Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1750267 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10500 на: 19 Февруари 2021, 10:55:00 am »
Ни оваа мапа не е „добра“, бидејќи Гренланд и Австралија изгледаат слични по квадратура, а Гренланд е со три пати помала квадратура од Австралија.

„Верно“ покажување на размерот на Земјата во две димензии е „нерешлив“ проблем. Само глобус.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10501 на: 19 Февруари 2021, 10:55:45 am »
Koga ke mi tekni deka ne ucea deka naftata poteknuva od dinosaurusite,pa uste ne occenuvaa za toa.Pa plata bekoj zemal da ne uci na toa,sega se penzioneri. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10502 на: 19 Февруари 2021, 11:08:57 am »
Па потекнува од изумрени животни/растенија затоа и се нарекува фосилно гориво. Примарно од алги и плангтони ама сигурно има и по некој диносаур :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2746
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10503 на: 19 Февруари 2021, 11:56:27 am »
Епа немаат/немаме пошо по книги оваа мапа не ја покажуваа

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Не ја покажуваат затоа што јасно покажува дека земјата е рамна а длабоката држава несака ТИ да го знаеш тоа! Q Army <3

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10504 на: 19 Февруари 2021, 14:56:45 pm »
Па потекнува од изумрени животни/растенија затоа и се нарекува фосилно гориво. Примарно од алги и плангтони ама сигурно има и по некој диносаур :D
Ne se soglasuvam,jas bi rekol deka e i obnovliv izvor.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10505 на: 19 Февруари 2021, 16:31:14 pm »
Па потекнува од изумрени животни/растенија затоа и се нарекува фосилно гориво. Примарно од алги и плангтони ама сигурно има и по некој диносаур :D
Ne se soglasuvam,jas bi rekol deka e i obnovliv izvor.
Уште од кога викаат ќе секне, никако да секне ;D

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3963
  • MadaFunker
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10506 на: 19 Февруари 2021, 18:15:21 pm »
Ни оваа мапа не е „добра“, бидејќи Гренланд и Австралија изгледаат слични по квадратура, а Гренланд е со три пати помала квадратура од Австралија.

„Верно“ покажување на размерот на Земјата во две димензии е „нерешлив“ проблем. Само глобус.

Или вака нешто https://thetruesize.com
New blood of old school

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10507 на: 19 Февруари 2021, 18:36:11 pm »
Многу од нас воопшто немаат претстава колкав е Тексас по големина. А не па Америка...

Да де, крадени. Ама по селава никад не плаќале, додуша некои си имаат шума. Е, да е само арачиново за копање.
И за сопствена шума се плаќа дозвола и мора шумар да ти ги маркира дрвата.
има начин како да ескивираш
Не треба да ти ги маркираат дрвата за да ги сечиш? Без разлика што е твоја шумата и ги користиш за себе?

Не ги сечам јас за греење туку за градежен материјал и за продавање. Тоа што останува оди за греење. А според досегашното искуство, останува доволно дрвја. Плус со стариот сега ги искорнавме сите овошни насади, сега имам слива, цреша, праска дрво за горење. А дивите ореви и багреми што ги имам до секоја нива и растат ко луди...

Ако редовно си пошумуваш и кастриш последните 30 години, секогаш ќе имаш доволно дрва и за продавање и за греење.

  ;D а и до сега нема сретнато некој што живее в село, а да плаќа за дрва, да не се лажиме, без оглдед на законот. Ко што нема некој што седи арачиново и што плаќа сРуја
капк што, барм кичево, 70% климите ги ставија да не одфат фира субвенциите, не ги користат бидејќи ги дувало.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10508 на: 19 Февруари 2021, 21:13:34 pm »
пфффф, во пинтија си сечеа 2-ца дрва на туѓ плац, помина џандар ,му рекле нивно дека е и сиотиде џандаров,ке се замара...

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10509 на: 19 Февруари 2021, 22:13:21 pm »
Дали овие мотори и овој модел на Астра Караван се ок? Дали моторот е ок за плин. Моторот е обичен 1,4, без турбо.
Ми треба за фамилијарна кола.

https://www.auto-data.net/en/opel-astra-j-sports-tourer-1.4-100hp-19485

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10510 на: 19 Февруари 2021, 22:45:18 pm »
без проблем ќе тера со плин
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 424
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10511 на: 19 Февруари 2021, 23:24:21 pm »
Дали овие мотори и овој модел на Астра Караван се ок? Дали моторот е ок за плин. Моторот е обичен 1,4, без турбо.
Ми треба за фамилијарна кола.

https://www.auto-data.net/en/opel-astra-j-sports-tourer-1.4-100hp-19485

На ауто-дата пишува дека тој мотор има 200нм, сигурно е грешка.
На други места е 130нм. Моторот е доста тромав, и на право, а посебно на угорнина. Празен, полн ќе се мачи нагоре. Ако не ти смета ок. За фамилијарна кола, за безбедно и удобно престигнување на отворен пат и фали сила.
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10512 на: 19 Февруари 2021, 23:37:51 pm »
Дали овие мотори и овој модел на Астра Караван се ок? Дали моторот е ок за плин. Моторот е обичен 1,4, без турбо.
Ми треба за фамилијарна кола.

https://www.auto-data.net/en/opel-astra-j-sports-tourer-1.4-100hp-19485

На ауто-дата пишува дека тој мотор има 200нм, сигурно е грешка.
На други места е 130нм. Моторот е доста тромав, и на право, а посебно на угорнина. Празен, полн ќе се мачи нагоре. Ако не ти смета ок. За фамилијарна кола, за безбедно и удобно престигнување на отворен пат и фали сила.

Тоа 130нм го најдов за Екофлекс мотор, за овој постариов 200нм пишуваше. Дали 200 е доволно?

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 424
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10513 на: 20 Февруари 2021, 00:47:21 am »
200нм се и повеќе од доволно, ама не верувам дека 1.4 атмосферец со 100 коњи има 200нм. Плус гледам пишува дека 200нм се достапни од 1850... и тоа треба да е грешка, тоа е карактеристика за турбо мотор. Обично на атмосферец, максималните нм почнуваат од 4000 обртаи. Сајтовите знаат вакви грешки да направат, така да добро провери.
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #10514 на: 20 Февруари 2021, 02:05:28 am »
Колегица имаше нешто слично, само НЕ караван, после 70.000 и се поеба првиот клип и така ја продаде. Што бидна на даље не сум во тек. На плин ка возеше, '12-13 беше аутото. Сруг колега зеде астра нешто ппстара, 500-600 еу даде за оправки, ама не се рабравме баш за што, ама па ја вози 3- 4 год поле тоа, само набензин. Не се конвертира ради што ми троши 6_7 низ град , со 2 деца е. Постов нека не биде сугестија, него само да ги разгледаш хоризонтите, па ти си знаеш што ти чини :) а ова со 'рѓава, некако не мо држо вода, секако ако не ја остајш да скапува ( на прижер зимава да ја чистиш пд сол навремено )