Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 663979 пати)

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1424
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10515 на: Февруари 20, 2021, 10:09:44 am »
А Ford 1.4? Како е со плин?

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=3819585

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1120
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10516 на: Февруари 20, 2021, 10:16:41 am »
Motorot nema maka od plinot, no vikaat deka se tromavi. A 1.6 ima nekoi problemi, samo odamna citav za toa i sum zaboravil sto bese pokonkretno...

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3642
 • MadaFunker
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10517 на: Февруари 20, 2021, 11:11:01 am »
Многу од нас воопшто немаат претстава колкав е Тексас по големина. А не па Америка...

Да де, крадени. Ама по селава никад не плаќале, додуша некои си имаат шума. Е, да е само арачиново за копање.
И за сопствена шума се плаќа дозвола и мора шумар да ти ги маркира дрвата.
има начин како да ескивираш
Не треба да ти ги маркираат дрвата за да ги сечиш? Без разлика што е твоја шумата и ги користиш за себе?

Не ги сечам јас за греење туку за градежен материјал и за продавање. Тоа што останува оди за греење. А според досегашното искуство, останува доволно дрвја. Плус со стариот сега ги искорнавме сите овошни насади, сега имам слива, цреша, праска дрво за горење. А дивите ореви и багреми што ги имам до секоја нива и растат ко луди...

Ако редовно си пошумуваш и кастриш последните 30 години, секогаш ќе имаш доволно дрва и за продавање и за греење.

  ;D а и до сега нема сретнато некој што живее в село, а да плаќа за дрва, да не се лажиме, без оглдед на законот. Ко што нема некој што седи арачиново и што плаќа сРуја
капк што, барм кичево, 70% климите ги ставија да не одфат фира субвенциите, не ги користат бидејќи ги дувало.


Како ги пукаш бројкиве од ракав, брао. Кој 70% кој бакрачи, ја што ги знам па еве 20ина што си ставија инвертер сите ги користат а прекинаа да се греат со дрво..и задоволни се.

А за тие по селата, не сечат тие сурови дрва си ги збираат сувите седи раат..
New blood of old school

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7102
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10518 на: Февруари 20, 2021, 15:39:25 pm »
Не се од ркав, туку што су прајл муабет.
Постариве неќит никој да им дуват, неќу ни ја ама јбг, тие се условите.
Суви-сурој битно не ги плаѓаат.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5635
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10519 на: Февруари 20, 2021, 15:47:13 pm »
Проклета промаја ;D

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12183
 • Пудингот на шоферството
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10520 на: Февруари 20, 2021, 16:19:39 pm »
Не се од ркав, туку што су прајл муабет.
Постариве неќит никој да им дуват, неќу ни ја ама јбг, тие се условите.
Суви-сурој битно не ги плаѓаат.
Ги плакаат во одредени делови од Мк.Демир Хисар,Битола,Ресен 70% ако не и повеќе луѓето од по селата си купуваат директно од МШ.Има такви кои си плаќаат такса за да сечат од бивната шума или од државната па ќе платат 10 кубици ке сечат 15 ама тоа и не е толку страшно.Има дел шо веќе крадат комплетно без воопшто да платат.
Е сега има друг дел кој кради на ангро ама тие се веќе заштитени политички и се дел од овие процентуалните.Најстрашно е шо веќе почнаа да влегуваат и по Национални Паркови,Пелистер ако не се преземи нешто за 2-3 години ќе му ебат матер.

Добро сум запознаен со оваа проблематика и ова е само во кратки црти,ако почнам да кажувам како,колку и кој,2 дена не ми стигаат.

п.с Вие па во Кичево  и наши и "30%" сите крадите. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7102
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10521 на: Февруари 20, 2021, 18:13:35 pm »
Да, овие што сечат да се стоплат не праат зулум, оти сечат со исав, ама еве и кај нас е слична сотуацијата, шумата брич ја напраја, трева не растит не пак дрвце.

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3642
 • MadaFunker
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10522 на: Февруари 20, 2021, 18:24:21 pm »
Бричот и го удрија за извоз од градов..
New blood of old school

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7102
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10523 на: Февруари 20, 2021, 19:43:04 pm »
Без разлика, останавме бели во очите...

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3454
 • Пиши лаже
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10524 на: Февруари 22, 2021, 15:20:41 pm »
Дали може некој да ми каже за точно дали гумава е стара....
Сменив гуми прееска, Сава по 2200 гума (135 ки) па да знам ако ми дал стари гуми да му ги вратам. :)


Sent from my Samsung S20 FE


Отсутен Ordevski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 622
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10525 на: Февруари 22, 2021, 15:26:23 pm »
Дали може некој да ми каже за точно дали гумава е стара....
Сменив гуми прееска, Сава по 2200 гума (135 ки) па да знам ако ми дал стари гуми да му ги вратам. :)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my Samsung S20 FE
Барај дел на гумата каде што има напишанo DOT хххх, каде хххх се 4 бројки, од кои првите 2 ја означува неделата на производство а вторите 2 годината, пример DOT 4919 значи 49та недела од 2019 година. На овие слики јас не гледам таков податок, освен ако нешто не е сменето во меѓувреме.

D-r Ordevski

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3454
 • Пиши лаже
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10526 на: Февруари 22, 2021, 16:55:32 pm »
И јас така читав по интернет, ама овде не најдов такви бројки. Само ова го има : DOT A5EY JBER.

Sent from my Samsung S20 FE


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5635
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10527 на: Февруари 22, 2021, 17:02:07 pm »
И јас така читав по интернет, ама овде не најдов такви бројки. Само ова го има : DOT A5EY JBER.

Sent from my Samsung S20 FE
Погледни од другата страна на гумата.

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1424
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10528 на: Февруари 23, 2021, 01:19:15 am »
Ми рекоа дека имало некој добар сервисер за Опел Астра, Игор се викал. Некој да знае контакт?

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3454
 • Пиши лаже
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10529 на: Февруари 23, 2021, 11:21:59 am »
И јас така читав по интернет, ама овде не најдов такви бројки. Само ова го има : DOT A5EY JBER.

Sent from my Samsung S20 FE
Погледни од другата страна на гумата.
Ти благодарам. Најдов на другата страна. 0620 пишува. Сепак не биле кој знае колку стари, нека тераат ајде... :)

Sent from my Samsung S20 FE