Автор Тема: Проблем Турбина ?  (Прочитано 10654 пати)

Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Проблем Турбина ?
« на: 22 Февруари 2017, 16:45:29 pm »
Здраво на сите,имам голф 4 тди од пред некој ден почна поинтезивно да ми дими при додаванје на гас,димот е со плаво сива боја и мираиса на уље.Ова се појави после по брза вожња,кога застанав да паркирам ја оставив колата да поработи во место 2,3 мин. за да олади турбината,и при додавање на гас исфрли дим,и од тогаш при секое додавање гас дими.
Некој од мајсториве велат турбина,друг гумици итн.
Доколку имал некој ваков проблем би го замолил да ми каже за што се работи.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #1 на: 22 Февруари 2017, 16:49:50 pm »
Сигурно е турбината...? Инаку разбарај на форумов ќе најдеш препораки за репарирање турбини.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #2 на: 22 Февруари 2017, 17:59:57 pm »
откачи го цревото шо е од филтерот за воздух до турбо и види дали има уље во турбината.ако има луфта перката/осовината и е истрошена на карики и пиксни ќе пушта и од двете страни.


Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #3 на: 22 Февруари 2017, 20:47:15 pm »
Значи вака, го извадив цревото што иде од филтерот за ваздух до влезот на турбината,во турбото  на влезот има мала количина уље,
кога ги мрдам перките нема  луфта напред назад,горе долу скоро и да нема скроз малце, не се померуваат ни милиметар како да нема (вчера гледав турбо со мала луфта значи ни приближно).
Инаку бев до двајца мајстори кои како работат со турбини и сега
првиот вика дека се отидени некои семеринзи  на турбото и на нив пушта и со нивна замена кесе реши проблемот,значи као перките и се друго е ок,додуше човеков него вадеше цревото да провери.
Вториов мајстор го извади цревото и вели  има аксијален од напред назад и тука е проблемот,треба да се менува со нова (од кај него).Баш поради тоа денес проверив самиот и напротив неговата изјава перките не маа никаков од напред назад.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #4 на: 22 Февруари 2017, 20:53:09 pm »
Нема никакви семеринзи во турбото,ако има луфта на пиксната и се потрошени кариките поради тоа и ти го губи маслото,имаш опција да се смени цел кертриџ или да се репарира твојот со нови пиксни карики исл.

Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #5 на: 22 Февруари 2017, 21:02:40 pm »
Влатко препорачај ми озбилен сервис што се бави со турбини да не се преваранти (као мора нов кертриџ а можам да поминам поевтино со репарација на мојава).
И колку би чинело задоволството репарација или пак нов кертриџ.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #6 на: 22 Февруари 2017, 21:29:04 pm »
Сервис Дац работат на репарирање на турбини имаат и машини со кој може да ти ја испитаат и балансираат после отварање,исто така имаш опција да ја пратиш во Ужице во Србија,озбилна фирма која се занимава со ремонт на турбини само кај нив ќе ти биде сменето буквално се што е дотрајано,цените се движат мислам од 100е нагоре,зависи што ќе се работи на турбото.Ќе ти пратам бројче во пп од дечко со кој сум соработувал и се покажал исто така одличен.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг:
« Одговори #7 на: 22 Февруари 2017, 22:15:04 pm »
Kupi nova srcevina kompler os aolun i teraj ne veruvam da e preku 200-250e

Sent from my COOLPAD 8297W using Tapatalk


Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #8 на: 22 Февруари 2017, 23:19:57 pm »
imam ponuda za turbina (srcevina) od firmata ROTOMASTER dali znaete za kakov kvalitet se raboti.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #9 на: 22 Февруари 2017, 23:29:32 pm »
Колку шо видов на нет америчка фирма,така да верувам да е подобра од било која кинеска

Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #10 на: 11 Март 2017, 21:27:26 pm »
Mal update,bev vo servis (da nego imenuvam )koj raboti so turbini,deckive stavija nova srcevina od firmata MELET i vidi cudo kolicevo ne da dimi,partal pravi ko parna lokomotiva,znaci velat stavile nova srcevina,voedno cel sistem e peren a rezultat polos.
Na moe insistiranje ja demontiraa turbinata i mi vratija mojata srcevina.
Taka da mislam deka novana srcevina nema ni m od Melet tuku teska kinezarija.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2216
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #11 на: 11 Март 2017, 22:01:59 pm »
Најверојатно со таа срцевина не одат тие кариките за заптивање на уљето, треба целосна репарација да направиш.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #12 на: 11 Март 2017, 22:13:53 pm »
срцевината (кертриџот) е комплетен со карики и све само вадиш ставаш.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9869
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #13 на: 11 Март 2017, 22:17:39 pm »
Bi trebalo da go imenuvas servisot da ne se zezne i nekoj drug... patem servis Mitrevski e dobro rangiran i cenet na forumov kolku shto znam, a i moe drugarce imase 4-ka tdi edvaj idese 130, mu go napravija raketa i den denes go vozi bez problem.

Отсутен dejanxx

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: Проблем Турбина ?
« Одговори #14 на: 12 Март 2017, 00:36:27 am »
Tocno taka Vlatko srcevinata ide komplet so kariki. Deckive prvo mi javija deka turboto ke moze da pomine so set za reparacija za sledniot den da mi kazat deka i so promena na setot pak pustala ulje i mora nova srcevina,i so novata  kako sto pisav cadese povece duri i dodeka vo mesto rabotese kolata,i nakraj ispadna po niv deka ne e problem vo turboto tuku nesto so motorot. Samo da napomenam od koga go vratija mojot kertrig turboto  vadi zvuk kako zavivanje koj prethodno go nemase.Nego denas poracav polovna turbina,vo ponedelnik ja zemam pa da mi predlozite nekoj salam servis koj raboti vw da mi ja zamena.