Автор Тема: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI  (Прочитано 30469 пати)

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #15 на: 13 Февруари 2017, 14:51:36 pm »
Еее, Дарко заврши одлична работа. Пак е црна колава. :)

Отсутен igooor07

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #16 на: 13 Февруари 2017, 15:33:13 pm »
Со здравје да се вози, многу безгрижни километри. И јас барав вакво нешто ради просторноста ама не можев поасално да најдам, па се сменија плановите. :D
Бреее, колку и да има поминато колава внатре на сликиве е ко нова, со здравје да си ја возиш
Добар избор на возило и мотор.
Добар избор создравје да се вози...
Oдличен примерoк, дoлгo дa те служи!
Ви благодарам на сите за честитките , се надевам дека добро ке ме служи. ;D



Отсутен igooor07

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #17 на: 13 Февруари 2017, 15:38:05 pm »
Нека не те буни оригиналноста на деловите. Најверојатно биле менувани во официјален сервис - а тоа е добра работа. :)
Со тоа малку се понадевав на оригинална кикометража али и мене ми е јасно дека и да е таа километража сугурно биле сменети, па како што викаш барем во официјален сервис е парвено. На крајот битно е да е во добра состојба колата.

Отсутен igooor07

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #18 на: 13 Февруари 2017, 15:38:54 pm »
Еее, Дарко заврши одлична работа. Пак е црна колава. :)
За тоа ти си "крив"  ;D

Отсутен igooor07

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #19 на: 21 Февруари 2017, 14:40:01 pm »
Еј види не сум ги приметил, сум имал два фрижидера во кола. Едниот во фјоката напред кај совозачот а другиот под средниот потпирач за рака. Што е убаво кога сам ке си се изненадиш.
Си направив муабет ...... ;D

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #20 на: 21 Февруари 2017, 14:47:34 pm »
Еј види не сум ги приметил, сум имал два фрижидера во кола. Едниот во фјоката напред кај совозачот а другиот под средниот потпирач за рака. Што е убаво кога сам ке си се изненадиш.
Си направив муабет ...... ;D

Таман за летоска со лименки да си ги напуниш.
Кај мене знам дека има само во фиоката во потпирачот не сум приметил, маа мислам дека нема такво за дување.

Него ти завидувам на седиштата и на џебовите позади, кај мене страшно ме нервира што нема кај да ставиш документи.

Него имаш ли приклучок за 12V во багажник ?

Отсутен igooor07

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #21 на: 21 Февруари 2017, 15:27:53 pm »
Еј види не сум ги приметил, сум имал два фрижидера во кола. Едниот во фјоката напред кај совозачот а другиот под средниот потпирач за рака. Што е убаво кога сам ке си се изненадиш.
Си направив муабет ...... ;D

Таман за летоска со лименки да си ги напуниш.
Кај мене знам дека има само во фиоката во потпирачот не сум приметил, маа мислам дека нема такво за дување.

Него ти завидувам на седиштата и на џебовите позади, кај мене страшно ме нервира што нема кај да ставиш документи.

Него имаш ли приклучок за 12V во багажник ?

Секако ке лапаат лименки. Па баш да видам дали он може да ги излади толку колку јас што можам да ги наполнам ;D
Да, да има и позади во гепек приклучок за 12V.
Има баги такви помошни ситници колава, сега не знам колку се корисни сите али еве вчера супер ми дојде ова. Мислам во багажник има една кука на извлекување па кога бидеш "пратеник" - женати те прати оди купи ова она супер ми дојде куката, ги закачам  кесите на неа и не ми бега ништо. А не собирај овошје и зеленчуци по багажник.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #22 на: 21 Февруари 2017, 19:19:59 pm »
Јас да прашам: со класична бош пумпа е, или комон реил е?

Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3034
  • GTI®
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #23 на: 21 Февруари 2017, 21:37:18 pm »
ни тоа ни тоа. Pd мотор е.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3538
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #24 на: 21 Февруари 2017, 22:37:01 pm »
Добро што е 2005г па колава најверотно има engine code различен од лошите BXE и BLS

http://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=23&t=1124871&i=0
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #25 на: 22 Февруари 2017, 07:03:07 am »
Кај може 1.9TDI лош да е...

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #26 на: 22 Февруари 2017, 09:11:43 am »
Еве интересен LOG BOOK за GOLF PLUS 1.4 TSI.

https://www.drive2.com/r/volkswagen/1587575/logbook/#pager

Отсутен igooor07

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #27 на: 22 Февруари 2017, 09:41:37 am »
ни тоа ни тоа. Pd мотор е.
Да, точно PD мотор е.
Добро што е 2005г па колава најверотно има engine code различен од лошите BXE и BLS

http://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=23&t=1124871&i=0

А ова ке треба да го проверам, не сум сигурен кој engine code.

Отсутен igooor07

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #28 на: 18 Март 2017, 20:49:54 pm »
Уште кога ја купив колата прекидачот на совозачката врата за прозорецот завркаваше, затоа пред некој два три месеца го бев порачал од ebay новиот прекидач и за секој случај исто така нарачав и од оние буцките што се за панелот на вратата. Се на се ме коштаа некој си 9-10 евра, само не се решив одма да го сменам оти беше многу ладно и ме страеше да не пука пластиката. Денеска беше убаво времето па се зафанав со работа, нормално најдов едно видео на youtube - https://www.youtube.com/watch?v=XbJxODDsoOw, колку да имам престава што како, и без многу мака успешно го сменив прекидачот и сега работи без проблеми. Хехехе, сам си се пофалив ;D
« Последно менување: 18 Март 2017, 21:33:32 pm igooor07 »

Отсутен igooor07

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #29 на: 18 Март 2017, 21:59:05 pm »
Може малку помош.
Преска имав малку работа низ град и тргнав со колата. Во еден момент едно детенци ми претрча пред кола и јас инстиктивно силно на кочница, не направив никаква беља и закочив на време, ама приметив кога стиснав силно на кочницата за да закочам едно три или четири пати како да го објаснам ова, ко педалата за кочење да сака да се врати назад и ме удира во нога. Е сега дали е ова некој проблем зошто ако е така би сакал да го средам зошто за кочници се работи!!!
После дешавката пробав пак 2-3 пати силно на кочница ама не ми се деси тоа.