Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1767219 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6600 на: 22 Јуни 2019, 08:36:21 am »
Никогаш не можев да бидам скроз одличен.
Ликовно бев ТАПА ;D
Алгебра не ми одеше најдобро.
Музичко се мачев со нотите.

И најбитно, стихотворби не можев да научам на памет ;D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17280
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6601 на: 22 Јуни 2019, 08:58:02 am »
Никогаш не можев да бидам скроз одличен.
Ликовно бев ТАПА ;D
Алгебра не ми одеше најдобро.
Музичко се мачев со нотите.

И најбитно, стихотворби не можев да научам на памет ;D


Кажи си "немав врски" ;D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6602 на: 22 Јуни 2019, 10:09:05 am »
Апсурдно е толкав број ученици да ги имаат сите петки и од тоа да зависи каде ќе го продолжат своето образование (ако немаат врски).
Пред се , мислам на природно талентираните по одредени предмети.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6603 на: 22 Јуни 2019, 11:24:58 am »
Ерозијата на образование започната е одамна, уште пред да се распадне Југославија. Иако и во тоа врме не можеше толку одлични да има, а не па скроз одлични во текот на целото школување од  години. Работата се расипа кога тргна да се создава „насочено“ образование.Тогаш јасно беше дека сите не можат да се запишат на Медицински Фкултет без Средно Медицинско (ова и за други струки беше појава ама не толку колку за медицина) и дека родителите треба да ги земат работите во свои раце. Иако корупцијата постоела и порано, фамата околу тоа дека високото образование е клуч за успехот за цел живот се претвори во јака борба да се расипе високото образование до таа мера да може секој да си го заврши. Салбо платени професори брзо научија да лапаат лесна паричка, а студенти кои ни од далеку не се способни (или мрзливи) да ја совладаат содржината брзо брцна по џбовите и нивите од наследство и тргнаа да студираат.  Уште повеќе, со малце добра организација во корупицијава имаме доктори на науки, професори на „универзитети“ и остали фактори во образованиево кои не се ни во состојба да писмено да се изразат а не па да држат предавања или оценуваат дали некој ученик е добар или не.  Отиден е возот, а тргнат е одамна.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6968
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6604 на: 22 Јуни 2019, 15:13:23 pm »
Апсурдно е толкав број ученици да ги имаат сите петки и од тоа да зависи каде ќе го продолжат своето образование (ако немаат врски).
Пред се , мислам на природно талентираните по одредени предмети.

Во мое време 98-02, јас и пар други бевме скроз одлични преку цела година. На крај од година пола клас. Другар мој го учев математика, једва 2 вадеше, не знаеше 2х+3х колку се, на крај година 4.
На факс, се изнагледав, земал 6 на испит, професорот 8 му става со поздрав до тие и тие. Паѓаме со колешка за 1 бод, идеме на консултација, кај неа ласерот грешно прочитал :)
Да не збориме што еден куп у администрација се со платени дипломи.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5678
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6605 на: 22 Јуни 2019, 21:42:40 pm »
На Куманово каде е добро горивото?
Макпетрол или Шел мислам имаше?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3963
  • MadaFunker
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6606 на: 22 Јуни 2019, 21:53:38 pm »
Тие скроз одличните до лани-оломнани протестираа за да се укини екстерното тестирање... му стварало стресови нив, на даскалите/професорите како и на родителите...


Екстерното е лекот, само тогаш не драпаа врски мрски за оценки..

П.С Ја би екстерни тестови, професорите/наставниците да немаат врска со тестирање само предавање на материјал и чао
New blood of old school

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4943
  • The Spartan General
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6607 на: 22 Јуни 2019, 22:39:43 pm »
Добро е и вака. Може да биде и полошо.   :-X
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9900
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6608 на: 23 Јуни 2019, 00:54:16 am »
Тие скроз одличните до лани-оломнани протестираа за да се укини екстерното тестирање... му стварало стресови нив, на даскалите/професорите како и на родителите...


Екстерното е лекот, само тогаш не драпаа врски мрски за оценки..

П.С Ја би екстерни тестови, професорите/наставниците да немаат врска со тестирање само предавање на материјал и чао
дора ти е идејата, ама пак ќе најдат врски...
според школска што понатака го продолжи образованието на правен,  атер тие ласери филан чоек им се изнае*ал ( море алал да му е xD ), да видиш како фаќал ласерот.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6609 на: 23 Јуни 2019, 13:48:20 pm »
Битно у Браќа Рибар и 11 Октомври да им учат децата, по 4 општини проаѓаат за децата бидат дел од елитата, куртонска...

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6610 на: 23 Јуни 2019, 17:29:27 pm »
Клабери пишав во темата за порачки онлајн ама нема никој активен, па да пробам и тука.
Сакам да купам Koni амортизери од Германија, дали има шанса да ги порачам од нет и некој да ги земе на негова адреса и да ми ги пушти по некој од дечките што возат камион?
Ќе си платам за услугата колку си кошта.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20557
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6611 на: 23 Јуни 2019, 23:06:23 pm »
Не е проблем, само да не ме тераш пола Германија да ја поминам :)

Ако има некој што проаѓа кај мене у близина, слободно можеш кај мене да ги нарачаш, па после да фаќаат камион :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6612 на: 23 Јуни 2019, 23:11:52 pm »
Не е проблем, само да не ме тераш пола Германија да ја поминам :)

Ако има некој што проаѓа кај мене у близина, слободно можеш кај мене да ги нарачаш, па после да фаќаат камион :)
Види пораки..

Присутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1343
  • Велешанче
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6613 на: 24 Јуни 2019, 00:26:01 am »
А да видиш со превознициве што ги има по фб ? Мене велештрумф пред две години ми помогна да се договорам со еден превозник кај него да стасаат спиралите за кадетчето и да ми ги донесе до мк. 20 евра ме чинеше превозот :)
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i