Автор Тема: Патување низ Италија  (Прочитано 10377 пати)

Отсутен Sarach

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Патување низ Италија
« на: 02 Ноември 2011, 20:33:11 pm »
decki dobro ste pominale, jas planirav da dojdam, no posle toa ispadna Krastarenje, pa morav da se spremam za na pat....... eve nekolku sliki
golem pozdrav do "Cuore Sportivo" od Rimskite Carabinieri.....


nekoi foktki od izlogot na Ducati










Pristanisteto vo Bari







od Bari me cekase 550km avtopat do Rim



ubav soncev den



posle toa vo polovina pat pocna da vrne te kako.....



i na kraj PARKING......

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Патување низ Италија
« Одговори #1 на: 02 Ноември 2011, 22:49:35 pm »
ubav soncev den


[/quote] И убав автопат за возење

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Патување низ Италија
« Одговори #2 на: 02 Ноември 2011, 22:57:20 pm »
од кое пристаниште тргаше Игуменица или од Албанија за Бари

Отсутен Sarach

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Патување низ Италија
« Одговори #3 на: 02 Ноември 2011, 23:47:33 pm »
trgnav so feri brod Drac - Bari.

Отсутен Sarach

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Патување низ Италија
« Одговори #4 на: 02 Ноември 2011, 23:50:17 pm »
140km/h so cruise control uzivancija, ne se oseka deka si vozel 500km, ni policija ni kameri.... a na vraqanje vozev i do 170km/h...... malc poopusteno (vidov deka nema kontrola i udriiiiiiii na pedaata)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Патување низ Италија
« Одговори #5 на: 03 Ноември 2011, 10:13:05 am »
Браво... браво... убави слики, супер ти е количето... ептен ми се свига...

Искрено, го имаш најубавиот лансер...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: Патување низ Италија
« Одговори #6 на: 03 Ноември 2011, 11:55:49 am »
колку кошта траект од таму ?

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: Патување низ Италија
« Одговори #7 на: 03 Ноември 2011, 13:55:59 pm »
trebase i riki da go viknes na krstarenjevo da doe so swiftceto, i taka bese izgoren za vozenje :D :D

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Патување низ Италија
« Одговори #8 на: 03 Ноември 2011, 15:08:52 pm »
Одлично патување !!!

И мене би ме интересирало колку се трошоците за траект, патарини ... имам роднини во Перуџа па колку би ме чинело да ги посетам ;D :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Патување низ Италија
« Одговори #9 на: 03 Ноември 2011, 18:33:37 pm »
trebase i riki da go viknes na krstarenjevo da doe so swiftceto, i taka bese izgoren za vozenje :D :D

Не фала... ме боли десна нога од стискање на гаста... и вчера бев на пат, и вчера пак падна цифра од ... 380 км :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Патување низ Италија
« Одговори #10 на: 03 Ноември 2011, 21:52:32 pm »
Одлично патување !!!

И мене би ме интересирало колку се трошоците за траект, патарини ... имам роднини во Перуџа па колку би ме чинело да ги посетам ;D :)

Јас бев на свадбено патување во италија, окоу 15 март оваа година(Рим и Фиренца), гледав варијанти со траект и кола, и на крај отидов со EasyJet од Солун до Милано и од Милано до Рим. А потоа земавме рент рент-а-кар од рим до фиренца и ја оставивме колата во Милано на аеродром.
Авионските карти во обата правци беа поевтини него траект. ако го рачунав патот од Скопје-Драч(Игуменица)-Бари-Рим и назад, (и плус паркинг во рим, ретко може да се најде хотел кој што не наплаќа екстра 4-5е дневно за паркинг), целиот пат ми испадна поефтино него со кола да тргнам. Иако ми беше мерак со кола да одам, сепак со трудната ми во тоа време жена ова испадна подобра варијанта (ем извозев околу 1300 итаљански километри со Рент-а-Кар Панда) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sarach

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Одг: Патување низ Италија
« Одговори #11 на: 04 Ноември 2011, 01:03:19 am »
trektot drac-bari 150eu kola+2patnici+coba so kupatilo
traektot bari-drac 105eu kola+2patnici+coba so kupatilo
benzin potrosiv okolu 100Eu Shell V-Power i okolu pola rezervar imav od luk oil (1700)....
parking imav rezervirano za 7 dena po 10eu so videonadzor cuvari idr gluposti, odma do pristanisteto od koe pocnuvase krstarenjto.... Roma-Napoli-Palma de Mallorca-Valencia-Marsej-Savona-Roma.....
Mozev i so avion da si odam do Rim, no bidejki mi e merak da vozam...... What can i doooo.
Carrier166 ti si bil vo druga situacija, pa normalno e da ne experimentiras..... ne daj boze sto moze da sluci...... pat si e pat, nikad ne se znae......

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Патување низ Италија
« Одговори #12 на: 04 Ноември 2011, 01:16:36 am »
Да, па и боља варијанта испадна, и јас бев поодморен за да можам поубаво да уживам во Италија.
BTW, 200e беа картите солун-милано и милано солун, а од милано до рим беа 60е  со ИзиЏет, за двајцата, ем куфер - во овие ефтиниве летови се доплаќа за куфер.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Патување низ Италија
« Одговори #13 на: 04 Ноември 2011, 16:04:43 pm »
Сарач, се возат Алфи у Италија ? ;D

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Патување низ Италија
« Одговори #14 на: 04 Ноември 2011, 19:23:26 pm »
Сарач, се возат Алфи у Италија ? ;D
Не бе не се возат алфи у Италија... Тоа ти доаѓа исто како VW да не се вози во Германија....