Автор Тема: Удолница во "лер" или во брзина  (Прочитано 15084 пати)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #15 на: 09 Јуни 2017, 09:42:10 am »
Пробав со ладата на Плетвар во лер и ми присмрде на гуртни од воз  :D
Не би да заштедам 36 денари а да ги истрошам кочниците или некоја штета да направам.

Ако ти се штеди, пуштај повисок степен и пониски обртаи и толку.

Отсутен amater

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 159
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #16 на: 09 Јуни 2017, 09:46:39 am »
изгасена у лер дефинитивно најдобар филинг дава. како зимно време со санка кога се спушташ.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #17 на: 09 Јуни 2017, 10:16:23 am »
На пежото кога е згасена колата кочниците не му работат. Доживјај за удилници :)

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #18 на: 09 Јуни 2017, 10:18:02 am »
Работат сите кочници на изгасена, само треба да стискаш дивјачки нема серво.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #19 на: 09 Јуни 2017, 10:40:56 am »
Па откачи го воланот,напрај 2 дупки на патосот за вртење по пат на риење со ногите :D (се зеза, НИКАКО тоа)
[
Јас обично се симнувам со онаа брзина со која колата задржува постојана потребна брзина на удолницата, без гас. Не знам дали е истата со која се качувам, речиси сигурен сум дека не е. Ако се симнувам од Стража со 60-70 км/ч, гледам да биде менувачот во онаа позиција во која оваа брзина можам да ја задржам со најмалку корекции со помош на гаста или кочницата. На пример, 4-та брзина. Ако ставам во 3-та, ќе треба повеќе на гас да бидам, за да одржувам брзина, ако става 5-та ќе треба повеќе на кочница да бидам за да не се залетам премногу. Секако, веќе е тоа толку интутивно и „природно“, што не ни обраќам која во која брзина е менувачот, а уште помалку да памтам со која сум цепал нагоре (па уште и ако ме фатила некоја тачка за ридскобрзински рекорди.. ;D )

Najtocno i najdobro objasneto.


@ogledalo може да е во 3-та менувачот и да стиснеш куплунг...


Da, mnogu cesto, 3-ta, 4-ta, ili 5-ta ako e na otvoreno. Mesto gas, i go otpustam koga mi e ok brzinata, skoro isto kako gas da sum dodal, so toa sto posporo se ubrzuva.

Ја практикувам у лер и изгасена, се штеди доста на тој начин


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

NIKAKO. Togas ne raboti ni eden sistem vo kolata poreben za upravuvanje, od servo pa do kocnici. Na izgasena kola prva krivina izletuvas, prva potreba od kocenje se lupas. NIKAKO
Јас обично се симнувам со онаа брзина со која колата задржува постојана потребна брзина на удолницата, без гас. Не знам дали е истата со која се качувам, речиси сигурен сум дека не е. Ако се симнувам од Стража со 60-70 км/ч, гледам да биде менувачот во онаа позиција во која оваа брзина можам да ја задржам со најмалку корекции со помош на гаста или кочницата. На пример, 4-та брзина. Ако ставам во 3-та, ќе треба повеќе на гас да бидам, за да одржувам брзина, ако става 5-та ќе треба повеќе на кочница да бидам за да не се залетам премногу. Секако, веќе е тоа толку интутивно и „природно“, што не ни обраќам која во која брзина е менувачот, а уште помалку да памтам со која сум цепал нагоре (па уште и ако ме фатила некоја тачка за ридскобрзински рекорди.. ;D )

Najtocno i najdobro objasneto.


@ogledalo може да е во 3-та менувачот и да стиснеш куплунг...


Da, mnogu cesto, 3-ta, 4-ta, ili 5-ta ako e na otvoreno. Mesto gas, i go otpustam koga mi e ok brzinata, skoro isto kako gas da sum dodal, so toa sto posporo se ubrzuva.

Ја практикувам у лер и изгасена, се штеди доста на тој начин


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

NIKAKO. Togas ne raboti ni eden sistem vo kolata poreben za upravuvanje, od servo pa do kocnici. Na izgasena kola prva krivina izletuvas, prva potreba od kocenje se lupas. NIKAKO izgasena kola



@ogledalo може да е во 3-та менувачот и да стиснеш куплунг...


Da, mnogu cesto, 3-ta, 4-ta, ili 5-ta ako e na otvoreno. Mesto gas, i go otpustam koga mi e ok brzinata, skoro isto kako gas da sum dodal, so toa sto posporo se ubrzuva.

Ја практикувам у лер и изгасена, се штеди доста на тој начин


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

NIKAKO. Togas ne raboti ni eden sistem vo kolata poreben za upravuvanje, od servo pa do kocnici. Na izgasena kola prva krivina izletuvas, prva potreba od kocenje se lupas. NIKAKO izgasena kola
Очигледно Марјанот се тролаше, како сме кинисати све на мајтап земаме.. Де факто може некој по не уходан ( на форумов ) да си земе здраво за готово. Исто и воланот е "камен" кај поновиве коли.
@Simo - Carrier159  што кола шозиш што не иде нагоре со 4-та ? :D
Да, има разлика од кола до кола али сепак брзината е тука некаде, ваљда не се мањачиш со 2-ра нагоре и со 5-та на доле ( или обратно). Зависи и на која страна на стража, накај Кичево е некако по стрмна, накај Гостивар чак и благ успон има на места. Исто зависи колку е колата натоварена, дали има приколица, дали има магла,мраз... Горе-доле муабетот на клен е скроз на место и добар совер за почетници, со 10години + искуство подруго е... 

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #20 на: 09 Јуни 2017, 10:42:08 am »
Јас со ретардер си ја спуштам.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #21 на: 09 Јуни 2017, 10:44:51 am »
На камионот ? :)
П.с. подолго држење на кумплунгот го оштетува друглагерот, на некои модели и аксиалнот лагер... подобро може е да прешалташ повисока...

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #22 на: 09 Јуни 2017, 10:53:48 am »
На удолница се лепам на тој пред мене, он нека си троши кочници и гориво, зошто јас.


Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #23 на: 09 Јуни 2017, 11:11:41 am »
Дај бе бришете ја темава, што се овие глупости. Секој нормален што земал возачка треба да го знае ова основно правило.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #24 на: 09 Јуни 2017, 11:19:47 am »
Момци како вие практикувате кога ќе се симнувате по удолници???
Пример кога се спуштате на Плетвар, Стража, Ѓавато.
Ме заинтересира оваа тематика пошо видов неколку другарчиња практикуваат да се спуштаат во лер, и велат дека помалку "троши" што мислам дек не се право.
Мислење од поискусните ??

Не е страшно што повеќе им троши колата, дали се сеуште живи е прашањето.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
  • Бенве сие бенве
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #25 на: 09 Јуни 2017, 11:34:05 am »
Јас на заебанција пишав, ама тој што ја отвори темата прв почна, затоа не се полага со врски туку со знаење


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #26 на: 09 Јуни 2017, 13:08:26 pm »
Таман де, али има секакви пациенти што ќе те убедуваат во разни пагански обичаи...

Отсутен amater

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 159
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #27 на: 09 Јуни 2017, 13:33:48 pm »
на изгасена кола, климата не ти работи. ама пак може џам да отвориш и да се луфтираш.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #28 на: 09 Јуни 2017, 13:49:43 pm »
Ај стопли се да те видам :)

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Удолница во "лер" или во брзина
« Одговори #29 на: 09 Јуни 2017, 13:53:52 pm »
Ќе си запалиш оган https://youtu.be/9TnGjq9mWSI?t=207
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата