Автор Тема: Автономни автомобили  (Прочитано 36841 пати)

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #60 на: 28 Март 2017, 21:55:08 pm »
Тоа е за буржуазијата препотентна што морат сами се возат во кола пошто се алергични на луѓе.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #61 на: 28 Март 2017, 22:56:55 pm »
Качи си се во автобус тогаш
Не фала немам потреба, не ми е колата на ремонт :D

Пак не се разбираме. Патуваш за некаде и дел од патот е досаден автопат зошто да не одмориш.

Друг пример ако колата можи сама да си вози тогаш се намалува бројот на потребни возила зошто може да одиш на работа и после сама да се врати дома за некој друг од семејството да ја користи.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #62 на: 28 Март 2017, 22:58:05 pm »
На првите семафори некој циган ќе и влезе и веќе не ја гледаш. ;D

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #63 на: 28 Март 2017, 23:22:20 pm »
Од што да се одморам? Од седење? Ако ми се спие ќе си платам мотел ќе спијам во кревет, не во кола дур ме вози. Сега и право на глас ќе им дадеме на колите и на пазар сами ќе ги праќаме, да ти се серам во иднината пацерска. ;D
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #64 на: 29 Март 2017, 00:20:43 am »
Иднината ќе се случи сакале ние или не.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13464
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #65 на: 29 Март 2017, 02:13:11 am »
Стапица за автономни автомобили



;D ;D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #66 на: 08 Август 2017, 11:50:03 am »
https://www.bleepingcomputer.com/news/security/you-can-trick-self-driving-cars-by-defacing-street-signs/

The idea behind this research is that an attacker could (1) print an entirely new poster and overlay it over an existing sign, or (2) attach smaller stickers on a legitimate sign in order to fool the self-driving car into thinking it's looking at another type of street sign.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #67 на: 08 Август 2017, 11:56:35 am »
Street sign defacements fool cars in 67% to 100% of cases

Со оглед на тоа што луѓе то 67% од знаците воопшто ги приметуваат, процентот е феноменален.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #70 на: 18 Мај 2019, 06:03:58 am »
Kje mojme pijani da vozime shto e najbitno xD

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #71 на: 07 Ноември 2019, 15:56:35 pm »
Цитат
The software inside the Uber self-driving SUV that killed an Arizona woman last year was not designed to detect pedestrians outside of a crosswalk, according to new documents released as part of a federal investigation into the incident. That’s the most damning revelation in a trove of new documents related to the crash, but other details indicate that, in a variety of ways, Uber’s self-driving tech failed to consider how humans actually operate.
https://www.wired.com/story/ubers-self-driving-car-didnt-know-pedestrians-could-jaywalk

Дај едно десетина Убер возила да шетаат низ градов. Брзо ќе се научиме на ред.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #72 на: 31 Август 2021, 21:43:03 pm »
https://jalopnik.com/a-tesla-that-the-driver-says-was-on-autopilot-crashed-i-1847581492

Кај нас покољ ќе биде со џандарине што мерат на сред автопат и излетуваат пред кола на трета лента :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.