Автор Тема: Formula 1 - Season 2017  (Прочитано 41942 пати)

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #15 на: Февруари 27, 2017, 23:46:43 pm »
А и не наидов на видео од Мекларенот.

Инаку ми се допаѓа што решија да се вратат на портокаловата боја, штом веќе ги изгубија големите спонзорства од тутунските компании, ама се ми се чини дека премногу темна ја направија.


Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #16 на: Февруари 28, 2017, 09:54:09 am »
Таа слика не е од Ф1 трка, туку од Race Of Champions 1970.
http://photos.motorsportmagazine.co.uk/mclaren-at-the-1970-race-of-champions/print/13266296.html

Не знам зошто велиш дека „се вратиле“ на портокалова боја, кога таа боја не е од Ф1 тимот, туку од спортските прототипови што Мекларен ги произведува. Подоцна таа боја е прифатена од фановите како синоним, но тоа се однесува само за спортските прототипови. Ф1 болидите на Мекларен од секогаш биле „шарени“ или најчесто преовладувала белата боја во комбинација со црвената или сивата/сребрената во понова историја. Портокаловата боја најмалку била застапена во нивната Ф1 историја и затоа не е официјална затоа што немаат таква! ;)

Ова што го направија во Мекларен е ужас за нив, а да беше Рон Денис таму ќе ги потегнеше за уши. Жално е ова што му се случува на Мекларен. Башка што се уште Хондата е GP2 класа во споредба со другите мотори. Во вакви моменти како капак го тргнаа Рон Денис... се прашувам до каде ќе им биде дното. :(
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3514
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #17 на: Февруари 28, 2017, 12:46:20 pm »
Остај тимот, греота е за Алонсо

Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #18 на: Февруари 28, 2017, 14:22:19 pm »
Шо остај, тапанарија се жива.  :-\

Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #19 на: Март 03, 2017, 22:53:17 pm »

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3514
Re: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #20 на: Март 04, 2017, 19:14:54 pm »
Го отепаа звукот, не се исплаќа повеќе да одиш ф1 да гледаш, исто како во дискотека тивка музика да ти пуштаат


Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Re: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #21 на: Март 04, 2017, 19:22:37 pm »
Добро е видеото од боксовите само штета што го нема Фисикела да вози. 
Не тивка музика во дискотека, туку дискотека без пи*ина. Се стапои внатре. ;D
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9209
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #22 на: Март 05, 2017, 11:36:53 am »
Портокаловата боја на McLaren е традиционална

Не знам зошто велиш дека „се вратиле“ на портокалова боја, кога таа боја не е од Ф1 тимот, туку од спортските прототипови што Мекларен ги произведува. Подоцна таа боја е прифатена од фановите како синоним, но тоа се однесува само за спортските прототипови. Ф1 болидите на Мекларен од секогаш биле „шарени“ или најчесто преовладувала белата боја во комбинација со црвената или сивата/сребрената во понова историја. Портокаловата боја најмалку била застапена во нивната Ф1 историја и затоа не е официјална затоа што немаат таква! ;)

Не си во право, McLaren учествуваше со портокалов McLaren M14A во 1970 и 1971
« Последно менување: Март 05, 2017, 11:42:22 am Carpathian Lord »

Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #23 на: Март 05, 2017, 11:51:27 am »
Не си во право, McLaren учествуваше со портокалов McLaren M14A во 1970 и 1971
А сега која година сме? :D
Башка на самата слика што ја прикачи си пишува "Mclaren cars", а не "MclarenF1". ;)

Nма разлика. :D
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #24 на: Март 05, 2017, 11:53:29 am »
Цитат
The McLaren M14A is a Formula One racing car built and raced by McLaren in the 1970 World Championship and the 1971 World Championship. A later extension, the McLaren M14D featured a V8 Alfa Romeo engine
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #25 на: Март 05, 2017, 11:56:36 am »
Не реков дека не е Ф1 болид, туку тоа е реклама за нивните спортски прототипови и нивната портокалова боја. ;)

Бојата на спортските коли е портокалова, а не на болидите.
Тоа е исто како да турите Marlboro реклама во плава боја. Не е соодветно, нели? ;)
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9209
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #26 на: Март 05, 2017, 12:02:44 pm »
Не реков дека не е Ф1 болид, туку тоа е реклама за нивните спортски прототипови и нивната портокалова боја. ;)

Ај покажи ми го болидот на Denny Hulme.

Да видиме дали е реклама за спортски прототипови.


7:05 бујрум
Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #27 на: Март 05, 2017, 15:18:45 pm »
Еве го скоро сите болиди.
Прав си, портокаловата како официјална најмногу преовладува. ;D
извор: http://www.fijen.net/f1/teams/mclaren/

« Последно менување: Март 05, 2017, 15:26:54 pm SELECT »
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2380
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #28 на: Март 08, 2017, 22:24:38 pm »
Хонда целосно го редијзанираше моторот и пак се на исто место кај што беа лани...последни, веројатно пак ќе го слушаме Алонсо на радио кај што вели GP2 engine, gp2 engine

http://www.autosport.com/news/report.php/id/128416/alonso-honda-has-no-power-no-reliability

"There is no reliability and there is no power. We are 30km/h down on the straight, every straight.

Fastest car for each manufacturer

Mercedes (Bottas) 338.5km/h
Renault (Verstappen) 331.2km/h
Ferrari (Raikkonen) 327.2km/h
Honda (Alonso) 312.1km/h
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3514
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #29 на: Март 09, 2017, 14:25:00 pm »
Чорба, а немаат повеќе тимови за побрзо да излегуваат и да се решаваат проблемите, а вака со еден тим, едно излегување еден проблем.
1 година со три тима на овие му иди 3 години со еден тим, косворт барем не беше толку очаен

пази дури имаа и една година „предност“ на хартија да ги видат „конфигурациите“ на останатите мотори па да не згрешат нешто.