Автор Тема: Прашања поврзани со DPF филтер  (Прочитано 20082 пати)

Отсутен Cicko Kumplug

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #45 на: 02 Февруари 2019, 19:01:25 pm »
Епа кај мене  баш го има тоа карактеристично свирење и таа миризба на чадот ја имам осетено кога е во гаража колата, можда нема ни каталаизатор, има штета по колата ако е изваден катализаторот?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6337
  • Бенве сие бенве
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #46 на: 02 Февруари 2019, 21:18:34 pm »
Има штета по тие зад колата, за колата нема никаков проблем.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 622
  • Pixel Perfect.
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #47 на: 07 Ноември 2019, 22:06:33 pm »
Досега најпрактичното DIY чистење на филтерот шо го имам најдено по нетот, само со вода без хемии. Спомна дека откако го издувал со ВАПот, има извозено 100к+ милји.
Ако не планира човек да прави ремап, не гледам причина зашо да се вади и да се вози дизелаш без филтер.


Исто греачите (и релејот) играат голема улога во регенерацијата, така да треба да се имаат во предвид кога се запушува ДПФ.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #48 на: 06 Јуни 2020, 14:43:28 pm »

Дали јас гледам нешто погрешно?






Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 622
  • Pixel Perfect.
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #49 на: 06 Јуни 2020, 16:18:12 pm »
Мене ова ми нема логика некако:
Fill level = 400%
Ash content = 0.4g

За да биде полн до даска со пепел треба да има 100g+.. иначе убаво го исчисти, баеги ѓубре извади.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #50 на: 06 Јуни 2020, 16:29:22 pm »
Мене ова ми нема логика некако:
Fill level = 400%
Ash content = 0.4g

За да биде полн до даска со пепел треба да има 100g+.. иначе убаво го исчисти, баеги ѓубре извади.

Тоа со процентите е малце шашаво, вака вика дијагностиката на Alfa:



Тие % се според сензорите за диференцијален притисок, веројатно разлика во притисоците изразена во проценти...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #51 на: 06 Јуни 2020, 16:59:07 pm »
Пред чистење 39 регенерации, по чистењето 34.

Исто така километрите не се сложуваат :)

На почеток од видеото, колата има 92965 милји :)

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #52 на: 07 Јуни 2020, 12:21:48 pm »
Уште едно видео ако напраи бацево ќе искочи нова колава од салон со 0км....CISTO NOVO!!!!1!!


Отсутен Basket

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #53 на: 30 Јули 2021, 12:52:13 pm »
Ми треба помош,

Колата во последно време не оди како што треба, подолго време (3-4 години) имам antipolution fault.

Како да проверам дали дпф е запушен.

Доколку е запушен сакам да го избришам компјутерски и да го отстранам и од колата. (дали тоа ставаат права цевка или има некој што го пресекува лонецот и го крши филтерот)

Кој може да го направи ова најдобро во Скопје, значи пред се ми треба некој да го пронајде проблемот. Фала.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #54 на: 30 Јули 2021, 14:01:32 pm »
Ми треба помош,

Колата во последно време не оди како што треба, подолго време (3-4 години) имам antipolution fault.

Како да проверам дали дпф е запушен.

Доколку е запушен сакам да го избришам компјутерски и да го отстранам и од колата. (дали тоа ставаат права цевка или има некој што го пресекува лонецот и го крши филтерот)

Кој може да го направи ова најдобро во Скопје, значи пред се ми треба некој да го пронајде проблемот. Фала.


1) За што кола се работи?
2) 2021 година, со можност за чистење на DPF, зошто да го вадиш?

https://www.facebook.com/dekarbonizacijaskopje

Оди кај дечкиве и заврши си работа.

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 968
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #55 на: 06 Август 2021, 08:39:49 am »
Ми треба помош,

Колата во последно време не оди како што треба, подолго време (3-4 години) имам antipolution fault.

Како да проверам дали дпф е запушен.

Доколку е запушен сакам да го избришам компјутерски и да го отстранам и од колата. (дали тоа ставаат права цевка или има некој што го пресекува лонецот и го крши филтерот)

Кој може да го направи ова најдобро во Скопје, значи пред се ми треба некој да го пронајде проблемот. Фала.

Претпоставувам имаш рено. Antipollution сијаличката е исто како check engine може да е било што, а најчесто е некој сензор расипан.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #56 на: 07 Август 2021, 11:49:19 am »
Ako ima AdBlue  moze da e i toj sistem poremeten

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #57 на: 26 Август 2021, 13:55:40 pm »
Каде и како го чистеа дпф, ќе му се најде некому.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #58 на: 26 Август 2021, 15:24:35 pm »
Тука е чистен: https://dekarbonizacija.com.mk/chistenje-dpf-i-katalizatori/
Процесот е машинско перење под одреден притисок со вода и некакво сТредство: https://www.facebook.com/dekarbonizacijaskopje/videos/316431473524379
После тоа оди машинско сушење: https://www.facebook.com/dekarbonizacijaskopje/videos/2676917865940695

Мене ме кошташе 9000ден. го средија за 2 дена пошто на 3.0 мора пола предница да се извади за да се дојде до DPF-от, кај други коли е поевтино и побрзо.

Mеревме со ISTA D контрапритисок пред издув, пред чистење - 800mbar на 2000rpm, после чистење 37mbar на 2000rpm. Така да чистењето е ефективно, останува да видиме колку ќе трае, според тоа како изгледаше DPF-от никогаш не бил чистен/сменет до сега.

Симптоми: DPF сијаличка се пали на старт, нерамномерна работа на мотор, односно сецкање на ниски обртаи и ограничена моќност.

Совет од мајсторот, ако некој случајно ги има истите симптоми, НИКАКО италијански тунинг, дување, турирање и форсирање регенерација. Покрај оштетување на турбини, може да дојде до пожар. На сликата е 420d со запушен DPF, човекот форсирал регенeрација при што DPF-от се усијал и уљето од турбините се запалило, не е слупана, туку опожарена:






Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Прашања поврзани со DPF филтер
« Одговори #59 на: 26 Август 2021, 15:55:01 pm »
Пред неколку години гледав на јутјуб еден кореец, кинез ли, како прочистува инјектори, дпф и сл ама не можам да се сетам кој канал.
Како и да е во ист фазон го чистеше дпф. Добро е да се знае дека и кај нас го има машинсково.

Еве и едно видео што го гледав пре некој месец, и ова е во таа шема.