Автор Тема: Skoda Superb Active 2.0 TDI  (Прочитано 66420 пати)

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #60 на: 24 Јули 2017, 09:19:15 am »
Колата е одлична за крузање, добар опис даде Велештрумф за Инсигнијата во некој негов пост, колава едноставно ги јаде километрите на отворено.
Пред некое време на враќање од Грција негде пред Велес, жена ми ми вика, абе некако многу брзо стигнавме и не се осеќам како да сме патувале. (А она е тотален лаик за коли, единствено по боја знае да ги разликува), или минатиот викенд машка екипа бевме до Црна гора и во Косово еден од другариве позади потстана и ми вика, што бе 180 возиш, мене ми се чини не повеќе од 100-120 км/ч.

Инаку според мене колата најдобро се однесува при крузање со брзини од 140 до 160 км/ч. Под тоа е малку и на нагорнини треба да враќаш во 5-та брзина за да имаш сила доколку е потребно, не дека не иде у 6-та а над тоа стварно нема потреба.

Имам пишано и претходно, низ град, посебно за паркирање на тесни паркинзи или бутање во гужви, колава е неупотреблива, не дека нема да ја паркираш или возиш само бара повеќе внимавање и маневрирање.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #61 на: 24 Јули 2017, 09:29:29 am »
Колата е одлична за крузање, добар опис даде Велештрумф за Инсигнијата во некој негов пост, колава едноставно ги јаде километрите на отворено.
Пред некое време на враќање од Грција негде пред Велес, жена ми ми вика, абе некако многу брзо стигнавме и не се осеќам како да сме патувале. (А она е тотален лаик за коли, единствено по боја знае да ги разликува)
Toa e намената на возило.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #62 на: 15 Септември 2017, 14:36:19 pm »
Со возилото свртено нешто над 5.000 км, и тука се случи првиот куршлус, на автопат во Грција од камче напукна шофершајбната, во понеделникот нарачана, вчера го оставив возилото и денес е подигнато.
Вака на прва нема никакви траги дека стаклото е менувано, новава е оригинална со шкода знакче, сега да заврне и да видам дали е залепена како што треба да не и текне да тече од негде.
Промената е извршена во Порше Македонија и целото задоволство чини 25.816,00 денари.

Првово искуство со Порше Македонија ми е прилично позитивно, средено порано од тоа што првично ми беше кажано, иако очекував да ме влечат две три недели најмалку.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #63 на: 15 Септември 2017, 15:03:00 pm »
Se nadevam si imal kasko, inaku okolu 25 000 - 30 000 bi te cinelo full kasko ako nemas, za vakvi glupi sitoacii. 

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #64 на: 16 Септември 2017, 07:44:46 am »
Имам каско, осигурителната компанија плати (за пофалба се, во еден ден се средија од пријава до гарантно писмо :-P ). Вчера вечерта пак се симнав во гаража да видам дали се познава нешто, ама не, супер е сработено.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #65 на: 16 Септември 2017, 09:16:50 am »
Имам каско, осигурителната компанија плати (за пофалба се, во еден ден се средија од пријава до гарантно писмо :-P ). Вчера вечерта пак се симнав во гаража да видам дали се познава нешто, ама не, суперб е сработено.


Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #66 на: 16 Септември 2017, 09:18:38 am »
I see what you did there.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #67 на: 16 Септември 2017, 22:00:24 pm »
Колата е одлична за крузање, добар опис даде Велештрумф за Инсигнијата во некој негов пост, колава едноставно ги јаде километрите на отворено.
Пред некое време на враќање од Грција негде пред Велес, жена ми ми вика, абе некако многу брзо стигнавме и не се осеќам како да сме патувале. (А она е тотален лаик за коли, единствено по боја знае да ги разликува), или минатиот викенд машка екипа бевме до Црна гора и во Косово еден од другариве позади потстана и ми вика, што бе 180 возиш, мене ми се чини не повеќе од 100-120 км/ч.

Инаку според мене колата најдобро се однесува при крузање со брзини од 140 до 160 км/ч. Под тоа е малку и на нагорнини треба да враќаш во 5-та брзина за да имаш сила доколку е потребно, не дека не иде у 6-та а над тоа стварно нема потреба.

Имам пишано и претходно, низ град, посебно за паркирање на тесни паркинзи или бутање во гужви, колава е неупотреблива, не дека нема да ја паркираш или возиш само бара повеќе внимавање и маневрирање.
i feel you bro.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #68 на: 22 Октомври 2017, 18:10:06 pm »
Пред да се паркирам во гаража ја начекав километражава, па интересна ми се виде за сликање.
Ова е после четири ипол месеци откако е купена. Утре ќе ја шетам до Софија и назад па би требало километражата да помине 6.000 км


Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3123
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #69 на: 22 Октомври 2017, 19:25:08 pm »
Bravo si ja vozikas bas onaka posteno

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #70 на: 24 Октомври 2017, 00:43:53 am »
Речено, сторено, биднаа и 6.000 км негде пред Куманово.



До Софија и назад со нормално возење натака и 6 саати и 30 минути клацкање за назад по еден куп села од Перник до Драгомирово, покажа 5,5 литри просечна потрошувачка. (слика немам :-) )

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #71 на: 24 Октомври 2017, 12:26:20 pm »
Ај ваљда ќе падне под 5 за неколку илјади км, после првото свежо уље.  :o

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #72 на: 24 Октомври 2017, 14:16:19 pm »
И мене Леонот мислам дека тука некаде ми троши до Софија и назад. Низ Бугарија обично возам поспоро, во Македонија на враќање често сум дебело преку знаци.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #73 на: 31 Октомври 2017, 22:26:02 pm »
Еве некој слики од летоска од одмор, комшијата Романец беше со Октавија па интересни ми се видоа за сликање и споредба.







Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #74 на: 31 Октомври 2017, 22:29:07 pm »
Не ти текна на одење бандажите да му ги дигнеш?  :)