Автор Тема: Opel Meriva A 1.7 CDTI  (Прочитано 27361 пати)

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5795
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #225 на: Декември 17, 2019, 20:27:16 pm »
Тоа е тоа, топ.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3279
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #226 на: Декември 17, 2019, 20:30:11 pm »
Си ја подмладил за 5 години 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #227 на: Декември 17, 2019, 20:31:04 pm »
Добра е, добра.

Нека тера само...

Sent from my Mi A3


Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5795
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #228 на: Декември 17, 2019, 20:51:28 pm »
Преходно може те прашав, незнам, халогенките ти се пуштаат на исто копче со задните?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #229 на: Декември 17, 2019, 20:54:25 pm »
Првичниот план беше таков.

Ама некако ме фати страв да ја чепкам фабричката инсталација, страв од потенцијални проблеми понатаму...

Па на крај падна одлука за посебна, независна инсталација на посебно тастерче, директ на акумулатор.

Испадна поедноставно и полесно за справување во НЕ ДАЈ БОЖЕ ситуации.

Sent from my Mi A3


Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5795
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #230 на: Декември 17, 2019, 20:57:32 pm »
Епа супер.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #231 на: Март 22, 2020, 12:08:35 pm »
Денес, на 139.217км, ставени летните гуми.

Со зимските сезонава беа поминати 1.426км. Тоа е резултат на тоа што имам забрана за возење скоро 3 месеци.

Теписонските патосници ќе ги ставам за некој ден. Нема планирани интервенции за сега, па ќе видиме. :D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #232 на: Април 23, 2020, 12:06:12 pm »
Денес однесена колата на фарбање.

Треба да се корегираат оштетувањата на лакот и бојата после градот од пред некоја година. Ќе се корегираат и сите гребаници и чукнувања што се собрале годиниве.

Ќе биде готова за неколку дена.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2734
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #233 на: Април 23, 2020, 12:59:12 pm »
Комплет, или само каде има потреба од санација?
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #234 на: Април 23, 2020, 12:59:57 pm »
Пааа... Добри 70% од колата...

Цела десна страна, кров, хауба, рамките на кровот...

Sent from my Mi 9T Pro

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2734
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #235 на: Април 23, 2020, 14:37:35 pm »
Чисто прашам, пошто мислам дека е подобра варијанта да санираш само тоа што е потребно, отколку цела кола да ја фарбаш.

Па, постирај некоја слика before / after.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #236 на: Април 23, 2020, 15:59:49 pm »
Прашував на повеќе места. Прашував за варијанта да се фарба и цела кола.

Добив многу различни цени. Генерално разликата од вакво фарбање, до цела кола беше меѓу 150 и 300 евра.

На крај падна одлука да се фарба само тоа што треба, остатокот само да се полира.

Штом биде се готово, ќе има и слики секако. Најкасно до четврток ќе е готова.

Генерално не се сомневам во мајсторов, ја среди и Астрата после сообраќајката, го имаше работено и Матизот, ц4-ката исто така...


Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #237 на: Април 23, 2020, 16:05:18 pm »
Еве неколку слики како беше... Сликано е вчера, на влажно... Па и доста е прљава, ама од прилика да се долови ефектот...Хаубата и кровот се скроз матирани и делумно оштетени од градот.

Рамките на кровот, беа излупани исто од градот, се оштети лакот и од тогаш само се шири.

Десната страна,
-задното крило има мала вдлабнатина од "ситна" сообраќајка во 2017та.

-Исто така удрена е паркинг у Чаир, на средина баш на спојот кај двете врати.

-Исто така одма под прозорите се лушти лакот...

Предните крила и двете од горната страна до хаубата.

Задната врата само горниот дел до кровот.

Има доста работа...

Sent from my Mi 9T Pro

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25388
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #238 на: Април 23, 2020, 16:16:54 pm »
Ќе биде ко нова!

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #239 на: Април 23, 2020, 16:20:45 pm »
Не мора да е ко нова. Само да е лична.

Sent from my Mi 9T Pro