Автор Тема: Шајбни(дистанцери) за бандажи - совет или искуство ?!  (Прочитано 8945 пати)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4943
  • The Spartan General
Одг: Шајбни(дистанцери) за бандажи - совет ил
« Одговори #15 на: 25 Ноември 2016, 11:50:08 am »
Ако се прашувам јас, многу малку фаќа штрафот на здраво.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.


Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Која цена се отприлика?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6516
  • French diamond
Купени уште 2  шајбни како тие погоре на сликата, заварени две заедно со цо2 апарат за да ја добијам потребната дебелина и обработени на дребонг варовите, како и проширени дупките за да пасираат на 4x100 кај Реното





Купени и 8 подолги штрафови



И решен проблемот со фаќањето на клештата во бандажот... тестирано денес нема тресење ни тропкање од шајбните, јас задоволен  :)








Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Пушти слика уба да се види како легнале бандавчината :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6516
  • French diamond
Не ми се наместени гумите на предните уште   ;D Ова  ми беше битно да се проба прво како ќе биди.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Купени уште 2  шајбни како тие погоре на сликата, заварени две заедно со цо2 апарат за да ја добијам потребната дебелина и обработени на дребонг варовите, како и проширени дупките за да пасираат на 4x100 кај Реното





Купени и 8 подолги штрафови



И решен проблемот со фаќањето на клештата во бандажот... тестирано денес нема тресење ни тропкање од шајбните, јас задоволен  :)








пробај ја на автопат,јас мислам дека ќе ти тресе.Имав јас такви и ене ги у гепек.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6516
  • French diamond
@Rakun4e  Мислам дека си легнаја топ  :D Баш онака "поспортски", поисфрлени, а не пикнати в крило како фабричките  :)







Сега уште спиралите, кој ги чекам со нетрпение и доста ќе му биди вложвање (ко ја зедов реков ова кола не ја гибам ич)  ;D

п.с и шајбните се супер, нема тресење.

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Шајбни(дистанцери) за бандажи - совет или искуство ?!
« Одговори #23 на: 14 Октомври 2017, 09:09:56 am »
Не се разбирам многу од оваа проблематика.
Ќе смени нешто ако ги ставам на задните тркала? 
Навнатре се многу во крило, али пак од друга страна 5мм дистанцерите, не е малце м?



Или многу пари им бара овој?  :D
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2647334

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Шајбни(дистанцери) за бандажи - совет или искуство ?!
« Одговори #24 на: 14 Октомври 2017, 09:14:54 am »
 Ндема ништо да смени, ама овие се лоши, немаат фланша за центрирање, нешо као проширувани се (оригинално биленешто као  5х108 со централен отвор 54, сеа се ко мастика разџвакана), инаку, најдобро ти е прво да измериш колку ти треба, па таа дебелина да барсш...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
Одг: Шајбни(дистанцери) за бандажи - совет или искуство ?!
« Одговори #25 на: 14 Октомври 2017, 15:23:46 pm »
Благодарности Симо. Сепак сум неук на оваа тема па ми требаше совет од поискусен од мене.  :)