Автор Тема: Сет за репарирање шофершајбна?  (Прочитано 8350 пати)

Отсутен affect

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 38
Сет за репарирање шофершајбна?
« на: 11 Август 2017, 08:49:17 am »
Имам мало дупче на шофершајбната па би сакал да го средам пред да биде касно  ;D . Дали некој знае каде би можел да набавам сет за репарација.
Најдов нешто слично на амазон но нема испорака до Македонија, а за Алиекспрес не ми се чека месец дена  8) . Доколку некој од вас има користено/сретнато ваков или сличен сет би сакал да знам кај може и ја да набавам.

https://www.amazon.com/gp/product/B000ALJ4MY/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&linkCode=sl1&tag=tengtools-20&linkId=7478fee11bf03c97710317c3fdaba077

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17278
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #1 на: 11 Август 2017, 11:55:17 am »
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,21713.msg964382.html#msg964382

Поарно јави се кај човеков, топло е сега се шири стаклото, може да ти испука додека чекаш да стигне китот за репарација. Ефтино работи од сведоштва на луѓе кои ги користеле неговите услуги.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29137
    • CARclub.mk
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #2 на: 11 Август 2017, 11:55:59 am »
Колку што знам, Марјан престана со таа работа, ама не сум 100% сигурен. Најдобро да се јави и да праша. Човекот работи одлично.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #3 на: 11 Август 2017, 14:27:03 pm »
Да и јас така имам чуено. Ама да, јави се за секој случај.

Штета навистина ако престанал да работи.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #4 на: 25 Јули 2018, 06:28:48 am »


Вчера ми летнаа камчиња поминувајќи камион и ми напраи две зуцки, не се длабоки, кој може да среди ова? Мислам дека со полирање ќе се среди или ќе треба и лепење нешто попунување?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4942
  • The Spartan General
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #5 на: 25 Јули 2018, 07:06:16 am »
Само вакво https://www.amazon.de/gp/product/B000MF1FDO/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Кај мене исто од камион на автопат имаше мала зуцка. Една сабота си го поправив за саат време. Сега не се познава ништо.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6885
  • хаУс мајстор
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #6 на: 25 Јули 2018, 15:08:32 pm »
И јас сакам да порачам некој сет за репарација за сам да си ја направам.
@Luki Junior ова што го пушти, како иде процедурата со него, у кратки црти?

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4942
  • The Spartan General
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #7 на: 25 Јули 2018, 15:59:33 pm »
Ја паркираш колата на сенка.
Ја чистиш пукнатинката/зуцката, внимателно ги вадиш со игла/нешто остро остатоците од стаклото од самата пукнатинка, пак чистиш (алкохол или средство за прозорци).
Монтираш тоа со вакуумските држачи и гледаш кругчето на кое се навртува цевката за дозирање да е во центарот, и сите четири вакуум држачи да се убаво залепени. Го навртуваш цевчето низ кое ќе тече лепак/резин. На долната страна на цевчето има гумица/дихтунг и тој треба да е залепен за шофершајбната. Навртуваш и го стегаш. Внимателно и без престегање.
Ја отвараш тубичката со лепак/резин. Капнуваш неколку капки во цевчето (пет-шест).
Внатре во цевчето го навртуваш аванот кој го импрегнира лепакот/резинот во пукнатината. Го навртуваш додека не престане да се врти и е стегнат. Не навртуваш и притискаш како без осет.
Оставаш 15-20 минути да отстои. Јас за да биде сигурно го оставав 30-40 минути.
Развртуваш и ги вадиш сите делови по обратен редослед. Капнуваш уште некоја капка од резинот околу местото и целото го покриваш со пластична фолија (ја има во сетот).
Ја вадиш колата на сонце и ја оставаш да ја пече едно 40-50 минути. (Или продолжуваш на сенка, ама вадиш УВ лампа и го печеш лепакот со неа).
После откако ќе се стврдне, одлепуваш фолијата, земаш ножето (го има во сетот) и го стругаш вишокот стврднат лепак/резин од шофершајбната. 
Крајниот резултат е ситна матна точка. После некое време нема да знаеш каде била пукнатинката/зуцката.

Досега го имам правено на три мои коли. За парите и потрошеното време си вреди. Особено тука во Германија, кадешто поправката на една зуцка е 100ина евра, и ја поправаат на комплетно истиот начин.

Многу важно: Не ги навртувај компонентите на сила и притискање без осет. Може само да си ја зголемиш пукнатината.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6885
  • хаУс мајстор
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #8 на: 25 Јули 2018, 16:52:51 pm »
Свака ти дала! Ова у кратки црти е, пошто делот со пивото и скарата не ја кажа? :D
Баш ќе го порачам и ќе пишам што сум направил. Мене ми побараа 1200мкд за да ми ја средат зуцката, ама искрено не ми се даваат толку пари зошто целата е испогребана, па некогаш во иднина може и да ја сменам со нова.
Фала ти за опширниот одговор!

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6333
  • Бенве сие бенве
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #9 на: 25 Јули 2018, 20:09:01 pm »
Треба да си зеам едно резерва, 3000 и нешто платив у новус пред некоја година за едно дупче.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #10 на: 26 Јули 2018, 19:21:21 pm »
Свака ти дала! Ова у кратки црти е, пошто делот со пивото и скарата не ја кажа? :D
Баш ќе го порачам и ќе пишам што сум направил. Мене ми побараа 1200мкд за да ми ја средат зуцката, ама искрено не ми се даваат толку пари зошто целата е испогребана, па некогаш во иднина може и да ја сменам со нова.
Фала ти за опширниот одговор!
  Кај ти побараа 1200?

Јас ќе идам у едел пром ми кажаа таму да пробам, инаку ако не ќе си нарачам и ја што да праам


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6885
  • хаУс мајстор
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #11 на: 26 Јули 2018, 20:31:11 pm »
Пријател на @Vlatce-Vectra

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4989
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #12 на: 01 Март 2019, 15:21:36 pm »
Не ми се чекаше од али да стигни кит си купив од чоек во Прилеп за 700 денари, оти сум чипскејт реков да пробам дека мн блиску беа двете зуцки да ги фатам со едно лепење и го раширив мн малце отворот на лепенката за да ги фатам двете.
Горе долу задоволен сум од резултатот, ептен мали точки се познаваат ама не ми смета, можи ако ги правев со две лепенки посебни немаше ништо да де познава, вака ми остана уште една лепенка за недајбоже :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен ara

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #13 на: 19 Април 2021, 20:18:16 pm »
Знае некој каде во Скопје се наоѓа некој ваков сет за репарирање шофершајбна?
Најдов сличен на:
https://nama.mk/proizvod/set-za-popravanje-shofershajbna/
Ако има нешто вакво во продавница би го купил лично, отколку од online продавница со достава.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3123
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Сет за репарирање шофершајбна?
« Одговори #14 на: 20 Април 2021, 12:34:37 pm »
Imase eden na reklama 5 prodavase proveri