Автор Тема: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI  (Прочитано 38334 пати)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20204
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #315 на: Мај 29, 2020, 12:40:11 pm »
Сум купувал поубав бандаж и сум дотерувал кола, кога сум немал поприоритетни и побитни работи у животот. Сега имам, и да, не ми се фрлаат пари за џабе.

Абе а лансерот го спушти па го продаде, или така остана когаре? ;D  ;D ;D ;D ;D

Не го спуштив, го продадов комплеКт како што си беше.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20204
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #316 на: Јуни 16, 2020, 13:14:58 pm »
Чера (со сајлент “В”) направен редовен сервис. Сменети се филтри за воздух, кабина, гориво и масло, масло и течност за кочници. Ставени се филтри од MANN, масло Castrol Edge 5W30 C3 (сам си ги купив и однесов) и течност за кочници каква што ставаат во сервис. Дополнително направена дезинфекција на клима уредот и вентилацијата. Сервисот беше направен во официјален и овластен продажен и сервисен центар за Opel, Skoda, Honda и Hyundai - Autohaus Tönnemann.

Све беше фино лепо, само што иако имав закажан термин, пак ми ја задржаа колата 3 ипол саата, па се наапав троа. Ам то е, ми помина :)

Успут, еве, 46000 км откако е кај нас:

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3231
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #317 на: Јуни 16, 2020, 13:16:41 pm »
со лесно да тера сега на нови дестинации :)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4558
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #318 на: Јуни 19, 2020, 15:02:23 pm »
abe brat koj te lazel deka u germanija ima dizel 4 godini star so 40-50 iljadi, koj e glup da kupi dizel za 10 iljadi godisno.... se se  toa so vrakani kilometrazi, sve rumuni i bugar gi pravat dalaverite

Многу чест муабет пред мини маркет, а не ретко и на форум.

Со здравје да се вози, CISTO NOVAAA !

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11871
 • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #319 на: Јуни 19, 2020, 17:57:20 pm »
10% kolite se so takva kilometraza,drugoto e nad 25Kkm godisno.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20318
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #320 на: Јуни 20, 2020, 14:40:24 pm »
Јас до сега и кај нас начекав две  Инсигнии дизел со под 60.000 км.
Втората беше фејслифт со најјакиот мотор и највиско ниво на опрема.

Им бараа 10 и 15к и штета е што не ми требаа.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31496
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #321 на: Јуни 21, 2020, 00:36:32 am »
Им бараа 10 и 15к и штета е што не ми требаа.


ЛОЛ

Отсутен howitz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2262
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #322 на: Јуни 21, 2020, 16:06:17 pm »
Јас до сега и кај нас начекав две  Инсигнии дизел со под 60.000 км.
Втората беше фејслифт со најјакиот мотор и највиско ниво на опрема.

Им бараа 10 и 15к и штета е што не ми требаа.


Јас начекав 1.6 како на Веле, дизелов 2017, со 25,000 поминати :) среќа ми требаше.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20204
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #323 на: Јуни 27, 2020, 11:22:02 am »


Чера тазе испрана, со нанесен „Glanz Protektor“, што и да е :)

Убава ми се виде, па ете, да си ја сликнам :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20204
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #324 на: Јули 31, 2020, 21:56:12 pm »


The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #325 на: Јули 31, 2020, 22:22:24 pm »
Караван па уште со кровни куфери.  :-[
Јас да бев горе делот со сирење ќе го наполнев кога треба да патувам.  ;D

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31496
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #326 на: Јули 31, 2020, 23:31:42 pm »
Караван па уште со кровни куфери.  :-[
Јас да бев горе делот со сирење ќе го наполнев кога треба да патувам.  ;D

Глупости, сирење. Маслинки наполни го.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20204
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #327 на: Август 01, 2020, 00:56:06 am »
Караван па уште со кровни куфери.  :-[
Јас да бев горе делот со сирење ќе го наполнев кога треба да патувам.  ;D

Епа кога 2/3 од багажникот се зафатени од пес, мора куфер на кров да се тури.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20204
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #328 на: Август 10, 2020, 11:27:33 am »
Поминати 822 км, со куфер на кров и солидно натоварени.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Фамилијарно сите стокмени, со песот у гепек, остатокот од гепекот пун, куферот на кров исто пун. Гумите на 2.6 напред и 3.0 назад (у текот на вожњата се зголемија за 0.4 бари).

Полнето на почеток и на крај на истата станица. Возено помеѓу 110 и 140, а претежно 130 на темпомат. Заглавено 5 пати во застој (три пати на идење, два пати на враќање). Пуштена клима цело време. Потрошени 49.73 литри за 822 км, просек 6.05 л / 100 км.

Успут инфо, бордот на колата кажуе дека во просек биле потрошени 5.2 л / 100 км. Апаш.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #329 на: Август 10, 2020, 14:20:33 pm »
Неќе да троши, а?  ;D