Автор Тема: Чудни возачки навики  (Прочитано 34192 пати)

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #15 на: 20 Јуни 2017, 10:43:51 am »
Фишермен или Орбит бомбончиња додека возам ... Тик Так и Цедевита многу брзо ги снемува

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #16 на: 20 Јуни 2017, 10:48:17 am »
Имам крпче со кое редовно го пребришувам делот позади тркалата кој е испрскан откако ќе поминам вирче.
.....и тоа не само кога колата е тазе перена туку секогаш.






Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #17 на: 20 Јуни 2017, 10:52:36 am »
Хм, што се имам сам приметено навика ми е да подотворам прозори по малку коа палам кола, да пирка воздух, не знам.. И во друга кола коа ќе седнам исто. Палам радио одма, никогаш не возам без радио. И уште нешто, штитникот горе за сонце ми е цело време спуштен, толкку го имам навикнато што ако го кренам сега ми е чудно, нешто не ми штима ;D

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #18 на: 20 Јуни 2017, 11:08:15 am »
i ko e parkirana i ko vozam gledam da  ostavam otvoreni prozori od 2-10cm, vo zavisnost od mestoto kade e parkirana i vremeto.
Pri bidejki 90% pri vozenje go koristam sredniot retrevizor toj e sekogas namesten tocno na sredina i ima dobra preglednost.
Volanot mi e sekogas max. izvlecen i skoro do dolu spusten, sredniot naslon  za raka e 10cm podignat (ne go delam so toj do mene) taka da rakata nad lakt  mi e ubo zalegnat a so delot pod laktot menuva pozicija od menuvac / volan.
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17280
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #19 на: 20 Јуни 2017, 11:43:38 am »
Појас ставам и назад кога седам, демек назад не морало, матуфа работа

Оваа навика ја префатив од @Deni, сега се обидувам да ја проширам на што повеќе луѓе. :)

Чудни возачки навики, за наши услови барем, е моето прерано кочење за семафор на пример. Почнувам далеку пред сите да кочам, нормално што е можно попрогресивно, прво само стоп светлата да се запалат за да знае тој позади мене што правам, па полека мамалувам брзина со цел застанувањето да е неосетно за патниците.
Исто возачка навика поврзана со застанување, пред комплетно да застане колата, отпуштам малку кочница за да се избегне оној трзај кој се јавува ако не отпуштиш кочница и ја држиш исто притисната. Тоа ми стана интересно да го тестирам со сите коли кои ги возам, и со тек на време премина во навика.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #20 на: 20 Јуни 2017, 11:56:56 am »
Давам жмигавец макар имало една кола и на 50метри од мене. Дигам рачна на семафор, брзо тргам и се обидувам да не спијам на него. Мразам да зборувам било во живо, било на телефон додека возам, музика слушам погласно од тракторот секогаш. Не сурфам на телефон додека возам. Обични навики, без компулсивно опсесивно однесување.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1727
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #21 на: 20 Јуни 2017, 12:31:01 pm »
Koga ja palam kolata sekogas mora da bide vo ler I kumplugot pritisnat. Radioto mi se pusta samoto koga ke dadam kontakt, pa ako e poglasno go namaluvam za da slusnam kako ke zavergla kolata :D . Koga baram parking mesto I koga parkiram zvukot od radioto povtorno go namaluvam. Ne sakam nekoj da mi cepka vo podesuvanjata od klimata, podobro neka mi reci pa jas da smenam. Ne sakam ostavanje drangulii I canti bilo kade kade sto mozat da padnat pri naglo trgnuvanje ili zastanuvanje. Ima I drugo no ne mi teknuva vo momentov.


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #22 на: 20 Јуни 2017, 12:32:15 pm »
Citam i se pronaogjam vo moabetive
1- radio sekogas na parna brojka 10-12
2- sreden retrovizor sekogas namesten da ja fakja sredinata na zadnata sofersajbna i toa samo so krevanje pogled.
3- cim nesto mi tropka pozadi obavezno crkam po zenami sto ostavila po vrati po pregradi.
4- sekogas se raspravam so nejze zosto koga sedi pozadi mi gi gazi plastikite koga vlaga u kola.
5- nekoj koga kje mi ja zatvori suvozackata vrata i od pritisok se otvara mojata vozacka... E togas mislam kosa mi obeluva od nervoza.
6- koga vozam nejkam nekoj da mi popuva namali, koci, brzo vozis, ne taka vaka trebalo.
7- nejkam po pregradi da mi se motka nisto od tropalki, fiskalni, mastiki sekogas sakam pregradite od vratite da se prazni.
8- sekogas ama sekogas gledam vozacko i suvozacko sediste da se podednakvo namesteni. Isto odaleceni i isti nagib na grbot da bidat u linija pa suvozacot neka si go mesti teloto prema sedisteto... Srekja nevestava ne se zali.
9- sekogas vlagam palam kola pustam radio otvaram prozor 5sm pa tek togas trgam.
10- mobilen mrzam vo kola nikogas ne zboram dodeka vozam i ako e epten hitno zastanuvam. Sopatnikot ako mi zbori gledam da go skrati moabetot mi odzema vnimanie.
Dosta e :)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #23 на: 20 Јуни 2017, 12:38:05 pm »
Давам жмигавец макар имало една кола и на 50метри од мене. Дигам рачна на семафор, брзо тргам и се обидувам да не спијам на него. Мразам да зборувам било во живо, било на телефон додека возам, музика слушам погласно од тракторот секогаш. Не сурфам на телефон додека возам. Обични навики, без компулсивно опсесивно однесување.
Ауууу заборавив најважното  :D значи зборење во живо неможам да смислам дур возам, подобро на блутут/телефон него во живо со некој што седи до мене.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #24 на: 20 Јуни 2017, 12:43:42 pm »
Ја имам една чудна навика (a не е табиет ко вашиве погоре опишани табиети :P ) Стално кога влегувам во кола, прво тргнувам па го закопчувам појасот. Тоа ужасно ме нервира, а не можам да се одвикнам, некогаш се фаќам како морам да сменам брзина, а појасот во раце, и ја рокам колана (поготово дизелон), во високи обртаи безвезе :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20558
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #25 на: 20 Јуни 2017, 12:51:32 pm »
Волумето мора да ми е на непарна бројка, проверувам 12 пати дали мењачот е у лер, и иако е спуштена ручната, го стискам копчето и туркам малку надоле „за секој случај“ :)
Не сум преголем муабетчија додека возам, у било кој случај. Ако ми ѕвони телефон, зборам на хендсфри и пробувам да завршам со разговорот у најбрзо можно време.
Се навикнав премногу на малото ретровизорче што го ставив, за да можам да ја гледам ќерка ми, а да не се вртам наназад, па сега ми е чудно кога во други коли го нема тоа :)
Потпирач за рака и копчиња на волан ми се неопходни за да функционирам у кола, до толку се имам навикнато на нив.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #26 на: 20 Јуни 2017, 13:03:05 pm »
Дечки па Вие сте за во Европа.:)

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #27 на: 20 Јуни 2017, 13:03:59 pm »
Кој врти околу кола пред да влезе?
ЈАС

Отсутен Боби

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #28 на: 20 Јуни 2017, 13:13:34 pm »
Крпа у врата под обавезно, АКО треба а богами треба ПУЦ-ГЛАНЦ на стакло напред у секое време:)

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Чудни возачки навики
« Одговори #29 на: 20 Јуни 2017, 13:15:23 pm »
Појас ставам и назад кога седам, демек назад не морало, матуфа работа

Оваа навика ја префатив од @Deni, сега се обидувам да ја проширам на што повеќе луѓе. :)

Чудни возачки навики, за наши услови барем, е моето прерано кочење за семафор на пример. Почнувам далеку пред сите да кочам, нормално што е можно попрогресивно, прво само стоп светлата да се запалат за да знае тој позади мене што правам, па полека мамалувам брзина со цел застанувањето да е неосетно за патниците.
Исто возачка навика поврзана со застанување, пред комплетно да застане колата, отпуштам малку кочница за да се избегне оној трзај кој се јавува ако не отпуштиш кочница и ја држиш исто притисната. Тоа ми стана интересно да го тестирам со сите коли кои ги возам, и со тек на време премина во навика.


Абе, ние близнаци да не сме? :D