Автор Тема: Петиција - СТОП за трките на булеварите, да ги вратиме пилотите на патеките  (Прочитано 11955 пати)

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Две патеки, една 2км кружна патека и една драг писта од 1км, една до друга. По цена за км од 1-4 милиони евра, плус додатни трошоци за максимални 15 милиони евра ќе имаме средена патека, сосе неопходните патриотски проценти нека станат 30 милиони евра. Негде во центарот на Македонија, во близина на Титов Велес за да биде најблиску за сите градови. Ситна сума за тоа што Македонија ќе добие патека, влез во Фиа, домашни и странски настани, школи за безбедно возење, тренинг за млади таленти по раководство на професионалци како Иџе. Безбедноста во сообраќајот ќе се зголеми десеткратно затоа што адреналинот ќе се испушта на безбедна патеката наместо по булевар Партизанска.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31689
 • Таков е животот... јебига
Безбедноста во сообраќајот ќе се зголеми десеткратно затоа што адреналинот ќе се испушта на безбедна патеката наместо по булевар Партизанска.Вас аудистите 10 патеки да ви направат ќе си останете душбези.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
ова аудисти звучи како аутисти.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Нема некоја голема разлика
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Се прашувам уште една работа и дали знае некој да одговори:
Макс Верстапен е најмладиот возач или пилот (сеедно како сакате толкувајте) во историјата на Ф1. Прва трка му е Австралија 2015 кога имал 17 години и 166 дена. Тоа значи дека немал возачка дозвола и се прашувам дали му биле потребни булевари за да стане возач/пилот (повторно сеедно)?  ;)
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Deno

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2570
 • Everything is important.
А вие тие што се курчат по булевари за возачи ги сметате?

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9209
Процедурално: За што дебатираме?

Од цела тема само читам дали требало или не требало да има Водно, какви личности биле тие што се тркаат по булеварите и други тупења.

Назад на темата.

Нормално дека сум за креирање на тркачка патека со повеќе дисциплини (кружна патека, drag strip, слалом), на локација надвор од било кој голем град (пред се заради бучавата и смрдеата), сепак во непосредна близина, НО треба да се разбереме дека таа патека бара оддржување, а тоа повлекува дебело спонзорство, инфраструктура и сл.

Има одличен бизнис план и за тоа (кафулиња и барови), работилници, продавници и сл. ама има една работа за која сум скептик:

Нашите „тркачи“ не се научени да возат на стази. Како прво, 90% од возилата што би дошле на таква стаза се технички неисправни.

Неисправни кочници, неисправни мотори, гуми пред кинење, чорба суспензија итн.

Тоа само по себе е ризик кога во игра имаш повеќе возила.

Ете да замислеме трка меѓу некое поскапо возило и некоја Opel Astra GSI со горенаведените неправилности.

Јас НИКОГАШ не би излегол на стаза со скапо возило од страв дека дебилот ќе се забие во мене на првата кривина (башка што 90% не ни знаат да возат).

Ене го Serres. До сега освен 2-3 од цела Македонија, немам видено некој да се организира и да се оди на викенд таму и да се пробаат сите возила и возачи.

За јачење пред веро и скокање на „скокчето“ и по некој „дрифт“ први сме.

Кај нас е доволно (според мене) еден dragstrip 1-2 километри и едно кафуле од спротива.

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Прво правило кога идеш на тракдеј ти е да не возиш кола што неможеш да си дозволиш да ја слупаш.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9209
Прво правило кога идеш на тракдеј ти е да не возиш кола што неможеш да си дозволиш да ја слупаш.

Yugo 1.1 на пЉин ;D

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Зошто да не ;D Со што и да си на стаза е многу интересно е и многу заразно.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31689
 • Таков е животот... јебига
Па док свртиш два круга, ќе се стемни.

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
@Carpathian Lord ја заборави најголемата бизнис можност, тоа е рентање на спремни коли за на стаза со спонзорства исполепени на нив. Со дебел депозит/картица за осигурување во случај ако некој направи беља.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1600
Јас мислам дека ни треба вакво нешто, заради ова финците се бр.1 возачи во светот, уште од најмала возраст од ова почнуваат. Сите коли во овие фолк трки имаат зададена некоја номинална вредност од 800-1000 евра и на крајот од трката било кој од напреварувачите може да оди кај друг и да му речи- сакам да ти ја купам колата и овај мора да му  ја дај, то е напраено со цел да нетрошат премногу пари лугето на колите, па да барат спонзори па глупости, со ова колите останват еднакви, тркањето блиско, а се подобруват вештините на возачите.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Јас сум со што било ОК само дајте нешто дамуеам барем да гледам трки во најмала рака
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата