Автор Тема: Passat 1.9 TDI 2003  (Прочитано 18614 пати)

Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2695
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #90 на: Август 04, 2019, 22:26:16 pm »
Jako te zdrvil ..

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 274
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #91 на: Август 05, 2019, 13:05:04 pm »
Нит си прв а ни последен. Ти да си жив и здрав, а тој што избегал на чест нека му е.

И јас имав слична ситуација, само ке ти кажам не се нервирај!

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Првите неколку часа траеше нервозата, помина веќе. Нема спас од вакви идиоти.

Jako te zdrvil ..
И тоа прејако, не знам како успеал толку силно да удри.

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 274
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #92 на: Август 15, 2019, 20:25:14 pm »
Го земав Пасатот денес од сервис. Ставено ново крило и исфарбано.

Пред:
После:

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 274
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #93 на: Септември 19, 2019, 16:35:22 pm »
Денес направен голем сервис на 250000 километри
-Сет ребраст каиш Contitech    - 7300 ден.
-Линиски каиш Contitech          - 750  ден.
-Водна пумпа Hepu                  - 3000 ден.
-Антифриз 1 литро                    - 250  ден.
-Масло Castrol GTX UltraClean   - 2000 ден.       
-Филтер за гориво MANN          - 1200 ден.
-Филтер за масло MANN            - 400  ден.
-Филтер за воздух MANN          - 700  ден.
-Работна рака                         - 4000 ден.
                           Вкупно  =    19600 ден.« Последно менување: Септември 19, 2019, 17:23:04 pm BigBull »

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 274
Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #94 на: Октомври 08, 2019, 15:45:22 pm »
Вчера (07.10) е направена регистрација на пасатот.

Технички и останато - 5340 денари
Осигурување - 5600 денари
Вкупно - 10940 денари


Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 274
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #95 на: Октомври 08, 2019, 17:36:55 pm »
Слики од тестирањата на технички


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4616
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #96 на: Октомври 08, 2019, 18:13:52 pm »
Вредностите за чад ти се ок 0.03 и 0.04 но и тие од технички се труби. Мереле на 2300 обртаи а треба на 4000 и тогаш ќе покаже вистинска вредност. Дизел без дпф во добра состојба вади 0.5 до кај 1.00 а со дпф треба да е до кај 0.5 максимум.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3990
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #97 на: Октомври 08, 2019, 19:40:12 pm »
Зошто да ми ја рокаат колата до 4.000 вртежи?
Јас ја немам дигнато над 3.500, они ќе се изживуваат на мојата кола.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4616
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #98 на: Октомври 08, 2019, 20:18:30 pm »
Така се мери кај дизел количеството на чад секаде во ЕУ. Тоа трае 1-2 секунди и е далеку од изживување.

12:50
« Последно менување: Октомври 08, 2019, 20:24:12 pm vlatko.klp »

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3545
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #99 на: Октомври 08, 2019, 20:26:59 pm »
Ti ke mu kazuvas na Makedonceto kako se meri. Neli ti e Sram?Makedonecot go ima znaenjeto odncel univerzum i e najpametno, zatoa e i ponapred od site.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 274
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #100 на: Ноември 26, 2019, 19:34:45 pm »
Денес на поминати 252540 километри сменети летните со зимските гуми Sava Eskimo HP2. Со летните од 30ти Април до денес поминати 8900 километри, сега нека одмараат.

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 274
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #101 на: Март 31, 2020, 12:32:55 pm »
Вчера (30.03.2020) на изминати 256125 километри сменети зимските со летни гуми. Со зимските од 26ти ноември до вчера се изминати 3585 километри.
Од кога се купени зимските (08.01.2019) до вчера (30.03.20) вкупно имаат изминато 6155 километри.