Автор Тема: Купување на половен автомобил (од еден во друг град,процедура)?  (Прочитано 17904 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Да, наајубаво е да е регистрира прво на негово име, па на нотар и после процедурата за одјавување.

Тоа е најдобра и најлогична варијанта.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4057
А не ли е малце глупо у 21 век да мора да одјавиш кола,па додека процесираат они,па да можеш да земеш нови таблици од градот во кој ќе ја регистрираш?
Премногу бирократија и отежнување на животот за една основна работа како купување возило од друг град.

Отсутен Beki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Вака направив,најпрво од човекот што ја зедов си имаа купопродажен договор со сопственикот на автомобилот и ја префрливме на негово име,но бидејќи не можело одма да се префрли и на мое име (требало да поминат 15 дена),ја регистриравме и отидовме на нотар,и сега ми преостанува да поминат тие 15-ет дена и да можам да му ги вратам табилите преку карго за да ги одјави и потоа јас да ја пријавам.
Мислам дека вака беше најдобро како што направив,што велите?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Те лажат за 15те ден во системот, тоа е само за прва регистрација во државава.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Beki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Те лажат за 15те ден во системот, тоа е само за прва регистрација во државава.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Како ме лажат,кога вработената во самиот технички ми кажа дека промена на сопственик не може да се изврши повеќе од еднаш во рок од 15-ет дена!?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Па кај пиша дека си втор сопственик во рок од 15 дена?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Beki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Па кај пиша дека си втор сопственик во рок од 15 дена?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Па напишав погоре дека од кај што ја зедов имаа купопродажен договор со сопственикот,потоа ја префрливме на негово име и сега чекам да поминат деновите,за да ја префрлам на мое име.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5671
Па кај пиша дека си втор сопственик во рок од 15 дена?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Па он со тој купопродужен договор и со твојот шо си го направил договор зимаш сообраќајната и одјава на возилото ако си од друг град и одиш си правиш сообраќајна на твое име,нем валјда он да прави сообраќајна на негово име па потоа да го префрле на твое име.
Па кај пиша дека си втор сопственик во рок од 15 дена?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Па напишав погоре дека од кај што ја зедов имаа купопродажен договор со сопственикот,потоа ја префрливме на негово име и сега чекам да поминат деновите,за да ја префрлам на мое име.


Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Вака направив,најпрво од човекот што ја зедов си имаа купопродажен договор со сопственикот на автомобилот и ја префрливме на негово име,но бидејќи не можело одма да се префрли и на мое име (требало да поминат 15 дена),ја регистриравме и отидовме на нотар,и сега ми преостанува да поминат тие 15-ет дена и да можам да му ги вратам табилите преку карго за да ги одјави и потоа јас да ја пријавам.
Мислам дека вака беше најдобро како што направив,што велите?

Оф мори мајко! ;D

Изглеа толку неписмена била таа што сеа за џабе чекаш.

Јас си ја префрлив колата за 4-5 дена. Не дека требаше да чекам ама онака неажурност.

Кола се префрла во ист ден ако можеш да стигнеш.

Отсутен Beki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Па кај пиша дека си втор сопственик во рок од 15 дена?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Па он со тој купопродужен договор и со твојот шо си го направил договор зимаш сообраќајната и одјава на возилото ако си од друг град и одиш си правиш сообраќајна на твое име,нем валјда он да прави сообраќајна на негово име па потоа да го префрле на твое име.
Па кај пиша дека си втор сопственик во рок од 15 дена?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Па напишав погоре дека од кај што ја зедов имаа купопродажен договор со сопственикот,потоа ја префрливме на негово име и сега чекам да поминат деновите,за да ја префрлам на мое име.


Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

Така и направивме,бидејќи во техничкиот ни рекоа дека не можело така и ќе мора најпрво купопродажен договор и негова сообраќајна да направи за да после го префрлам на моја. :)

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5671
Некоја нова да не е била оваа?

Sent from my E2003 using Tapatalk


Отсутен Beki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Вака направив,најпрво од човекот што ја зедов си имаа купопродажен договор со сопственикот на автомобилот и ја префрливме на негово име,но бидејќи не можело одма да се префрли и на мое име (требало да поминат 15 дена),ја регистриравме и отидовме на нотар,и сега ми преостанува да поминат тие 15-ет дена и да можам да му ги вратам табилите преку карго за да ги одјави и потоа јас да ја пријавам.
Мислам дека вака беше најдобро како што направив,што велите?

Оф мори мајко! ;D

Изглеа толку неписмена била таа што сеа за џабе чекаш.

Јас си ја префрлив колата за 4-5 дена. Не дека требаше да чекам ама онака неажурност.

Кола се префрла во ист ден ако можеш да стигнеш.
Е дека на трет споственик во случајов ќе морало ваква процедура,инаку и јас настојував за одма да завршиме работа.

Отсутен Beki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Некоја нова да не е била оваа?

Sent from my E2003 using Tapatalk


Појма немам, вака на изглед млада изгледаше :) можи и нова да беше.

Отсутен Beki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Дечки конечно денес завршена е работата. :)

Присутен superstarpizza

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
    • Outstanding Сasual Dating - Verified Ladies
Малку апдејт...

Колку се привремените табли од еден во друг град...на македонски табли е возилото?
И каде во Скопје се вадат истите за да си дојдам до Штип?