Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 319914 пати)

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9895
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5280 на: Декември 09, 2018, 17:33:00 pm »

Упатство за справување со лоши бабички-терористи:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Како процени дека девојкава е бабичка?
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3946
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5281 на: Декември 09, 2018, 18:11:35 pm »
Има интел од русите

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3878
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5282 на: Декември 10, 2018, 01:10:36 am »
Како процени дека девојкава е бабичка?

А кaко ти процени дека дотичнава е девојка?

Него vlatko.klp ме откри, информацијата за староста на жената ја добив директно од организаторот на нередите во Париз:
Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6427
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5283 на: Декември 10, 2018, 01:36:39 am »
Вечерва стартува филмот со шарена револуција и сорос во Белград, во црна гора нешто се крчка. Шпоновите се класика, на стенд бај. Косово војска треба да прави, уса го пали шпоретот на појако.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5577
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5284 на: Декември 10, 2018, 02:59:23 am »
и 20 годишна да е. Кај им се правата за насилство врз жените ?

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5221
 • Бенве си е бенве
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5285 на: Декември 10, 2018, 06:12:30 am »
Правата на жените се глупост. Нели се бореа за еднаквост?

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2563
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5286 на: Декември 10, 2018, 07:31:24 am »
Дали во Виз Аир со најобичната карта покрај ранец со димензии од 40х30х20 можам да земам и на врат едно чантиче, ќе ми прават проблеми?

Ташната е со димензии на едно канте павлака од 1кг, за мирорлесс апаратот ми е.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3946
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5287 на: Декември 10, 2018, 07:39:25 am »
Зависи некогаш прават проблем некогаш не.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5577
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5288 на: Декември 10, 2018, 07:52:17 am »
Правата на жените се глупост. Нели се бореа за еднаквост?

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Сега гимшромовираа скоро. Као демек во еу ги чувале какомкапка на дланка во пустина, а ние балканциве сме ти млателе. Ете им прилика да се докажат еманципиелни и толерантни...

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44924
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5289 на: Декември 10, 2018, 10:33:45 am »
https://365.com.mk/288184/prv-vo-svetot-luksemburg-voveduva-tselosno-besplaten-javen-prevoz

ПРВ ВО СВЕТОТ: ЛУКСЕМБУРГ ВОВЕДУВА ЦЕЛОСНО БЕСПЛАТЕН ЈАВЕН ПРЕВОЗ

Цитат
Од следното лето возовите, трамваите и автобусите во Луксембург стануваат целосно бесплатни. Со тоа Луксембург ќе стане првата земја во светот со целосно бесплатен јавен превоз.

Иницијативата е предводена од реизбраната коалициска влада на Ксавиер Бетел, кој од средата го тера вториот премиерски мандат. Во кампањата, Бетел и неговата коалиција како свој приоритет ја поставија екологијата и заштитата на животната средина.

Луксембург Сити – главниот град на истоимената земја, страда од еден од најлошите сообраќајни застои во светот. Во градот живеат околу 110.000 жители, но над 400.000 секојдневно патуваат во градот на работа. Спроведената студија покажува дека во 2016-та возачите во Луксембург поминале, во просек, по 33 часа заглавени во сообраќајни застои.

Луксембург, како земја, има околу 600.000 жители, но уште 200.000 од Франција, Белгија и Германија секојдневно ја поминуваат границата за да стигнат на работа.

Луксембург веќе покажа прогресивен пристап кон јавниот транспорт. Минатото лето владата воведе бесплатен превоз за секое дете и лице помладо од 20 години, а за средношколците понуди бесплатен „шатл“ (директен) превоз од нивниот дом до образовната институција.

Во моментов патниците плаќаат по само 2 евра за патувања до два часа, што во земјата со површина од само 2.590 квадратни километри ги покрива речиси сите превозни потреби. Од 2020-та и тие цени ќе бидат повлечени, а дополнително ќе се заштеди на средствата кои досега се трошеа на наплата и контрола на продажбата на билети.

На владата ѝ преостанува само да доразмисли како ќе ги регулира патувањата во купеата од прва и втора класа во возовите.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3878
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5290 на: Декември 10, 2018, 11:47:33 am »
^^
„Бесплатен Јавен Превоз“... Само што не е бесплатен за сите, пошто некој го плаќа тоа - плаќаат тие што работат и плаќаат даноци. Превозот во Луксембург е бесплатен само за џаболебарите (учениците и студентите не ги бројам, тие се надвор од муабетов).

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9895
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5291 на: Декември 10, 2018, 11:53:35 am »
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2563
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5292 на: Декември 10, 2018, 12:03:25 pm »
Aj уште едно прашање со виз аир,

купив карти 11090ден, платив во евра 198, каде заминаа 1000ден, не ни проверив дали можи во мкд да се плати, за конверзија ми наплатија?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44924
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5293 на: Декември 10, 2018, 12:03:36 pm »
Ајде да видиме.
https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/luxembourg-free-trains-public-transport-trams-buses-when-a8668496.html
Цитат
Luxembourg’s transport system costs close to €1bn per year to operate. But partly as a result of the concessionary offers, fares amount to only €30m annually.

Од наплаќањата се покривало 3% од трошокот на системот за транспорт. Значи сега давачките кои биле за транспортниот систем кои и онака ги плаќале сите кои работат и плаќаат даноци  ќе се зголеми за 3% со цел да ги покрие немањето на наплата на карти. Е сега што нема да има картомати, контролори, тарифници, проверки, помалку возење на коли, помали гужви, полесно движење, тоа се е позитива како, а на крајот ќе испаднат и во плус трошоците - и ќе е исто како и до сег. In the large scheme of things помалку ќе плаќаат оние што работат и плаќаат даноци, евентуално исто ќе плаќаат.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3946
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #5294 на: Декември 10, 2018, 12:05:54 pm »
Aj уште едно прашање со виз аир,

купив карти 11090ден, платив во евра 198, каде заминаа 1000ден, не ни проверив дали можи во мкд да се плати, за конверзија ми наплатија?
Отвори онлајн сметката и види по кој курс ти е наплатено, мора да пишува.