Автор Тема: Совет за нова кола  (Прочитано 25269 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #45 на: 28 Октомври 2016, 09:00:00 am »
Многу ружен, беден и евтин изгледаше тој кактусот. Само лично мислење.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54667
  • Махер
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #46 на: 28 Октомври 2016, 09:08:32 am »
Ако успееш да пазариш Citroen C4 Cactus за буџетот со кој располагаш, многу ќе ти биде океј. Секаде го зборат како тивок и мек и удобен, што за 20.000 годишно е енормен бенефит.
Изгледот не е по сечиј вкус нели, ама ако сакаш швркнати коли по кои сигурно ќе се завртиш откако ќе паркираш, совршен е. :)

Бонус е што основната верзија тежеше нешто као 990 килограми, така што моторот не мора да тегне премногу тежина и теоретски би вадел убава километража по резервоар.
Стварно цените за колава се многу коректни за она што се добива!

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 900
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #47 на: 28 Октомври 2016, 10:29:42 am »
Ги разгледував французите ама основна опрема и квалитетот е многу лоша. Треба да се земе некој појак пакет кој е многу поскап.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #48 на: 28 Октомври 2016, 11:16:42 am »
Имаше во Шкода понуда на Рапид Спејсбек со највисоко ниво на опрема и плус некои додатоци како стаклен кров или 17ки бандажи(секоја кола беше различна) со 1,6тди за 13 илјади. Мислам дека сеуште има. Јави се прашај.

Колите ги гледав во салонот во Битола.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #49 на: 28 Октомври 2016, 11:57:14 am »
Сакам Quirky cars, ама Cactus-от ми е екстремно ...грд!

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 900
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #50 на: 28 Октомври 2016, 12:23:34 pm »
Рапидот е многу тесна кола, има и поло за добри цени. Гледам нешто во сегмент на голф, и30 итн. Утре ке одам во неколку салони да видам што понуди ке дадат. Имам на план опел астра, хјундаи елантра и цитроен кактус чисто да го видам во живо. Ке видам што понуди ке дадат и која најубаво ке ми легне.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #51 на: 28 Октомври 2016, 12:42:47 pm »
Е што спомна Астра, имаат понуда моментално мислам Аутомакедонија ако не се лажам, Астра Седан 1.6 за 12500 евра.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 900
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #52 на: 28 Октомври 2016, 12:49:08 pm »
Да таа Астра ја имам во предвид со 115 коња на лагер имаат за 13000 со дополнителна опрема. И елантрава ми прави многу кеф за 13600 колку што е сега на промоција нуди многу повеќе од Астра.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #53 на: 28 Октомври 2016, 13:19:15 pm »
It's down to that. Што сакаш да возиш. Opel vs Hyundai. Ценовно Опелот ќе ти држи подоцна повеќе цена, не дека Hyundai-то е лоша кола.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1275
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #54 на: 28 Октомври 2016, 13:35:31 pm »
Со сигурност дека Елантрата подолго и порелаксирано ќе ја возиш од Астрата. А ако од сега размислуваш за продавање....

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #55 на: 28 Октомври 2016, 16:19:06 pm »
Со сигурност дека Елантрата подолго и порелаксирано ќе ја возиш од Астрата. А ако од сега размислуваш за продавање....
Елантрата е понов модел, но Астрата е поубава (субјективно) и има подобар мотор за на плин.

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1275
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #56 на: 29 Октомври 2016, 13:00:56 pm »
By the way , Elantrata  има докажано ниска потрошувачка, да не речам дека плин и не би ти бил потребен.

Отсутен martinmax

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 168
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #57 на: 29 Октомври 2016, 14:05:30 pm »
By the way , Elantrata  има докажано ниска потрошувачка, да не речам дека плин и не би ти бил потребен.

Релативно, зависи и колку поминуваш годишно. Елантрата со 1.6 троши околу 8.5 во град и околу 6 на отворено. Мене таа потрошња ми е ок и не размислувам за плин ама исто така и годишно поминувам 5-6 иљади..

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54667
  • Махер
Одг: Совет за нова кола
« Одговори #58 на: 29 Октомври 2016, 14:21:37 pm »
Нормално, бенизнец како бензинец. Среќа што може да оди на плин во иднина, инаку ич.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 900
Одг:
« Одговори #59 на: 29 Октомври 2016, 16:12:57 pm »
Денеска бев по сите салони и остана избор од Астра седан и Елантра. Елантрата е 1000е поскапа ама има многу повеќе опрема и многу поубаво изгледа и поголема е. Моторот е појак и со 6 брзини. Паркинг сензори и камера позади со автоматска клима и позади и напред. Мислам дека ке одам со Елантра. Ако троши само 6 на отворено воопшто немора плин да се стави.

Квалитетот на изработка не приметив разлика ама елантра по мене е по класа кола направена на изглед.

Како се покажаа овие нови и општо хјундаи за сервиси во споредба со опел.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk