Автор Тема: Винил стикери, налепници и сл.  (Прочитано 7135 пати)

Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2640
Одг: Винил стикери, налепници и сл.
« Одговори #30 на: Септември 12, 2016, 11:02:37 am »
Сега гледам, вистина немало затоа не излегувале во гугле, сам ќе си ги прам во ЦМИК, односно една боја ми треба, нијанса на портокалева, имам една лепенка само како да го земам кодот од неа...  :-\

Да ја сликам до точен white balance, ќе ја прочитам во фотошоп приближно?


Едит: Уствари ќе си испечатам палета со нијанси на портокалева и ќе ја најдам, приближно ми треба.
« Последно менување: Септември 12, 2016, 11:14:46 am Power to the people »

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19656
Одг: Винил стикери, налепници и сл.
« Одговори #31 на: Септември 12, 2016, 11:16:23 am »
Ако ја имаш негде испечатено, најдобро однеси го примерот во печатница, веројатно они поверно ќе ти ја најдат бојата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3338
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Винил стикери, налепници и сл.
« Одговори #32 на: Септември 13, 2016, 11:26:55 am »
Niso nema da naprais so konvertiranje od rgb u cmyk ako prethono ne koristis ton karta. Nitu edna pecatnica nema da ti ja pogodi bojata. Nekoi pecatnici fajlovite od cmyk gi prefrlaat vo rgb za da moze ripot da gi procesira podatocite poso ima masini sto rabotat na rgb. Najcest slucaj e deka niv ne im igra uloga kakov e profilot na boja(dokolku e large format printing, PVC, platno itn odnosno na ploteri) poso ripot sam si ja procesira bojata spored negovite rabotni parametri. Pantone nemozes da pecatis vo digitalni pecatnici bidejkji ne postoi pantone za taa namena.

Za najlesno da ja procitas bojata (dokolku nema gradient) ednostavno so pick and drop odnosno "I", selektiraj ja bojata sto ti treba, klikni na maloto kvadratce u lev dolen agol i od strana procitaj si gi parametrite. Ispeglaj gi da imas sekogas polni brojki poso taka najubavo kje ja dobies nijansata i nema da ima utka u pecatenjeto.

Drug nacin e, na google da ja baras nijansata na portokalovo i da ja selektiras taa boja, no dokolku nemas kalibriran monitor moze da se desi da ti izleze zhuta ili crvena.
We stick everywhere!

______________________________________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1224
 • Велешанче
Одг: Винил стикери, налепници и сл.
« Одговори #33 на: Август 28, 2017, 19:01:15 pm »
Ми треба помош од поискусните околу оваа работа. Сакам да го правам стикеров за кај мене:

Е сега најдов една слика, може да се направи од неа или ?
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo 55

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9215
Одг: Винил стикери, налепници и сл.
« Одговори #34 на: Август 28, 2017, 19:20:57 pm »
Може, во Illustrator направија како vector. Смени ја бојата во бела и оди во некоја печатница да ти испечатат на катер.

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1224
 • Велешанче
Одг: Винил стикери, налепници и сл.
« Одговори #35 на: Август 28, 2017, 19:27:45 pm »
Може ли некој да ми среди, ако не е некоја голема работа, да не симињам Illustrator ?
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo 55

Отсутен Karlitos

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 18
Одг: Винил стикери, налепници и сл.
« Одговори #36 на: Август 29, 2017, 09:25:28 am »
Здраво МулевР,

Јас можам да ти ја направам.

Кажи ми димензија и боја.

Отсутен George

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 69
Одг: Винил стикери, налепници и сл.
« Одговори #37 на: Јуни 09, 2018, 11:47:15 am »
Дечки доколку некому треба стикери јас ги правам какви сакате по желба можам и да ги прецртам гратис за вас :)

п.с има и голем избор на материјали за истите

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3509
Одг: Винил стикери, налепници и сл.
« Одговори #38 на: Јуни 09, 2018, 12:02:49 pm »
Дечки доколку некому треба стикери јас ги правам какви сакате по желба можам и да ги прецртам гратис за вас :)

п.с има и голем избор на материјали за истите
Имаш катер, можеш да ги средиш комплет и дали лепиш ?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36311
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Винил стикери, налепници и сл.
« Одговори #39 на: Јуни 09, 2018, 15:46:11 pm »
Дечки доколку некому треба стикери јас ги правам какви сакате по желба можам и да ги прецртам гратис за вас :)

п.с има и голем избор на материјали за истите

Браво @Gorge, ќе требаат белички Alfa Romeo стикери за шепи наскоро, ќе нарачаме ;) Се надевам цените ти се конкурентни, за мали серии.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.