Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 303619 пати)

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5508
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2400 на: Септември 12, 2017, 14:35:26 pm »
Пред некоја ден реков да пробам на окта плинот и колава почна чудно да реагира.. Имено кога во лер ќе му дадам до крај 4000 обртаи стрелката ќе падни на 400, па ќе се крени до 1000 и на крај ќе се стабилизира на 750 некаде..
2 пати ми се деси и да ми угасни кога ќе го ставам во лер на поголем обртај..
Исто вчера не ми префрли па морав рачно да го запалам директно на плин па од тогаш си е ок...

Ме интересира до плинот е или па треба филтрите нешто да се менат ? Предходно на лукоил ставав и немаше гајле колава...

Плинот е наместен 10ти месец 2016та.. Од тогаш има поминато околу 15.000 колава...
Renault Clio 1.5 dCi 
Bmw E39 528i
Zastava 850
Suzuki SuperCarry 1.0

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1083
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2401 на: Септември 12, 2017, 15:05:14 pm »
Пред некоја ден реков да пробам на окта плинот и колава почна чудно да реагира.. Имено кога во лер ќе му дадам до крај 4000 обртаи стрелката ќе падни на 400, па ќе се крени до 1000 и на крај ќе се стабилизира на 750 некаде..
2 пати ми се деси и да ми угасни кога ќе го ставам во лер на поголем обртај..
Исто вчера не ми префрли па морав рачно да го запалам директно на плин па од тогаш си е ок...

Ме интересира до плинот е или па треба филтрите нешто да се менат ? Предходно на лукоил ставав и немаше гајле колава...

Плинот е наместен 10ти месец 2016та.. Од тогаш има поминато околу 15.000 колава...

Од Oкта ти го прочистило ѓубрето од ЛУК :D
Се шалам, не сум имал проблем со окта. Мене па поубаво ми работи од нивниот плин.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5903
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2402 на: Септември 12, 2017, 15:21:45 pm »
Еве што има во нашите расплињачи:


Вторава слика според кажувањата на човекот е после 4 месеци од промената на мембраните:


Сликиве се од Србија, според кажувањата на човекот, зголемен е процентот на таканаречената смола во плинот, доста е нечист и резултатите се тие.

На самите расплињачи одоздола има како кругче кое се одвртува и во тој случај овие маснотии истекуваат, али проблемот е што откако ке ги испуштите, ке истече се, затворете, по 100 км иста нечистотија се насобрала, треба на секои 100 км да го правите тоа. (ова на загреана расплињача се прави)

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1155
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2403 на: Септември 12, 2017, 19:18:57 pm »
Како се покажани Рено Клио 1.4 16В 2002 година 72кв на плин?

Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk


Отсутен The Ghost

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 288
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2404 на: Септември 13, 2017, 01:31:47 am »
Како се покажани Рено Клио 1.4 16В 2002 година 72кв на плин?

Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk


Јас имав 1.6 16в на плин.. Никаков проблем, перформансите исти беа и на бензин и на плин..

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5903
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2405 на: Септември 15, 2017, 15:22:46 pm »
Плимонт, може да ми кажете решение за цревово што ми се прецвикува на влезот во кукиштето од филтерот ?


Дали имате вакво црево со кривина од 90 степени, како ова:


А ако нема вакво црево, дали е паметно да го наставам, поточно имам цевче со ваква кривина, дијаметарот му е 1 цм точно, да го ставам точно на влезот во кукиштето, одоздола го штрафам гуменото црево, па цевчето, па потоа преостанатите 10 цм до мешачот поново со гумено црево ?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 741
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2406 на: Септември 16, 2017, 08:34:40 am »
Пред некоја ден реков да пробам на окта плинот и колава почна чудно да реагира.. Имено кога во лер ќе му дадам до крај 4000 обртаи стрелката ќе падни на 400, па ќе се крени до 1000 и на крај ќе се стабилизира на 750 некаде..
2 пати ми се деси и да ми угасни кога ќе го ставам во лер на поголем обртај..
Исто вчера не ми префрли па морав рачно да го запалам директно на плин па од тогаш си е ок...

Ме интересира до плинот е или па треба филтрите нешто да се менат ? Предходно на лукоил ставав и немаше гајле колава...

Плинот е наместен 10ти месец 2016та.. Од тогаш има поминато околу 15.000 колава...

Здраво

Филтерот за гасна фаза на плинскиот уред се менува на секои 20,000 км. Што се однесува до чудното однесување на возилото, можете да направите проба, да го потрошите плинот кој е сега во резервоарот и да наполните плин одново за да се види дали квалитетот на плинот бил проблематичен. Доколку ситуацијата остане иста, најдобро е да посетите еден од нашите сервиси за да се обидеме да го пронајдеме проблемот.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 741
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2407 на: Септември 16, 2017, 08:58:06 am »
Како се покажани Рено Клио 1.4 16В 2002 година 72кв на плин?

Sent from my Lenovo K33a48 using TapatalkСосем добро возило за користење на плински погон.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 741
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2408 на: Септември 16, 2017, 10:51:39 am »
Плимонт, може да ми кажете решение за цревово што ми се прецвикува на влезот во кукиштето од филтерот ?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Дали имате вакво црево со кривина од 90 степени, како ова:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

А ако нема вакво црево, дали е паметно да го наставам, поточно имам цевче со ваква кривина, дијаметарот му е 1 цм точно, да го ставам точно на влезот во кукиштето, одоздола го штрафам гуменото црево, па цевчето, па потоа преостанатите 10 цм до мешачот поново со гумено црево ?


Немаме црево под агол од 90 степени. Инаку цревото кое го гледам на сликата  е т.н. "панцир црево", кое е доста издржливо и тешко се оштетува. Дојдете со возилото кај нас, ако има прекршување на цревото ќе го корегираме или барем ќе ви дадеме практичен совет што може да се изведе.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5903
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2409 на: Септември 16, 2017, 13:34:23 pm »
Немаме црево под агол од 90 степени. Инаку цревото кое го гледам на сликата  е т.н. "панцир црево", кое е доста издржливо и тешко се оштетува. Дојдете со возилото кај нас, ако има прекршување на цревото ќе го корегираме или барем ќе ви дадеме практичен совет што може да се изведе.

Имам друго црево поставено, исто со панцирна заштита беше, али беше невозможно да се превитка и морав панцирната заштита да ја извадам за да го поставам.
А она погоре ми е малку постара слика, тоа црево беше прецвикано, но и целото беше круто, дури и почнало да напукнува.

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6175
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2410 на: Септември 16, 2017, 21:20:35 pm »
Фило а зашо  цревото од доле го мкнеш,подобро ти е од страна да го избушиш и со гумена шелна да го сатвориш,ем нема да ти се прекршува ем ќе го решиш проблемот.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5903
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2411 на: Септември 16, 2017, 21:51:48 pm »
Каде од страна да го избушам ? Како ке помине цревото преку филтерот за воздух ? :D
Имам цефче од чешма за вода, 1.1 цм му е дијаметарот (на гуменото црево е 1.2 што е исто значи) и со агол од 90 степени е, тоа ке му го ставам и нека тера така.

Мада знам што е подобро, двогрли карбуратор од застава со механичко се на него кој може и да се буши пошто ова го*ново копија на пиебург карбуратор не е за плин.

Присутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3355
 • хаУс мајстор
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2412 на: Септември 28, 2017, 21:55:12 pm »
@plimont ако може предлог за плински уред и цена за Mercedes Е430 279hp V8 2000та година?
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 741
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2413 на: Октомври 09, 2017, 09:19:24 am »
@plimont ако може предлог за плински уред и цена за Mercedes Е430 279hp V8 2000та година?

Наш предлог е Landirenzo Evo OBD_8-cil. со цена од 1215 евра. Гаранција 36 месеци. Времето потребно за вградување на плински уред на ова возило е два дена.

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4449
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2414 на: Октомври 10, 2017, 08:29:03 am »
@plimont ако може предлог за плински уред и цена за Mercedes Е430 279hp V8 2000та година?

За колку ти го дава ? ;D