Автор Тема: Мислење за Audi A5 купе  (Прочитано 3984 пати)

Отсутен monogrind

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Мислење за Audi A5 купе
« на: 28 Јули 2016, 01:19:03 am »
Дали може да добијам мислење за Audi A5 купе автоматик 2008+ од некој поискусен: каков е моторот, одржувањето и на која верзија да одам?

Конкретно го гледам овој оглас со 2.7TDI мотор: http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2109174 , можеби некој веќе го знае автомобилов. :)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Мислење за Audi A5 купе
« Одговори #1 на: 28 Јули 2016, 08:07:13 am »
Шо знам, ги нема многу по улиците.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Мислење за Audi A5 купе
« Одговори #2 на: 28 Јули 2016, 13:00:12 pm »
Јас би го заобиколил 2.7 TDI - значително е поскап за одржување бидејќи е V6, а има 190 коњи и 400 Nm. Не дека се тоа лоши бројки, ама во конкретната ситуација подобар е 2.0 TDI со 175 коња и 380 Nm.

Разликата во забрзување до 100 е (мииииислам) некаде околу половина секунда, во максимална брзина мислам дека се исти. Така да.. Освен што со 2.7 TDI ќе добиеш мотор што е значително поскап за одржување и повеќе троши, нема некоја поголема разлика.

Edit: Плус, сега гледам дека е мултитроник, не е автоматик. Мултитроник е CVT менувач и треба да се забрани за употреба во автомобили.
« Последно менување: 28 Јули 2016, 13:07:48 pm zeroSignal »

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1727
Одг: Мислење за Audi A5 купе
« Одговори #3 на: 28 Јули 2016, 14:52:33 pm »
За моторот не знам каков е, но мењачот е најгрдиот автоматик што постои. Поради мењачот избегни ја понудата. Доколку најдиш автоматик дсг, со 6 брзини се мислам, е тогаш не се думај.

Отсутен monogrind

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Мислење за Audi A5 купе
« Одговори #4 на: 28 Јули 2016, 16:42:58 pm »
Фала за коментарите, за жал кај нас изборот е прилично ограничен за автоматици, а сакав да избегнам заебанции со увоз од странство.

Дали 8 брзинскиот мултитроник се расипува лесно или има друг проблем со него?
« Последно менување: 28 Јули 2016, 18:21:54 pm monogrind »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Мислење за Audi A5 купе
« Одговори #5 на: 28 Јули 2016, 18:49:15 pm »
Мора да биде автоматик?

Нејсе, да ти одговорам на прашањето - не знам дали се расипува мултитроникот. Повеќе имам против самата концепција нa CVT менувач.

CVT, односно Continuously Variable Transmission нема традиционални степени на пренос. Преносот е варијабилен, односно менувачот секогаш го држи моторот во некој „идеален“ режим, а самиот го менува односот на преносот во реално време.

Евен линкче со објаснување: http://auto.howstuffworks.com/cvt.htm

Во кратки црти.. Ти даваш гас, моторот оди на некои специфични вртежи и останува на тие вртежи константно, а менувачот го менува односот на „брзините“. Звукот не се менува - и тоа е чудно, непријатно, неприродно. Плус, чувството (од мое искуство) е тотално неубаво.

Јас би заобиколил CVT.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14031
  • Пудингот на шоферството
Одг: Мислење за Audi A5 купе
« Одговори #6 на: 28 Јули 2016, 19:27:05 pm »
Cvt polovno nikako.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Мислење за Audi A5 купе
« Одговори #7 на: 28 Јули 2016, 23:25:34 pm »
Зеро, и класичниот аутоматик се однесува слично на опишаното, доколку стискаш полека на гаста. Мене ми е интересен концепт. Но не би го купил пошто нема мајстор за него, во Порше ќе ти побараат 24.000 евра веројатно за нов.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Мислење за Audi A5 купе
« Одговори #8 на: 28 Јули 2016, 23:41:34 pm »
Лошко, ќе се сложиме да не се сложиме. Сум возел мање-више секаков вид на менувач - од лоши до добри мануелни, од класични аутоматици со торк конвертери, до дуал-клач и така натака. Ништо, повторувам, НИШТО не ми било толку непријатно и неприродно како CVT.

Во ред, признавам дека CVT има некои бенефити - конкретно, погоден е за коли ориентирани кон економичност (односно, највеќе хибриди) бидејќи самиот систем овозможува моторот цело време да е на идеален број вртежи.

Како и да е, за мене, субјективно, CVT е момент ради кој не би купил некоја кола.

Отсутен DasAuto.

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4579
  • ~ Full of soul ~
Одг: Мислење за Audi A5 купе
« Одговори #9 на: 29 Јули 2016, 01:43:49 am »
Дали може да добијам мислење за Audi A5 купе автоматик 2008+ од некој поискусен: каков е моторот, одржувањето и на која верзија да одам?

Конкретно го гледам овој оглас со 2.7TDI мотор: http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2109174 , можеби некој веќе го знае автомобилов. :)
Конкретно ова што го постира е од мој пријател, и е во екстра екстра состојба човекот увезува автомобили (фолксваген ауди) претежно , аудиво му беше за него земено си го вози за кејф ако ти треба нешто повеќе инфо пиши слободно, поздрав
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw