Автор Тема: Најдобро возило од Б-Сегмент  (Прочитано 7850 пати)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19447
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #30 на: Јануари 24, 2011, 15:24:13 pm »
velestrumf смири се малце со пивава, на пола форум дужиш :D Следниот собир ќе биде масовен само ради тебе. Иначе ја коа бев у Фиат у јуни негде тие продавачите (ако може така да се наречат пошо се убедени дека се манекени шо се на гости) ми рекоа дека и Ево и Гранде ќе си се продаваат паралелно се додека не искочи ново (грандето е некои 300 евра поевтино).

Сеа ми текна... се рачуна DS3... ако се рачуна ондак нема конкуренција :)

Хихихихи... Ќе биде после, „Ал смо се наракијали братееее...“. Ако бе, за арно за убоо нека е само :)
Не би рекол дека се рачуна DS3... Нити Alfa Romeo MiTo, ниту MINI, пошто тие се сепак малце по-премиум во однос на другиве.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7554
 • Хорска Секција
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #31 на: Јануари 24, 2011, 15:27:22 pm »
„Ал смо се наракијали братееее...“
Red Bull ти дава крилја. Ракија ти дава погон на сите 4. (ќе си одиш дома лазејќи)
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9801
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #32 на: Јануари 24, 2011, 15:30:06 pm »
Не се рачуна DS3, скупо е, заедно со Мини :)


EDIT: Велештрумф ме претица
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30414
 • Таков е животот... јебига
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #33 на: Јануари 24, 2011, 15:44:50 pm »
Следниот пат Банза, поштрумфни и нема да те претица :p
Мене не ми треба работа, мене ми требаат пари!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44405
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #34 на: Јануари 24, 2011, 16:09:55 pm »
Безвезе е ДС3 од поглед на тоа што за толку пари имаш ГТ верзии од другите, што се тиче мене.

Џезот као озбилно е 15.000!? Чекај, чекај, чекај... Што? Застани малку! Како? За таа цена тука ми мрчите џез дека ви се свиѓал!? Јас памтам нешто како 12,500 и кога што да видам! Охохооооо бачко. Ќе одам до салон мора да го истестирам, па ќе ре распрашам и за цени, ама ова не е нормално.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17973
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #35 на: Јануари 24, 2011, 16:28:44 pm »
Jazz- preskap u sekoj pogled
Fiat 500 - premal
Polo - so 1.4  - dobar ali solen, so 1.2 motor - katastrofa
Corsa - I pokraj faceliftot,  veke e out of date
Punto - ubavo na lik ama kvarljivo
Mazda 2 - solidni performansi ama solena na rezervni delovi
Colt - slicno kako Mazdata

Clio ili Fiesta - najdobra sredna varijanta od sekoj aspekt.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44405
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #36 на: Јануари 24, 2011, 16:38:58 pm »
Strato си го пробал Полото ТСи? Зошто сега е комфортлајн ТСи 12.500 до регистрација. 1.4 и 1.2 се стари мотори веќе.
Старлајнот може и под 12.000, да се симне. Да неречам еден од најсилните мотори во класата поткрепен со турбо и 175Нм при 1500. 99%од другите немаат таква сила ни кај дизел верзиите, а камо ли кај смешните бензинци.
« Последно менување: Јануари 24, 2011, 16:42:32 pm Deni »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30414
 • Таков е животот... јебига
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #37 на: Јануари 24, 2011, 17:03:39 pm »
Оти велиш Поло 1.2 катастрофа? Изгледа мало и трицилиндрично ама со трета шлајфуфа тоа машинче. Јас секој ден го возам. Е сега троши бензин ко лудо (8 во град со економично возење), ама појако е отколку што изгледа.
Мене не ми треба работа, мене ми требаат пари!

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30414
 • Таков е животот... јебига
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #38 на: Јануари 24, 2011, 17:04:49 pm »
Иначе Пежо 207 или Клио дизели мислам дека треба да земат значајно место во цената. Пежото е неверојатно издржливо и стегнато возило.
Мене не ми треба работа, мене ми требаат пари!

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17973
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #39 на: Јануари 24, 2011, 17:57:14 pm »
Strato си го пробал Полото ТСи? Зошто сега е комфортлајн ТСи 12.500 до регистрација. 1.4 и 1.2 се стари мотори веќе.
Старлајнот може и под 12.000, да се симне. Да неречам еден од најсилните мотори во класата поткрепен со турбо и 175Нм при 1500. 99%од другите немаат таква сила ни кај дизел верзиите, а камо ли кај смешните бензинци.

Ne sum go probal, ali zvuci solidno za taa cena.

@Falanga...Ete sam si odgovori na prasanjeto.
Poloto 1.2 odi kako za 1.2, a trosi kako za 1.6.  :D
Licno, mene toa bi mi smetalo, kako sto mi smetase koga 1.6 Astra (samo) na momenti se izednacuvase so potrosuvacka so dvojno pomokna kola od nea.  ::)

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12153
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #40 на: Јануари 24, 2011, 18:43:48 pm »
1.2 атмосферскиот бензинец со 60 (64) кс во Фабиа е најлошиот мотор во овој век. Звукот му е одвратен а има и вибрации во кабината. Ич не оди. Не сум го возел во Поло, но не би требало да е нешто поасолен.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44405
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #41 на: Јануари 24, 2011, 18:49:55 pm »
Аха мислам дека го најдов проблемот. За 1.2 го зборувате послабиот 1.2. Да го имам службено возено и е споричко и троши. А 1.2 12V е супер и во Поло и во Фабиа (70кс) сум го возел. Баш е таман за возилцата. А што се тиче потрошувачка, баш е просечно со 7-8 литри во град.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен tr20

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 54
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #42 на: Јануари 24, 2011, 21:55:48 pm »
Jazz- preskap u sekoj pogled
Fiat 500 - premal
Polo - so 1.4  - dobar ali solen, so 1.2 motor - katastrofa
Corsa - I pokraj faceliftot,  veke e out of date
Punto - ubavo na lik ama kvarljivo
Mazda 2 - solidni performansi ama solena na rezervni delovi
Colt - slicno kako Mazdata

Clio ili Fiesta - najdobra sredna varijanta od sekoj aspekt.
Истото мислење го имам, иако Џезот е најдобар, 15.000 евра не се оправдани, 15.500 е Цивикот со истиот мотор. Новото Клио е сега убаво на дизајн, Фиестата исто, Свифтот е добар, но и ја заборавивте Сеат Ибица.

Рено Клио
Форд Фиеста
Сузуки Свифт
Сеат Ибица

Овие 4 се најдобри за платено-добиено за кола од Б класа.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19447
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #43 на: Јануари 24, 2011, 22:53:12 pm »
Не знам зашто го ставате Fiat 500 во игра, не е уопште во оваа класа, туку е една пониско... Мислам, 500ката е Панда у фенси паковање, не припаѓа во споредбава... Ако ја рачунаме 500ката, ке треба да ја рачунаме и Форд Ка, пошто и таа е Фиат Панда, ама у друго паковање :)

Скокнете ја 500ката, за оваа споредба, Фиат Пунто Ево е кандидат.

Мислам дека Џез не е толку скап, ама треба да се провери... Ако е стварно 15000... Нема теорија... можда е добар, ама не е толку добар.

Ја сум ја возел послабата варијанта на Поло 1.2, троцилиндраш, и жив грев... Саде очај... Треба рекламниот слоган да му е „Турни ме да кинисам“, а не „Пали и вози“ или како и да е :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9801
Одг: Најдобро возило од Б-Сегмент
« Одговори #44 на: Јануари 24, 2011, 22:55:53 pm »
Jazz 1.4 Sport е 15.000. Со 1.2 е поефтин, ама не знам колку е.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.