Автор Тема: Opel Meriva A 1.7 CDTI  (Прочитано 27358 пати)

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3279
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #195 на: Август 20, 2019, 18:46:23 pm »
Не дај боже фиат да имате 😁,сами може само осигурач да смените 😂

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7781
 • Пичлеме
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #196 на: Август 24, 2019, 07:35:32 am »
Еве на муабетот, да не остани покусо и кај мене ;D
Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #197 на: Август 24, 2019, 07:40:17 am »
Да не спомнеш у пм..

Sent from my Redmi Note 7


Присутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2734
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #198 на: Август 24, 2019, 07:42:03 am »
Од турбината?

Овие цревата се како сензорите.

Попрво цркнува сензорот, неголи делот ради кој е поставен сензорот.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7781
 • Пичлеме
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #199 на: Август 24, 2019, 09:49:01 am »
Од турбината. Еднаш годишно го менувам, пука од страната каде што се поврзува со вентилот (N57, или така нешто), има повисока температура таму и си се печи ;D

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4447
 • хаУс мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #200 на: Август 24, 2019, 10:40:25 am »
Тури му ракииче да се искашла :D
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #201 на: Ноември 02, 2019, 23:36:24 pm »
Денес, четврта регистрација во Македонија.

На технички без проблеми.

Изваден и зелен картон.

Следно ќе биде редовен сервис, задни дискови со плочки и конечно да се монтираат магленките (од април стојат у кутија).

Sent from my Redmi Note 7

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5795
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #202 на: Ноември 02, 2019, 23:59:10 pm »
На здравје регистрација!!

Халогенки оргинал имаш земено? На шалтабла имаш копче за халогенки или ке правиш некоја инморовизација?

И јас сум во план за халогенки, на али 12 евра е фабрички халогенки па во план сум да инсталирам во блиска иднина.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #203 на: Ноември 03, 2019, 00:04:03 am »
На здравје регистрација!!

Халогенки оргинал имаш земено? На шалтабла имаш копче за халогенки или ке правиш некоја инморовизација?

И јас сум во план за халогенки, на али 12 евра е фабрички халогенки па во план сум да инсталирам во блиска иднина.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Е фала.

Не верувам дека се оригинал, али моделски се пасент. На АЛИ нема за мојата, има за фејслифтот, ко за тебе. Овие ги земав од silux.rs кога бев у Белград на саемот за коли.

Планот е со реле, да се уклучуваат на исто копче со задното светло за магла. Уште не знам колку и дали воопшто има некоја припрема за истите, или ќе се пушта инсталација нова од корен.

Ќе видиме.

Sent from my Redmi Note 7
« Последно менување: Ноември 03, 2019, 00:09:48 am KaZaN »

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5795
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #204 на: Ноември 03, 2019, 00:07:01 am »
Да де на тоа мислев, како оргиналот се. Од каде ги зема и колку драхми?

Ако се пушта инсталација од корен убаво би било и модулчето во кола да си го замениш со копче за халогенки. Ги има по одпадиве и не верувам дека е скапо.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #205 на: Ноември 03, 2019, 00:08:34 am »
Да де на тоа мислев, како оргиналот се. Од каде ги зема и колку драхми?

Ако се пушта инсталација од корен убаво би било и модулчето во кола да си го замениш со копче за халогенки. Ги има по одпадиве и не верувам дека е скапо.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
Затоа викам ќе видиме. Кога ќе дојде време ќе се одлучи за 100%.

Иначе ти викам, www.silux.rs, беа околу 60Е.

Sent from my Redmi Note 7


Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5795
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #206 на: Ноември 03, 2019, 00:11:40 am »
Ај баш пиши кога ке ги наместиш, дс знам и јас што да правам.

Sent from my FIG-LX1 using TapatalkОтсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5795
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #208 на: Ноември 04, 2019, 10:26:49 am »
Ааа не ми текнало да проверам на каросерија.мк. Фала Осмица.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3269
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #209 на: Ноември 10, 2019, 16:24:32 pm »
Денес, на 137.415км, ставени зимските гуми. Прописно ротирани.

Со летните поминати 6.076км сезонава.

Ставени и гумените патосници.

Испрана колата. Спремни сме за зима :D