Автор Тема: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)  (Прочитано 396700 пати)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1935 на: 18 Септември 2019, 18:37:25 pm »
Батериите не се литиумски, така?

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1936 на: 18 Септември 2019, 18:48:35 pm »
Јас ги имам гледано и ми личат дека се премали за возрасен човек.. Барем над 170цм..

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1937 на: 19 Септември 2019, 11:35:44 am »
Батериите не се литиумски, така?
Се разбира дека не. Оловни се.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1938 на: 24 Септември 2019, 02:33:53 am »
бљак... одвратно... за 83.000 имаш солиден и квалитетен НОВ СКУТЕР... сепак не е нај страшен овој ел. скутер.. нај страшен е оној ХАРЛИ СТАЈЛ електро скутер... еден обичен рам од пони точак, без маски, без ништо, со чопер стајл гидан и огромни дебели гуми... абе по одвратно нешто не сум видел а се продаваа по 1.000 еура летоска, па сега ги спуштија на 45.000 денари, АМА.. и тогаш и сега, гаранција 0 (нула) денови, нема сервис, нема резервни делови, нема ништо... и овие од хамачи, не се хамачи, туку налепници имаат од хамачи, сервис веројатно некаков ќе зажуљават од првите 4-5 скутери што ке им се вратат расипани, ама кога ке дојде ред за сервис вон гаранција (која е не повеќе од 6 месеци), оф леле мајко ќе биде... башка што муабетов на сватов е ептен точен, дека тој скутер не е за човек повисок од 160-70цм... мада и тоа е според мене многу за тој скутер, ептен смешно изгледаш на такво нешто.. ептен...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29156
    • CARclub.mk
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1939 на: 24 Септември 2019, 07:54:37 am »
@onak - Начелно се согласувам скоро со све, освен со тоа за тие скутерите со дебели гуми (претпоставувам вакви), мене ми изгледаат ептен кул.

За тоа со гаранциите и резервите делови, најверојатно си во право. Немам никакво искуство со ниту еден од импортерите на електрични скутери за да дадам мое мислење.

Како и да е, поентата ми е следната - електричниот транспорт (тука вбројувам и тротинети, и скутерчиња/моторчиња на струја) зема замав и е крајно логичен. Стигаш таму каде што треба да стигнеш без да си испотен, и она што е најважно - возењето е смешно, смешно евтино. Некаде читав (иако не ми е потврдена математикава, ама ми е логична) дека 100 км со електричен скутер чинат околу 10 денари.

И баш тоа е најсилниот аргумент. Дека е џабе. Сите други моменти стануваат значително помалку важни кога ќе дојдеме до тој момент.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1940 на: 24 Септември 2019, 09:12:03 am »
Битола му имаат најдено практична примена на тие скутери, Пешка ајс ги има модифицирано за мраз разнесување, цело лето растур направи од носење мраз за дупло помалце време него со кола па паркинг па носи го пеш мразот.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1941 на: 24 Септември 2019, 09:19:43 am »
Додека не извадат салам скутери од маркиве како Кимко, СИМ, и да ги донесат кај нас со цени под 2000 еур ќе се кубури со вакви кинезарии. Vespa Electricca стигна, со цена од 5000еур, што не е ужасно ама е далеку од пристојна цена за широка потрошувачка. Повеќе е како моден детал.

Остаточна вредност на овие кинески работи е 0, ќе се распаднат за некоја година, акумулатори ќе треба да се менуваат. Имаат проблем со вода кај контролите. конектори ќе испорѓосаат. А пак да си земеш некое SYM Fiddle или Kymco Like/Agility за 1500еур, ќе те служи до немај каде, троши 3-4 на 100. Ќе се извади рестрикција ќе оди и 60-70. Утре ќе имаш и можност за 70-90цц да го стокмиш да си тера и 90кмч.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1942 на: 24 Септември 2019, 12:15:33 pm »

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1943 на: 24 Септември 2019, 13:44:30 pm »
@onak - Начелно се согласувам скоро со све, освен со тоа за тие скутерите со дебели гуми (претпоставувам вакви), мене ми изгледаат ептен кул.

За тоа со гаранциите и резервите делови, најверојатно си во право. Немам никакво искуство со ниту еден од импортерите на електрични скутери за да дадам мое мислење.

Како и да е, поентата ми е следната - електричниот транспорт (тука вбројувам и тротинети, и скутерчиња/моторчиња на струја) зема замав и е крајно логичен. Стигаш таму каде што треба да стигнеш без да си испотен, и она што е најважно - возењето е смешно, смешно евтино. Некаде читав (иако не ми е потврдена математикава, ама ми е логична) дека 100 км со електричен скутер чинат околу 10 денари.

И баш тоа е најсилниот аргумент. Дека е џабе. Сите други моменти стануваат значително помалку важни кога ќе дојдеме до тој момент.

Сакав на ќерка ми да и купам таков.. Баш затоа што се "фенси" во чопер стајл... Иако, мене како моторџија ми се УЖАСНО ГНАСНИ, сепак, помладата генерација ги смета за фенси и убави.. Спрем бев да истресам 1.000 евра.. На прашањето мое, кој им е сервис и како стојат со резервни делови и батерии, останав здрвен кога ми пишаа дека НЕМА сервис, и НЕМА резервни делови ниту пак резервни батерии, ама ги имало на али експрес... Е оа братче, 1000 еура за рам од пони без пластики и брз загарантиран сервис и делови, не давам... Пошто за 1.000  не, туку за 670 евра, има веспа 50-ка, од гланц, со 24 месеци тотална гаранција... И троши 2,5 на 100...
Зеео друже.. Не 10 денари на 100 да испаѓа, џабе е, кога ќе треба преку али да нарачувам батерија (350 евра) или гума (120 евра) или потенциомер за гас (145 евра)... Се е тоа бајаги скапо за да се економски оправда инвестицијата во ел. Моторче... Онаа веспа од гланц, за 75 евра се прави РЕМОНТ на машинчето... ;) моите пресметки велат дека по прашање на економија во КОРИСТЕЊЕ и ЕКСПЛОАТАЦИЈА, ел. скутери не се баш економични, напротив поскапи се одколку четиритектна 50-ка... Птоверено до сега пивеќе пати, со сите понудени ел моторчиња кај нас на пазарот, во србија и бугарија (од таму можам да донесам, ама џабе)...
П.С. со среќа нека и е Бензинскиот скутер на ќерка ми... ;)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1944 на: 28 Септември 2019, 17:58:22 pm »
Ќе се одржува DGR утре во Скопје?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1945 на: 08 Октомври 2019, 13:01:27 pm »

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4200
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1946 на: 14 Октомври 2019, 16:43:13 pm »
Акумулатор 12А кај да купам во Скопје? Освен хемпро и тој од карши?

Отсутен GixxerMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 128
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1947 на: 14 Октомври 2019, 17:07:56 pm »
Акумулатор 12А кај да купам во Скопје? Освен хемпро и тој од карши?
Exide

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1948 на: 16 Октомври 2019, 18:02:35 pm »
Безобразни работи.

https://youtu.be/TvgrE0JN4BE

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20053
Одг: Мотори (Мотоцикли, Скутери, Мопеди)
« Одговори #1949 на: 16 Октомври 2019, 18:20:22 pm »