Автор Тема: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI  (Прочитано 30326 пати)

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #90 на: 15 Октомври 2020, 10:18:41 am »
The classic LuK RepSet contains all components needed for clutch replacement

https://www.repxpert.com/en/schaeffler-products/page-ds1733

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #91 на: 15 Октомври 2020, 11:38:24 am »
Чисто ме интересира, менувате ламели пошто имате проблем нешто или останало навика од југовците да се менува ламела на голем сервис?

Прашуам пошто поминав со голф тројка 260 илјади и никоаш не сменив сет ламела, па после со голф 5ка исто 240 илјади и уште тера кумплунгот без проблем.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #92 на: 15 Октомври 2020, 11:54:51 am »
Чисто ме интересира, менувате ламели пошто имате проблем нешто или останало навика од југовците да се менува ламела на голем сервис?

Прашуам пошто поминав со голф тројка 260 илјади и никоаш не сменив сет ламела, па после со голф 5ка исто 240 илјади и уште тера кумплунгот без проблем.

Не е проблем ламелата, замаецот е, исто и потисната.... Јебига, дизел.

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #93 на: 15 Октомври 2020, 12:03:28 pm »
Чисто ме интересира, менувате ламели пошто имате проблем нешто или останало навика од југовците да се менува ламела на голем сервис?

Прашуам пошто поминав со голф тројка 260 илјади и никоаш не сменив сет ламела, па после со голф 5ка исто 240 илјади и уште тера кумплунгот без проблем.

сменив на 120К на саксото зашто почна да гребе со пуштено квачило  :-X
на кашкаито ќе сменам кога ќе откаже или кога ќе покаже сериозни симптоми дека е за менување  ;)

Отсутен igooor07

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #94 на: 16 Октомври 2020, 09:22:45 am »
Што цена ги порачувате сетовите, ако не е тајна?
Мене ме кошташе цел сет сосе работна рака скоро 24,000 ден. без некоја стотка.

Отсутен igooor07

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 136
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #95 на: 16 Октомври 2020, 09:22:57 am »
Чисто ме интересира, менувате ламели пошто имате проблем нешто или останало навика од југовците да се менува ламела на голем сервис?

Прашуам пошто поминав со голф тројка 260 илјади и никоаш не сменив сет ламела, па после со голф 5ка исто 240 илјади и уште тера кумплунгот без проблем.
Сигурно не би давал пари за промена на цел сет доколку нема причина. Секако можев да продолжам и да ја возам со стариот сет зошто симптомите за промена не беа нешто страшни. Според мајсторот комотно сум можел да ја возам уште некое време ама јас сепак решив да го смена сетот, колата се вози секој дневно и дали ке го смена сега или за 6 месеца или година дена не ми менува ништо.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #96 на: 16 Октомври 2020, 12:53:51 pm »
За мојата од сетквачила ми дадоа цена од 360евра за комплет. Ама за премин на граница треба пцр тест па ќе почека тоа подобри времиња.
Провери во Рели Рејсинг, ми дадоа слична цена со сет квачила, за нијанса повисока, ама па немам малтретирање навака-натака и плус си има опција за на фактура.
Е сега на сетквачила нудат Лук, а тука SACHS јас барав, дали тоа прави разлика не знам.

Малку офтопик

@AUUU имаш контакт број од рели рејсинг. Тој што е на златна книга е нефункционален.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: VW Golf 5 Plus 1.9 TDI
« Одговори #97 на: 16 Октомври 2020, 12:58:08 pm »
Изволте

Sent from DHL