Автор Тема: Осигурителни компании  (Прочитано 46384 пати)

Отсутен Sephiroth

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 258
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #480 на: Јули 05, 2019, 21:34:41 pm »
Една челична фелна - 7500 денари :D

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4592
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #481 на: Јули 05, 2019, 21:40:02 pm »
Гледам, само левата страна има оштетување. Нема ли некој правилник во кој случај се прогласува тоталка?

Не знам колку е точно, одамна беше, еднаш падна муабет во кафана, нешто као основ за тоталка треба да има деформација на школката или да е ептен стара колата.

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1637
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #482 на: Јули 05, 2019, 23:11:18 pm »
Правилник има, возилото треба да не е економски исплатливо за поправка. На 12 год стара Астра/Леон со ксенон фарови, доволно е само да напукнат двата фара кај држачите за да возилото биде проценето како тоталка, значи навидум ништо ама ... (возилава ги земав како пример)

Инаку според мене не е лоша пресметкава, остаточна вредност е од 30 до 40%, да ставеле 35-40 да приговараш али од пресметкава ти дале максимум што може да се даде. Земи си ги парите и направи си ја колата, било кој поасален сервис ќе ти најде солидни половни делови и ќе тинја среди за 2.000 евра.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4659
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #483 на: Јули 06, 2019, 00:59:44 am »
Глупо е ова со касково, ако им се види скапо ај тоталка и бркај си работа.

Секаде у свет е вака или само у јужна Југославија?

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1637
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #484 на: Јули 06, 2019, 06:26:56 am »
За во свет не би знаел ама во Европа секаде е такаи, дури ако ги земеш цените за работна рака кој се многу повисоки од кај нас, таму и за многу помали штети на постари возила се пресметуваат за тоталки. (Под постари мислам на 10 до 12 години стари, што за наши стандарди и не се така стари). Инаку тоа е така бидејќи со каското осиг. компанија ти става нови делови и нема амортизација кај делумни штети, за мали штети е супер, 10 години стари дотраени делови ти се менуваат со нови.
Според мене каското е исплатливо до 8 години старост на возилото, се над тоа е веќе ствар на математики и пресметки дали и во кој случаи се исплати ...

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 835
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #485 на: Јули 09, 2019, 14:31:04 pm »
Мене цените од пресметката многу ме изненадија, пвц подкрило 7900 денари а 900 денари е заменско, инаку понудата за делови и поправка е на барање од осигурителната, Васе старт им е фирма соработник, па затоа уште толку ме изненадува висината на пресметката, инаку колата ја немам видено во живо за да „од око“ проценам дали може да се среди за некоја понормална сума, мислам дека роднината ќе ја прави, само да почекаме одговор на приговорот
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 835
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #486 на: Јули 22, 2019, 10:32:04 am »
Мал апдејт за случајот, го уважија приговорот и зголемија за плус околу 50.000 ден или вкупно околу 160.000 ден, што мислам дека е плафон во случајот.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #487 на: Јули 22, 2019, 15:15:15 pm »
Фактура на чиво име да пуштам? :D
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5500
 • Бенве сие бенве
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #488 на: Јули 22, 2019, 15:22:25 pm »
Ја глуп не пуштив приговор, ај со години сум клиент у сава и на крај ме поебаа. Следен пат ако има штета нема да имам милост


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4568
 • French diamond
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #489 на: Јули 22, 2019, 15:32:48 pm »
Јас бев глуп и барав/прифаќав 59 000..ама благодарение на инаетот нивни, си фатив адвокат и му зедов 160 000  или 140 беа, заборајв :)

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 835
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #490 на: Јули 23, 2019, 10:00:51 am »
@Banzai На мое име секако, џабе роднината ги зема парите кога не се познавате :) , инаку немав време да ја видам колата, баш ме интересира во што состојба е и дали вреди да се прави
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Deniel

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #491 на: Септември 24, 2019, 11:48:16 am »
дечки ме удри еден дечко на паркинг и отидовме во осигурање, Halk Insurance. знам нови се, некој имал искуство да сподели ?

Со мене прилично инсистираа да ја носам колата во сервис што тие соработуваат, ми го препорачаа Аце Еуротек во пинтија, ама им побарав да ми кажат колкава сума би ми исплатиле ако побарам спогодба со пари, па после да решам кој ќе ја прави.
И сега си чекам веќе 2 дена за износ да ми кажат.

@Banzai ако може да сподели, да не има временска рамка некоја за колку време треба да кажат сума за спогодба, да не си чекам подолго :)

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4914
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #492 на: Септември 24, 2019, 11:53:47 am »
Мислам дека ти имаш право да си одбереш и свој сервис.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4568
 • French diamond
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #493 на: Септември 24, 2019, 15:25:34 pm »
Јас кога правев европски имав две опции, да ја правиш во сервис кој тие ќе ти го кажат или да земиш кеш, ама така ти следува  20 или 30% помалку од проценката.Ова беше пред некои 3-4 години.