.

Разгледувам каравани и приоритети во изборот ми се економичност и комодитет. Забележав дека ваков „разумен компромис“ нудат германските односно VW Passat и BMW 3. На око ми паднаа и алфите 159 ама некако со потрошувачката ми се малку нескромни.

Дали одржувањето на германските, италијанските, корејските или јапонските коли има некоја разлика? Некој ваш совет при купување на ваков тип автомобил - караван?

Цена до 10.000 еур.

Фала!
:)
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #1 на: 01 Септември 2017, 21:19:36 pm »
Ако сакаш караван не гледам поента во 159ка.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #2 на: 01 Септември 2017, 21:22:46 pm »
Прво прашање, увозна роба или локално?

Друго... Ако бараш практичност (а претпоставувам дека бараш, чим одиш на караван), предност би им дал на Passat (600 l), Mondeo (550 l), Insignia (540 l), Honda Accord (не ми текнува), Skoda Octavia (~580 l), Skoda Superb (630 l) поради големина на багажник и правилна форма на истиот.
Alfa 159 е убедливо најубава, ама непрактична (мал багажник, неправилен отвор, висок раб), BMW 3 има прилично мал багажник.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен SELECT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 517
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #3 на: 01 Септември 2017, 23:13:30 pm »
Горе-доле големината на багажниот простор одговара скоро кај сите автомобили. Тој не може да биде пресуден во одлуката. Прашањето се однесува за одржувањето на самите автомобили? Дали некои модели имаат некакви маани и кои се тие за да ги избегнам при купување?

И алфа 159 може да врши работа само многу не ми се допаѓа што не се економични, башка некаде сретнав по интернетов дека дизелите имале некоја „вродена маана“. Што значи тоа, појма немам пошто немаше детално објаснување. Ако го најдам видеото ќе го споделам, но алфата не е единствената кола која ја гледам. Влегуваат сите во избор.

Кога пишав комодитет мислев на задната клупа/седиште.
Она што ме интересира е одржувањето, колку чинат деловите и колку е потрошувачката? Кои модели според вас се покажале солидни за овие работи што мене ме интересираат и што би препорачале?
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #4 на: 02 Септември 2017, 12:05:05 pm »
Бензинците кај Алфа се нескромни и на перформанси и на потрошња. Секако не се поголеми потрошачи од тие на BMW.

1.9 јтд е сосем одличен дизелаш. Можда со пола литро троши повеќе од другите ама си вреди.

Провери ја задната клупа кај Алфа а и во секое возило.
Алфа не е ништо поскапа од оддржување BMW а и пасат.

320 дизел кај BMW е нај избегаваниот мотор и препораките и од наши членови се да се заобиколи со голем инширок лак. Тој воедно е и најекономичен кај BMW.

Форд и Опел се солиден избор.
Ако можеш да свариш пасат или друго од таа групација а и да платиш повеќе поради муабетот 'господ да те види', купи си.

За иста цена ќе земеш пасат и бемве постаро на години и со повеќе километри а амондео и Инсигниа понови и со помалку километри.

Јас навивам за BMW и за Мондео. На Цитроен Ц5 ти пречи воланот што се врти само рамката?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #5 на: 02 Септември 2017, 15:42:38 pm »
320d 177 го избегаваат 163 е топ мотор. А и 177 не е лош мотор само треба ланче да се смени или да се провери во официјален дали е сменето. И тоа не кошта премногу пари  да се смени. Од сите овие јас би земал 320, ама во буџетов може да ти влезе и 325/330 мислам.

Отсутен D_NazGUL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 126
  • Come to the dark side - We have cookies!
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #6 на: 02 Септември 2017, 20:10:22 pm »
Од мое лично искуство можам да кажам дека VW Passat Variant 2.0 (2010г) е одлично возило. Еве само што се вратив од одмор со просечна потрошувачка од 5.7л/100км и тоа со полн гепек (две деца брате мили, жена пакуе пола куќа  ;D) али без туле. Одржувањето не е така скапо (цирка 7000ки) бидејки нема монопол на VW сервиси па цените се горе доле релаксирани. Во овие 4години освен редовен сервис сум сменил еден лагер, што би рекло сигурно ауто. Пак ќе кажам, од мое искуство, јер гледам има тук тамо по некои што се жалат, али мислам дека VW добро одржаван нема смрт. Моево е од Немачко и големиот сервис е тамо правен (имам 301к) па и за тоа не му се замрам. Ако веќе земаш старо и со поголемка километража, мој совет ти е големиот сервис да е направен на север - не да го правиш кај нас. За внатрешноста да не се објаснувам, ентериерот не е мрднат, а и сите гаџети си функционираат бескпрекорно. Седиштата се со лумбалго напред така да нема муке, а позади е доста широко и комотно. Рецимо лепша ми половина има дискус хернија и доста е специфична за такви работи така да штом она не се жали ...
Zastava 101 >> Matiz >> KIA Ceed >> Audi A3 >> VW Passat Variant >> pending ...

Отсутен SELECT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 517
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #7 на: 02 Септември 2017, 21:39:17 pm »
Фала ви на сите на советите и ќе гледам да одговорам колку што можам пократко.

@DarthJe5us BMW ќе гледам и понатаму затоа што многу добро се носат со потрошувачка ама не знам колку му изнесуваат деловите и колку чинат сервисите? Инаку генерално ми се допаѓаат.

@D_NazGUL намерно не спомнав дека бев корисник на VW Passat за да ги прочитам мислењата на другите за поновите модели и добро знам со таа кола колку и како поминав. За другите модели не сум упатен како одат деловите/сервисите. Ако го задржале старото реноме, тогаш нема што многу да се мислам. Ќе гледам да продолжам со оваа кола и понатаму затоа што сум ептен задоволен. Овие модели што јас ги гледав се од 2012 година. Ако одам на 2010 годиште, сигурно цената ќе биде помала, но километражата може да биде поголема. Не знам дали сум прав ама имам впечаток дека VW не прават поголеми промени кај моторите за разлика од другите производители. Сепак како за караван-автомобил доста добро се носат со француските кои делуваат доста економични, но помалку просторни. Еднаш патував едно ново Рено, абе нозете ме утепаа, колената почнаа да ме болат што нема простор за седење. :D Три дена ми требаа да се оправам додека застанам на нозе. :/

Ferrari International Assistance strikes again....

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #8 на: 02 Септември 2017, 21:41:12 pm »
Ако ти се свиѓа алфа,  земи алфа.  Барем нема стално кога ќе помине некоја,  да викаш "ех,  требаше ваква да земам".  После,  ако не ти праи ќејф,  или ако ти смета високиот праг у гепек,  смени ја...
Исто важи и за другите модели.  Земи го она што ти се свиѓа и ти лежи на срце.  Само тогаш ќе бидеш целосно задоволен од својата одлука.  Во спротивно,  ќе си се тешиш со разни оправданија : оваа троши помалку,  има поголемѓепек,  позади кога никад нема да се вози двометраш има повеќе место... Итн,  итн..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен D_NazGUL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 126
  • Come to the dark side - We have cookies!
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #9 на: 02 Септември 2017, 22:38:20 pm »
Фала ви на сите на советите и ќе гледам да одговорам колку што можам пократко.

@DarthJe5us BMW ќе гледам и понатаму затоа што многу добро се носат со потрошувачка ама не знам колку му изнесуваат деловите и колку чинат сервисите? Инаку генерално ми се допаѓаат.

@D_NazGUL намерно не спомнав дека бев корисник на VW Passat за да ги прочитам мислењата на другите за поновите модели и добро знам со таа кола колку и како поминав. За другите модели не сум упатен како одат деловите/сервисите. Ако го задржале старото реноме, тогаш нема што многу да се мислам. Ќе гледам да продолжам со оваа кола и понатаму затоа што сум ептен задоволен. Овие модели што јас ги гледав се од 2012 година. Ако одам на 2010 годиште, сигурно цената ќе биде помала, но километражата може да биде поголема. Не знам дали сум прав ама имам впечаток дека VW не прават поголеми промени кај моторите за разлика од другите производители. Сепак како за караван-автомобил доста добро се носат со француските кои делуваат доста економични, но помалку просторни. Еднаш патував едно ново Рено, абе нозете ме утепаа, колената почнаа да ме болат што нема простор за седење. :D Три дена ми требаа да се оправам додека застанам на нозе. :/

Друже, мое скромно мислење е дека пасатот е измислено фамилијарно ауто, кога збориме за караван. Незнам што си возел али комонреилот на швабиве е перфекција. Прават они со секоја генерација измени, повеќе на бензинците, али прават. Бимер, мерџо и хавуди едноставно не ми ги личи за караван. За мене се тоа класа коли кои би ги возел у лимо изведба. Рено, хммм ... претежно кангуа возам као службено возило. Одличен мотор 1.5 дизелчето, економичен до безкрај али електроника смрт. Внатрешно петлињата забегале у дизајн и искористеност на просторот (рецимо има под патосниците на задните седишта мали боксови, абе лудило) али електрониката им е катастрофа. Исто и пластиката бре многу нежна. Знам дека прашуваш за каравани али ја од рено само тоа сум возел.

Како и да е, од искуство, ако си се намерачил на нешто - зимај јер ќе го мислиш цело време.
Zastava 101 >> Matiz >> KIA Ceed >> Audi A3 >> VW Passat Variant >> pending ...

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #10 на: 03 Септември 2017, 01:05:01 am »
За 2.0 дизели сервисите отприлика исто коштаат за сите возила. А и резервните делови тука некаде треба да се во цени.

Отсутен SELECT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 517
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #11 на: 03 Септември 2017, 09:35:14 am »
@D_NazGUL како што пишав претходно имам позитивно искуство со пасат. Новите модели не знам како стојат со одржувањето. Сега колите имаат електроники  чуда-врагови. Сите овие работи треба да работат. Сепак тоа не значи дека мора само пасат да се вози ако некоја друга марка нуди подобри услови. За сега и мене ми прави ќеф пасат ама пред да се купи се проверува пазарот.

@DarthJe5us цените можат да бидат исти, но тогаш се поставува прашањето колку често ќе се оди на сервис? Дали постои некаква разлика кај производителите?
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен SELECT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 517
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #12 на: 03 Септември 2017, 10:28:40 am »
Дизел 1.6 TDI BMT 2012 година
77KW - 105hp
Поминати 168.000km - оваа бројка дали делува за реална?
9.000 еур



До сега немам возено дизел, има некака разлика во начин на возење во однос на бензинец? На што треба да се обрне внимание? Значи немам никакво искуство со дизел.  :-[
« Последно менување: 03 Септември 2017, 10:36:15 am SELECT »
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен D_NazGUL

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 126
  • Come to the dark side - We have cookies!
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #13 на: 03 Септември 2017, 12:35:42 pm »
Реални километри  :-X
Шо да ти кажам а да не те лажам, како беше тоа.  ;) Ако е од Германија чисто се сомневам. Пет години се во прашање а они возат претежно на автопат. Јас мојата ја земав 4 години стара и имаше 260000км поминато. Не велам дека не е можно.
Дизелите на VW се стабилни и издржливи мотори али јас лично за оваа кола испод 2.0 не би одел. Голема е и и треба снага. 2.0 со 14коња е сасим ок за старт.
Цената не знам дали е ок бидејки не си пишал со што иде. Аутоматик, маутоматик, ово-оно ...

п.с. мислам дека таа 160к фамозна бројка ја тераат сите као некој праг е
Zastava 101 >> Matiz >> KIA Ceed >> Audi A3 >> VW Passat Variant >> pending ...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13468
Одг: Совет при купување половен автомобил - караван
« Одговори #14 на: 03 Септември 2017, 13:32:06 pm »
Дизел 1.6 TDI BMT 2012 година
77KW - 105hp
Поминати 168.000km - оваа бројка дали делува за реална?
9.000 еур

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

До сега немам возено дизел, има некака разлика во начин на возење во однос на бензинец? На што треба да се обрне внимание? Значи немам никакво искуство со дизел.  :-[

ПРЕМНОГУ слаб мотор за оваа шасија. Ќе треба да правиш ремап дефинитивно.

Ете јас ќе ти кажам, со каравани имам искуство :)

Значи имам Alfa 1.9 JTD (147) 8V и не знам од каде ви се муабетите дека трошеле многу, се тоа е релативно и начин на возење.

Колата ја имам 5 години, градска реално троши 6.5-6.8, зимно време знае на кратки релации 7.5 литри.

Отворено од 4.7 до 5.5!

Никогаш не забегува од овие граници. Никогаш!


Е сеа, имав и Opel Zafira 1.9CDTI од 2006 со JTDm моторот што влегува во 147, 159!
Беше детјунирана верзија (100 КС), ама не беше ништо страшно за чудо. Нормално не беше експлозивна како Алфата и можеше да биде 120 КС како што е фабрички, ама од друга страна имав екстремно ниска потрошувачка.

Отворено 4.5 до 5 литра, градска 6-6.5, само еднаш изадов 6.8 и тоа брзав, зимно време беше и беше гужва.

Моментално возам BMW 530 D E61, автоматик.

Реална потрошувачка, 11 литра градска, 11.5-12 онаа гужва во 8.30 наутро и 5 попладне (тргни-застани, чекаш долго на семафори).

Отворено 6.5-7 литра (некни имавме мерење, имаш тема за тоа) 7.1 литар извадов со 120, ќе ја видиш делницата и ќе споредиш и другите возила.

Кога беше BMW собирот, бевме 3-ца во кола, (ресетиран бордот) Ново Лисиче - Куманово - работа во место на собирот, 15 минути излегувавме до настанот - Куманово - Ново Лисиче и на враќање возење 120-130 ( на кратка делница 160-180 ) покажа 7.9 литра, кога паркирав дома 8.0!

Само имај во предвид има 218 КС, имаш 500Nm на 1750 обртаи и имаш огромен бажаник, да не правиме муабет колкаво возило е.

Имав прилика да се возам во A6 од 2002-3 година, 2.5 TDI (мислам беше 150 или 160 КС верзија) Quattro со автоматик менувач, трошеше 14-15 градска, со 9-10 отворена.

Кога споредувавме потрошувачка со на Molec 335D (што има една турбина повеќе) разликата на тестот беше 200gr повеќе нафта. Речиси никаква. Така шо и E91 со таков мотор е авион :)

Одржување, ...се соленки ...нема тука трте мрте.