Автор Тема: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)  (Прочитано 396416 пати)

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1445
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2175 на: 22 Јуни 2020, 14:14:17 pm »
Мојата е 2017та СР50, сменив само ауспух и ролни 4.0гр ставив, потрошувачката баш ја мерев минатата недела, помеѓу 3.9-4.0л/100, крајна брзина по ЏПС 95кмч, ма да тоа не ми е битно, битно ми е дека до 70кмч тегне многу убаво и дека прима во секој момент кога ќе додаеш гас и не се зезнав што дадов за неа 1900еур покрај Спидфајт и Кимко Агилити.
Не познавам некој да се заебал шо купил априлиа, ферари е во споредба со другите веспи :)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
Многу се имаат заебано, многу се крадат. Во Велес господ само знае колку априлии се украдени...

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1006
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2176 на: 22 Јуни 2020, 17:14:01 pm »
@Ordevski Епа ваљда ги крадат оти се убај и квалитетни, оти не крадат во толкав голем број кинески...
@AUDI дека априлиата е 2 класи подолу од спидфајт и ти сам во то не си верваш  :) и како шо читав на страната на пежо тие скутери во сериска опрема се со спортски лонец така да мислам дека не можиш да ја надоградиш уште.
До пред неколку месеци априлиите  беа 1990 евра мислам, а сега се 2200. Со сменвање на ауспух ке ти фати 2300евра (имаш од 100 евра па нагоре) http://motojove.com.mk/giannelli-extra-p-3725.html?osCsid=4gpsktd550eelcdboqdh2k2713
вадење на блокажа (500 ден јас платив во бт) не го клавам трошок пошто сите 2т веспи ги имат и ги вадат по желба.

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2177 на: 22 Јуни 2020, 17:58:41 pm »
Moe лично мислење си е тоа,извозив и видов а и тоа шти читнав на нет дека од 2018 па наваму од априлија нема ни ап......
Имам возено и кимко,генерик,хонда дио,така да си имам некое мое искуство и сигурно не си пишувам на памет.Да не повторувам ,помал багажник,две брави ,нит 12в сокет ниту усб и е каде каде потромаво а и двете се еуро 4.
Спеедфајтот нема спортски издув фабрички,издувот фабрички е со едно така наречено слепо црево или цевка која е затворена и уште една цевка која оди во некој филтер позади седиштето.

Еве ти едно видео со спортски издув,6.2гр ролни и два броја поголема дизна,боли нели?
https://imgur.com/ApJMRNs
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1006
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2178 на: 22 Јуни 2020, 19:19:11 pm »
Хаха море си запнал во багажникот синкир од нива компирите под седиште ќе ги носиш. Се знај веспа кацига да бери под седиште и гас на кафе, зато е и градско моторче. Спидфајт не можат со априлија ни во дизајн ни во квалитет и мора некако да ве залажат со усб.. и не знам какви глупости за да ја купите  :) И те боли не велам не ете погоре ти пуштив видео од мојата априлиа stock па спореди со кај тебе колку секунди си побавен а за крајна брзина да не прајме муабет ке треба од плетвар надолу да ја пуштиш за 80км да фатиш  ;)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6513
  • French diamond
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2179 на: 22 Јуни 2020, 19:19:49 pm »
Јас па мислам дека сите сте се заебале што сте дале 2000 евра за скутери - прдежи  ;D Јас дадов 1 000 за кинеско, па пак ми е криво  :) Како и да е, битно секој си е задоволен со својот избор.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2180 на: 22 Јуни 2020, 19:20:08 pm »
Јас па мислам дека сите сте се заебале што сте дале 2000 евра за скутери - прдежи  ;D Јас дадов 1 000 за кинеско, па пак ми е криво  :) Како и да е, битно секој си е задоволен со својот избор.

И мене ми е криво за кинеското.

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1445
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2181 на: 22 Јуни 2020, 19:25:17 pm »
Јас па мислам дека сите сте се заебале што сте дале 2000 евра за скутери - прдежи  ;D Јас дадов 1 000 за кинеско, па пак ми е криво  :) Како и да е, битно секој си е задоволен со својот избор.
Скапо си го платил. Мојот е 800еур (150цц 4т) и ама ич не ми е криво, поголем и побрз од било кој стандарден "бренд" скутер 50цц ;)

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2152
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2182 на: 22 Јуни 2020, 19:27:09 pm »
Хаха море си запнал во багажникот синкир од нива компирите под седиште ќе ги носиш. Се знај веспа кацига да бери под седиште и гас на кафе, зато е и градско моторче. Спидфајт не можат со априлија ни во дизајн ни во квалитет и мора некако да ве залажат со усб.. и не знам какви глупости за да ја купите  :) И те боли не велам не ете погоре ти пуштив видео од мојата априлиа stock па спореди со кај тебе колку секунди си побавен а за крајна брзина да не прајме муабет ке треба од плетвар надолу да ја пуштиш за 80км да фатиш  ;)

Каков е тиа сток со спортски издув од 150е ич не ми е јасно?Купуваш ферари и оде 200 и мораш 15000е да дадиш за да оде 300.Смешки.
А за 1750е платено и до сега ни штрафче не сменето  до 2200е има не ми оде математиката?
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен vladimir_

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 212
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2183 на: 22 Јуни 2020, 19:38:31 pm »
Хаха море си запнал во багажникот синкир од нива компирите под седиште ќе ги носиш. Се знај веспа кацига да бери под седиште и гас на кафе, зато е и градско моторче. Спидфајт не можат со априлија ни во дизајн ни во квалитет и мора некако да ве залажат со усб.. и не знам какви глупости за да ја купите  :) И те боли не велам не ете погоре ти пуштив видео од мојата априлиа stock па спореди со кај тебе колку секунди си побавен а за крајна брзина да не прајме муабет ке треба од плетвар надолу да ја пуштиш за 80км да фатиш  ;)

Каков е тиа сток со спортски издув од 150е ич не ми е јасно?Купуваш ферари и оде 200 и мораш 15000е да дадиш за да оде 300.Смешки.
А за 1750е платено и до сега ни штрафче не сменето  до 2200е има не ми оде математиката?
Грешно ме разбра или грешно се изразив ,ете ја мојата немам ништо чепнато на неа.
П.с јас сум голем противник на спортски ауспух , да ќе биди побрза ама брчи умо ти го вади :)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2184 на: 22 Јуни 2020, 19:48:31 pm »
Хаха море си запнал во багажникот синкир од нива компирите под седиште ќе ги носиш. Се знај веспа кацига да бери под седиште и гас на кафе, зато е и градско моторче. Спидфајт не можат со априлија ни во дизајн ни во квалитет и мора некако да ве залажат со усб.. и не знам какви глупости за да ја купите  :) И те боли не велам не ете погоре ти пуштив видео од мојата априлиа stock па спореди со кај тебе колку секунди си побавен а за крајна брзина да не прајме муабет ке треба од плетвар надолу да ја пуштиш за 80км да фатиш  ;)

Каков е тиа сток со спортски издув од 150е ич не ми е јасно?Купуваш ферари и оде 200 и мораш 15000е да дадиш за да оде 300.Смешки.
А за 1750е платено и до сега ни штрафче не сменето  до 2200е има не ми оде математиката?
Не си сфатил. Тие скутери се намерно угушени за да не одат над 45кмч. Тоа треба да е јасно. Порано помалку гњавеа, ама сеа го тупат до бесвест. Иако не е страшно ама ете за луѓе како тебе е голема работа. Значи они го прават за 0-45 да оди за да биде по закон. А ти потоа на секоја 50ка ќе си ставиш соодветни реквизити за да не се гуши, и соодветни отстранувања да ја олабавиш. Тоа сите го прават во сите земји.

СР50 конкретно приоритетна е за модифицирање и во поддршка и во делови и во се. Секако дека за некој што сака и си има мерак ќе си ја стокми по желба. СР50 е најмалку од се предвидена да се вози сток.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29152
    • CARclub.mk
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2185 на: 27 Јуни 2020, 13:54:34 pm »

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2186 на: 04 Јули 2020, 10:59:37 am »

Отсутен AK-88

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2187 на: 04 Јули 2020, 17:59:35 pm »
Поздрав форумџии 😁 Нов сум на форумов и ве поздравувам сите . Е сега да прашам нешто . Некој од моторџииве да знае некој некаде да има растурено Kawasaki Z750 или Z1000 од 2007ма година нагоре ? Или случајно да му се мотка на некого хладњак и перка за ладење ?? Исти се и за двата модела . Се убив од барање нигде не можам да најдам , а нови се изгор скапи .

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54743
  • Махер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2188 на: 15 Јули 2020, 08:34:34 am »
Идеално.

Отсутен vladimir_

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 212
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #2189 на: 15 Јули 2020, 11:57:39 am »
Не барам многу уште 3 пати по толку да помини без дефек сериозен :)
Во овие километри променето едно грло на карбуратор и 2 пати на кочницата шо стои едно курало шо служи за да свети штопот ко ќе кочиш,и то 2 Пат на истата задна :)

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk