Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1750201 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7470 на: 06 Ноември 2019, 13:36:37 pm »
Гугл мапс има лајв трафик, ништо повеќе не ти треба, дури и можиш да го подесиш каков е типично сообраќајот во толку и толку сатот.

Ама јас само еднаш го имам искористено.

Неколку пати ова ми било екстремно корисно. Стварно врши работа.

Нема поента од вибер група бидјеќи кога возиш треба да возиш. не да читаш вибер пораки или па да гледаш во апликација.

Се согласувам, иако и јас знам да блеам во телефон (на семафор). Нејсе, прилично редовно ѕирнувам Google Maps пред да влезам во кола за да видам на кои раскрсници е заглавено за да ги избегнувам. Можеби ќе имам километар-два повеќе возење, ама нема да заглавам. Ит хелпс, особено пошто е во реално време.

ништо не ти менува кај нас, една главна сообраќајница да е зарворена поради, судар, штрајк или било што градот е блокиран нема Алтернатива

Не е до толку.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4914
  • The Spartan General
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7471 на: 06 Ноември 2019, 13:38:35 pm »
Во Германија/на западот тоа одамна е регулирано и речиси сите радио станици имаат Traffic Announcements (TA). Затоа и на радијата во колите има копче ТА со кое ги уклучуваш и исклучуваш тие информации. Радиото снима посебен сигнал и ти пушта информации од сите станици кои ја нудат таа опција. Ние што сме малце наназад, тоа е друга работа.

пс. Меѓудругото пред некоја година не знам дали беше Антена или Канал77 ги користеше тие фреквенции да пушта реклами во етерот. Од такт ме извади една реклама што имаше сирени од полиција/брза помош на неа.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7472 на: 06 Ноември 2019, 13:47:26 pm »
Од Канал 77 мислам дека беше таа „креативност“, и мене на времето ме имаше од памет извадено.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7997
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7473 на: 06 Ноември 2019, 14:21:26 pm »
Вибер е многу ограничувачки затоа што во еден терк има милион пораки и на крајот пак ќе останеш неинформиран.

Гугл уште не сум го пробал (срам, не срам :D) ама најблиску до бараното е.

Она што секогаш ќе фали е конкретниов случај од веста со верижен судар.
Во теорија:
- поминуваш, гледаш, кога ќе застанеш пишеш вест
- друг член коментира ако поминал и видел дека е расчистено.
- во целост би било поорганизирано и лесно пристапно (сè додека членовите додаваат кратки и јасни наслови, нормално :) )

Секако, телефонот го гледаш ПРЕД да влезеш во автомобил, за да знаеш во кој правец да се упатиш :)
Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1318
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7474 на: 06 Ноември 2019, 14:47:46 pm »
Сити радио слушам на работа од сабајле имаат "бидете нашите очи" и кажуваат кај има гужви и застој. Сеа ретко возам од сабајле речиси ич, па не знам колку е реално корисно.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7475 на: 06 Ноември 2019, 15:51:54 pm »
За во СК?
Не, за во Ѓорче ;D

Сега ќе одам во Сопиште да видам таму како е ;D
do kaj si so dozdov

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7476 на: 06 Ноември 2019, 16:11:34 pm »
Вибер е многу ограничувачки затоа што во еден терк има милион пораки и на крајот пак ќе останеш неинформиран.

Гугл уште не сум го пробал (срам, не срам :D) ама најблиску до бараното е.

Она што секогаш ќе фали е конкретниов случај од веста со верижен судар.
Во теорија:
- поминуваш, гледаш, кога ќе застанеш пишеш вест
- друг член коментира ако поминал и видел дека е расчистено.
- во целост би било поорганизирано и лесно пристапно (сè додека членовите додаваат кратки и јасни наслови, нормално :) )

Секако, телефонот го гледаш ПРЕД да влезеш во автомобил, за да знаеш во кој правец да се упатиш :)

Имаат луѓето измислено апликација за тоа, како што спомна Влатко, Waze. Али ние измислуваме топла вода со Вибер групи и други глупости :)

Ниту има простор некој да раскажува, ниту некој да е админ. Едноставно секој што ќе забележи нешто стиска само дугме и толку.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7477 на: 06 Ноември 2019, 16:14:58 pm »
За во СК?
Не, за во Ѓорче ;D

Сега ќе одам во Сопиште да видам таму како е ;D
do kaj si so dozdov
Цел град го свртев, никаде дожд ;D
Тие од acuweather живеат на друга планета изгледа ;D

Сега гледам ја смениле прогнозата ;D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7478 на: 06 Ноември 2019, 16:28:51 pm »
Гугл мапс има лајв трафик, ништо повеќе не ти треба, дури и можиш да го подесиш каков е типично сообраќајот во толку и толку сатот.

Ама јас само еднаш го имам искористено.

Неколку пати ова ми било екстремно корисно. Стварно врши работа.

Нема поента од вибер група бидјеќи кога возиш треба да возиш. не да читаш вибер пораки или па да гледаш во апликација.

Се согласувам, иако и јас знам да блеам во телефон (на семафор). Нејсе, прилично редовно ѕирнувам Google Maps пред да влезам во кола за да видам на кои раскрсници е заглавено за да ги избегнувам. Можеби ќе имам километар-два повеќе возење, ама нема да заглавам. Ит хелпс, особено пошто е во реално време.

ништо не ти менува кај нас, една главна сообраќајница да е зарворена поради, судар, штрајк или било што градот е блокиран нема Алтернатива

Не е до толку.

Пушти да ти даде насоки мапс од кај да возиш да не се замараш ти да мислиш кога има гужва.

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7997
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7479 на: 06 Ноември 2019, 20:54:45 pm »
В. Фор Волвооо...

Ама личи на Мазда.
Вози Мазда... да бидеш газда.

Двеста на сат
По нелегален пат

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8523
  • Пичлеме
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7480 на: 07 Ноември 2019, 18:29:21 pm »


Купивме хеликоптери?

Ај нонен...


Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4629
  • Passat B8
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7481 на: 08 Ноември 2019, 18:27:22 pm »
voa toksicnovo vo Oxis da ti bilo ozbilno, natamu bev pred malcee smrdii...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7482 на: 08 Ноември 2019, 18:32:25 pm »
На линдан да не мислиш?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7483 на: 08 Ноември 2019, 18:37:19 pm »
Не е линдан, друга материја е, ама прича врзаа „од миење на танк кој содржел метил акрилат, истекла вода...“ шипки варени што од контаминирана вода ќе смрди цело Скопје. Нека кажат  „сиба матер цистерната, истече цел метил акрилат, сеа не знаеме како да го собереме“, полесно ќе ми биде, ќе бидам загрижен а нема да бидам нервозен дека ме лажат.
https://en.wikipedia.org/wiki/Methyl_acrylate

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #7484 на: 08 Ноември 2019, 19:18:16 pm »
Тие цистерните од која година се? Којзнае и по други погони вакви хемикалии колку време стојат, незнам што направија со тоа во Велес во топилницата исто некои киселини оставени по резервоари останаа...