Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 827413 пати)

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1755 на: 13 Мај 2015, 15:29:48 pm »
Дали покажувачот за плин во кабина игра улога при Атест? Неќам да го ставам на видливо место.

На Corsa-та има под прекидачот за светла една дупка за оставање парички и сл. и таму сакам да го ставам. Дали би правеле проблем на Атест?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Не е место на кое би препорачале да се постави контролното копче, но би требало да помине на атест.
Правилото кое директно се однесува на позиционирањето на контролното копче е дека треба да се инсталира на место кое е на дофат на раката на возачот.
Гледано од наш аспект,  најлесно ни е кога условите дозволуваат  копчето да се постави  на местото кое го одбрал самиот клиент.

Отсутен freakyniki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 329
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1756 на: 21 Мај 2015, 12:54:33 pm »
Здраво Плимонт,

Од неодамна набави Хонда HR-V, 1,6, 77 kw, 2000 год, на коешто пред 1 год кај вас е наместен уред ловато ( нез точно кој модел).

Вентилите се малку лабави и на мајстор ми кажаа дека подобро е така да останат заради превенција од прерано оштетување.

Прашањето е дали треба да се стави кај вас капалка на уље за вентилите, или пак треба да ставам некои адитиви во моторот?
« Последно менување: 22 Мај 2015, 09:05:57 am freakyniki »
Пеглал не пеглал....пегли време пролази

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1757 на: 22 Мај 2015, 16:05:58 pm »
Здраво Плимонт,

Од неодамна набави Хонда HR-V, 1,6, 77 kw, 2000 год, на коешто пред 1 год кај вас е наместен уред ловато ( нез точно кој модел).

Вентилите се малку лабави и на мајстор ми кажаа дека подобро е така да останат заради превенција од прерано оштетување.

Прашањето е дали треба да се стави кај вас капалка на уље за вентилите, или пак треба да ставам некои адитиви во моторот?

Доколку плинскиот уред е вграден кај нас, и со уредот не е поставена капалка со масло за заштита на вентилите, значи дека се работи за постариот мотор на Хонда кај кој нема можност за прегревање на вентилите. Во секој случај, како нов сопственик на возилото, пожелно е да направите рутинска контрола на уредот.

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1758 на: 30 Мај 2015, 10:33:54 am »
Можеби е веќе поставено ова прашање , ама да не пребарувам 118 страници ....
Ме интересира која е цена за плински уред за Kia Ceed 1.4  со 109 КС ?
Колку време ви треба за монтажа на истиот ?

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1759 на: 30 Мај 2015, 19:31:23 pm »
Стегите колку ви се квалитетни бидејќи пред извесно време изгубив голема количина разладна течност.


Повеќе информации
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,13265.msg785913.html#new

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6428
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1760 на: 30 Мај 2015, 21:00:22 pm »
Ти пишав и во твојата тема, земи штрафцигер и достегни ги, не кревај узбуна одма. :) И кај мене пред месец ипол кај водната пумпа од стегата не капеше, течеше, па достегнав и ене ни капка не пушта сега.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1761 на: 30 Мај 2015, 21:42:57 pm »
Видов дека си пишал.
Многу сериозна работа е ова, уште повеќе што кај мене не сигнализира за немање разладна течност.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1762 на: 30 Мај 2015, 21:53:48 pm »
I kaj mene se ima sluceno toa, normalno e samite stegi so tekot na vremeto da se razlabavat, ednostavno odvreme navreme digni ja haubata i frli eden pogled naokulu, i toa ne samo na antifrizot tuku opsto na celokupnata sostojba na motorot  :D

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1763 на: 30 Мај 2015, 21:57:44 pm »
Кај доста возила не сигнализира немање разладна течност. Ова е честа појава стегите и те-штиховите од плинските уреди да направат проблем. мој совет, најди месингани те-штихови и квалитетни стеги (wurth во пинтија има на пример), и све испомењај.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1764 на: 30 Мај 2015, 22:12:08 pm »
Стеги само Wurth или Norma...Јас сите стеги ги сменив со Norma и немам никакви проблеми :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1765 на: 31 Мај 2015, 00:34:42 am »
пишав таму, ке пишам и тука... стегите не попуштаат.. попуштаат цревата.. се наплескуваат т.е. нагмечуваат..
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1766 на: 31 Мај 2015, 12:23:13 pm »
Какво сакаш црево стави и 50 евра метар да биде после одредено време ќе попушти баш од тоа што се гмечи

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1767 на: 31 Мај 2015, 12:32:06 pm »
точно тоа и ми беше поентата...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1768 на: 31 Мај 2015, 18:38:43 pm »
Не знам што го чини возачот на 10-15 дена да отвориш хауба да погледнеш. Барем течност за стакла дотурам на недела дена, тек па да не погледам повремено и другото како е.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1769 на: 31 Мај 2015, 20:08:23 pm »
пишав таму, ке пишам и тука... стегите не попуштаат.. попуштаат цревата.. се наплескуваат т.е. нагмечуваат..

Па тогаш како фабричките црева тераат преку 20год. и тие се со стеги ама друг тип па не попуштаат?

Сум користел ист тип како стегите од плимонт, до два пати стегни и трети пат прошлајфуваат не стегаат.

I kaj mene se ima sluceno toa, normalno e samite stegi so tekot na vremeto da se razlabavat, ednostavno odvreme navreme digni ja haubata i frli eden pogled naokulu, i toa ne samo na antifrizot tuku opsto na celokupnata sostojba na motorot  :D

Стегите не чинат, како може фабричките да држат долг период.


Кај доста возила не сигнализира немање разладна течност. Ова е честа појава стегите и те-штиховите од плинските уреди да направат проблем. мој совет, најди месингани те-штихови и квалитетни стеги (wurth во пинтија има на пример), и све испомењај.

Пушти слика да видам за кој модел ми кажуваш?

Стеги само Wurth или Norma...Јас сите стеги ги сменив со Norma и немам никакви проблеми :)

Каков модел на стеги стави, ако може слика?