Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 823393 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1635 на: 26 Февруари 2015, 21:14:23 pm »
добро симо... се уморив више да се објаснувам со тебе... се обидов да пренесам искуство, а ти го тупиш... се обидувам да објаснам нешто од лично искутво, а ти па го тупиш. цело време се трудам да кажам дека може да тураат и поголеми боци, без никакво битно менување во однос на просторот (на многумина им значи тоа), а ти ПАК го тупиш...

нека биде по твое, во право си, неможе да се тури таа боца нигде освен кај некој со ептен голема, по грешка направена дупка за резервно...

Ако пренесуваш искуство, пренеси го како што треба. Кажување само на димензијата на бандашот нема никаква врска со димензијата на боцата која може да ја собере на место на резервна. На тоа и се оденсуваше мојот риплај. Како што кажав, битен е обемот на тркалото. Доволно ќе беше на мојот прв пост да одговориш со точна димензија на тркалото. Но не, ти мора да се натегаш и да исправаш криви дрини и да билдаш постови безвезе, па после Симо ти е кирв, Зеро ти е крив, Велештрумф ти е крив, Филип ти е крив... уствари сите што ќе ти укажат дека грешиш. Па после и погрешни заклучоци извлекуваш во име на соговорникот, како погоре

нека биде по твое, во право си, неможе да се тури таа боца нигде освен кај некој со ептен голема, по грешка направена дупка за резервно...
а јас ниту кажав, ниту имав намера да кажам такво нешто. Али ти битно да заклучиш како било по мое.

Затоа Онак си драма квин, уместо на првта моја реплика само да одговореше со точната димензија на тркалото на волвото, а не да продолжиш со трошење на сопственото и моето време во објаснување на разонаразни глупости.

 

а зашто ти и САМО ТИ и никој друг, се наоѓаш погоден да објаснуваш такви глупи детали (кои реалноп немаат врска со тоа што го збориш) во тема во која би требало да ме искорегира некој друг, кој е драстично по стручен од тебе и од мене, а воедно јас сум поискусен од тебе? ќе објасните ли господине драма мејкер?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1636 на: 26 Февруари 2015, 22:07:37 pm »
Затоа што не преќутувам пред очигледно лоши објаснувања и ffs барам дообјаснување. Зошто некој со Fiesta ќе си помисли дека ќе собере 57 литарска боца затоа што има 15-ка бандаш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 792
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1637 на: 26 Февруари 2015, 23:22:31 pm »
I sega sto napravi so rezervnata?
Ja nosish vo bagaznik ili?



Niz Makedonija ne ja nosam.Si kupiv sprej za lepenje.Ako odam na daleku togas ja zemam.Problem e za kuferite ama se snaogame.
Kakov sprej kupi i kade?
Dali go imas probano, brka li rabota?
Velis na otvoreno koga ides ja nosish so sebe a?


Ima sekade spreevi momentalno.Nemam probano ama valda go izmislile za da brka rabota.E sega nikoj pat ne se znae kakvi gluposti ima vo nego.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1638 на: 26 Февруари 2015, 23:53:51 pm »
Затоа што не преќутувам пред очигледно лоши објаснувања и ffs барам дообјаснување. Зошто некој со Fiesta ќе си помисли дека ќе собере 57 литарска боца затоа што има 15-ка бандаш.

не се лоши објаснувања... ти ги правиш лоши да изгледаат... а богами и инсинуираш... да те потсетам кај почна? го искриви муабетот на почетокот кога рече дека ти на пунтото си возел 15-ки... од тука почна.. 3 пати те прашував какви гуми фабрички вози пунтото за да те наведам на реалниот точен одговор и требаше да те намирисам дека пак ке се фатиш за водење инат уште тогаш...

на крајот на краиштата, нема никој да долета у плимонт и да рече сакам боца со 57 58 литри или не турам никаков уред... било кој ке праша и ке му биде објаснето... но не од тебе, а ке има информација од мене... а јас и понатака тврдам дека секој што има фабричка димензија со нај маку 15-ка бандаж, а има резервна гума со димензии како таа што ја вози, ке влезе оваа боца кај него во гепек, затоа што како што и претходно напишав а ти не прочита дека оваа боца по висина не се разликува од таа што е 47 литри, само е поширока во обем и тоа за малку и потесна во центарот, што значи глатко влегува на исто место кај што влага и 47 литарската, а ја тураат на возила кои имаат 15ки па нагоре гуми... а ти прво елегантно го заобиколи тој дел кај што ги објаснувам димензиите, понатака нит си видел, нит си пробал дали е така, ама важно тераш инат со мене и нигде од тебе не видов како контра некаков доказ освен едно бедно инатење и селф кур кревање во сите постови... поентата е да го оспориш моето искуство и знаење или...? ти се крева патлакот на дискредитирање на некого или само мене кога ме дискредитираш? немој само да ми речеш пак како во постон погоре дека заради грешни информации ширење дрн дрн... ти шириш грешни информации. не ги донесувај луѓето во заблуда те молам...

инаку убаво се сеќавам дека прв пат дозна дека ваква боца постои, кога јас ја монтирав кај мене у кола, и тогаш прашуваше да ти дадам информации за димензии (ти ги дадов) па ме прашуваше колку ке успеам да ја натискам боцата, и тоа ти кажав... и уште тогаш ти објаснив дека и кај тебе у лаѓата ке влезе истава боца, затоа што ВО ВИСИНА Е ИСТА КАКО И ТАА ШТО ЈА ВОЗИШ...а во обем е како 15-ка гума, класична...

ај пријатно. не те коментирам и не ти одговарам више. ја испосравме темава до даска... би било фино да се зачисти малку. и не.. не е ова бек сид модерирање... предлог е и мое лично мислење... а ти админе, како сакаш...
« Последно менување: 27 Февруари 2015, 00:01:11 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1639 на: 27 Февруари 2015, 00:26:02 am »
дечки кога може да дојдам на проверка ?
навечер кога е поладно знае да заебава плинов,свеќици сменети пред неполни 10.000км,бомбина сменета денес

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1640 на: 27 Февруари 2015, 07:36:37 am »
Затоа што не преќутувам пред очигледно лоши објаснувања и ffs барам дообјаснување. Зошто некој со Fiesta ќе си помисли дека ќе собере 57 литарска боца затоа што има 15-ка бандаш.

не се лоши објаснувања... ти ги правиш лоши да изгледаат... а богами и инсинуираш... да те потсетам кај почна? го искриви муабетот на почетокот кога рече дека ти на пунтото си возел 15-ки... од тука почна.. 3 пати те прашував какви гуми фабрички вози пунтото за да те наведам на реалниот точен одговор и требаше да те намирисам дека пак ке се фатиш за водење инат уште тогаш...

на крајот на краиштата, нема никој да долета у плимонт и да рече сакам боца со 57 58 литри или не турам никаков уред... било кој ке праша и ке му биде објаснето... но не од тебе, а ке има информација од мене... а јас и понатака тврдам дека секој што има фабричка димензија со нај маку 15-ка бандаж, а има резервна гума со димензии како таа што ја вози, ке влезе оваа боца кај него во гепек, затоа што како што и претходно напишав а ти не прочита дека оваа боца по висина не се разликува од таа што е 47 литри, само е поширока во обем и тоа за малку и потесна во центарот, што значи глатко влегува на исто место кај што влага и 47 литарската, а ја тураат на возила кои имаат 15ки па нагоре гуми... а ти прво елегантно го заобиколи тој дел кај што ги објаснувам димензиите, понатака нит си видел, нит си пробал дали е така, ама важно тераш инат со мене и нигде од тебе не видов како контра некаков доказ освен едно бедно инатење и селф кур кревање во сите постови... поентата е да го оспориш моето искуство и знаење или...? ти се крева патлакот на дискредитирање на некого или само мене кога ме дискредитираш? немој само да ми речеш пак како во постон погоре дека заради грешни информации ширење дрн дрн... ти шириш грешни информации. не ги донесувај луѓето во заблуда те молам...

инаку убаво се сеќавам дека прв пат дозна дека ваква боца постои, кога јас ја монтирав кај мене у кола, и тогаш прашуваше да ти дадам информации за димензии (ти ги дадов) па ме прашуваше колку ке успеам да ја натискам боцата, и тоа ти кажав... и уште тогаш ти објаснив дека и кај тебе у лаѓата ке влезе истава боца, затоа што ВО ВИСИНА Е ИСТА КАКО И ТАА ШТО ЈА ВОЗИШ...а во обем е како 15-ка гума, класична...

ај пријатно. не те коментирам и не ти одговарам више. ја испосравме темава до даска... би било фино да се зачисти малку. и не.. не е ова бек сид модерирање... предлог е и мое лично мислење... а ти админе, како сакаш...

Колку не сакав да ти одговроам, ама не можам. Многу тупиш. Пак ќе ти кажам за да разбереш:
Онак, кажувам дека димензијата на бандашот не е мерило за тоа дали влегува или не влегува 58 или 100 литарска боца. Дали има тука нешто нејасно? Ако има, да објаснуваме зошто е така, ако нема, идемо даље.
Дијаметарот на местото за резервна е одредено од обемот  на тркалото што стои таму, ниту од бандашот, ниту од дебелината на страничниот ѕид, ниту од ширината на гумата. Туку од сите овие параметри заедно. И тоа е се` што кажувам. Ни збор повеќе. Не знам зошто ми го трошиш времето со глупости. Гума со 195/50/15 има различен дијаметар од гума со 215/55/15 Едната има дијаметар за цели 4cm поголем од другата. да не зборувам дека постојат и поекстемни гуми на 15-ка бандаш, и сам знаеш.
А сега што сакаш ти да ја тераш дискусијата на пазар, и да го браниш твојот погрешен став, тоа е твој проблем. Мене ми е битно да разберат луѓето дека местото за резервна гума им зависи од димензијата на тркалото, а не од димензијата на бандашот. Со тоа, димензијата на тркалото ја одредува димензијата на тороидната боца што може да ја стават.

Второ, јас се инстересирав за голема боца во Плимот уште многу одамна, и само го обновив муабетот кога ти стави таква боца. Ама тоа па апсолутно нема врска со муабетов. тоа може да си праиме јас и ти муабет на пиво... Не е битно за темава што ја почна. Ако не веруваш, можам да најдам по историјава на форумов, кога ги прашував за голема боца, мислам дека преку пораки - дали приватни, дали во нивниот форум, ќе видиш дека е тоа доста пред да го имаш ти второво Волво.  Ако сакаш ќе се потрудам, само пиши ми во пп, пошто е офтопик. Не си ги зимај кредити за џабе. Уствари, еве, се потрудив, па најдов:
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,1981.msg198030.html#msg198030 Април 2012. Одговорот од плимонт јасно кажува колкави боци имаат. Така да, немаш кредитс ни за тоа дека си ме подучил дека постојат големи торусни боци на светов.


И на крај за овој дел:

Цитат
и нигде од тебе не видов како контра некаков доказ освен едно бедно инатење и селф кур кревање во сите постови... поентата е да го оспориш моето искуство и знаење или...? ти се крева патлакот на дискредитирање на некого или само мене кога ме дискредитираш? немој само да ми речеш пак како во постон погоре дека заради грешни информации ширење дрн дрн... ти шириш грешни информации. не ги донесувај луѓето во заблуда те молам...


Ниту те дискредитирам, ниту ми се дига на тебе - скраја да е. Кога кажуваш погрешни или недоволни информации, јас ќе ти реплицирам. А ти уште еднаш вака ако се обратиш кон мене или кон било кого кој ти реплицира или дискутира со тебе, ќе добиеш бан.
« Последно менување: 27 Февруари 2015, 08:03:32 am Simo - Carrier166 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1641 на: 27 Февруари 2015, 10:45:55 am »
реков нема да реплицирам ама морам, пошто грешно бев разбран... значи нормално.. заќути го соговорникот со закана за бан... сте ја научиле лекцијата од власта. кога некој ке ти посочи за очигледно лично понашање кон некој член, одговорот е закана со бан бидејки си администратор. ајде бе симо, банирај ме... не ме плашиш. и не реков дека ти се дига на мене туку те прашав дали ти се дига на дискредитирање на некого или само мене... за дискредитирање прашивав значи. има гоооолема разлика.. не те нареков хомо или набедив за хомосексуални аспирации, туку те прашав за кејфови изразено како заменски збор преточен во нешто налик на ерекција... секогаш може кејфот некаков да се изарзи во некои други малку по безобразни зборови.. на пример ја “свршавам“ на брзо возење... ;)
« Последно менување: 27 Февруари 2015, 11:06:51 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1642 на: 27 Февруари 2015, 14:53:28 pm »
Ако е за ќејф, ич не ми е ќејф да дискутриам со тебе. Ама уште помалку ќејф ми е кога има неточни податоци во пишаните пораки, како што е генерализирањето дека тие што возат фабрички 15-ки може да соберат боца со следниве димензии: 58 лит, 650х220 мм (податокот е земен од одговорот на плимонт на моето прашање од 10 Април 2012 година).

За да ја собере таа димензија, дијаметарот на дупката треба да биде поголем од 650мм. Во пунто HGT нема да ја собере иако вози 15-ка стандард.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1643 на: 02 Март 2015, 11:37:55 am »
дечки кога може да дојдам на проверка ?
навечер кога е поладно знае да заебава плинов,свеќици сменети пред неполни 10.000км,бомбина сменета денес

Здраво
Помини денес или утре, најдобро помеѓу 09 и 16 часот, да видиме каде е проблемот.

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1483
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1644 на: 02 Март 2015, 11:50:46 am »
Знае некој Колку $$$ e да се промени местото од каде што се става плинот , н апример да се стави кај што се полни резервоарот?

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1645 на: 02 Март 2015, 12:28:47 pm »
дечки кога може да дојдам на проверка ?
навечер кога е поладно знае да заебава плинов,свеќици сменети пред неполни 10.000км,бомбина сменета денес

Здраво
Помини денес или утре, најдобро помеѓу 09 и 16 часот, да видиме каде е проблемот.

го решив,на капакот се изместила гумичката и пушташе уље во 4та свеќица,го исчистив сега нема гајле

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1646 на: 02 Март 2015, 12:31:07 pm »
Затоа што не преќутувам пред очигледно лоши објаснувања и ffs барам дообјаснување. Зошто некој со Fiesta ќе си помисли дека ќе собере 57 литарска боца затоа што има 15-ка бандаш.

Што се однесува до мене ако, нека стави 57 литарска боца во фиеста, ако е до толку неинтелегентен да му текне дека не е до радиусот на бандажот туку до ред други фактори.

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1647 на: 04 Март 2015, 10:35:08 am »
Знае некој Колку $$$ e да се промени местото од каде што се става плинот , н апример да се стави кај што се полни резервоарот?

Преместувањето на  полначката за плин до полнењето на бензин подразбира да се вгради сосем нова -дводелна полначка (со база и адаптер кој по потреба се навртува на неа), а често пати има потреба од поставување на нова цевка од резероарот до полначката. Во зависност од употребениот материјал цената за преместување на полначката би била помеѓу 1300-2000 денари

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1648 на: 04 Март 2015, 20:42:23 pm »
Пред некој ден попладнето дигам полицата од кај што е боцата во резервното тркало, се кондезација околу боцата?
Колата два дена не беше возена.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1649 на: 05 Март 2015, 02:15:11 am »
не ти е од боцата.... уствари и може да ти е, ако имаш турено ѓубре плин, па да има замрзнато, исто онака како што беше замрзната онаа боца што ја сликав и постирав... таква иста беше, за во тркало... замрзнала, собрала влага околу себе.. се одмрзнала и цела таа влага останала таму...

види, провери прво да не ти влегува вода од некаде.. од доле нешто од кај цевките што излагаат... ако е се во ред тогаш. консултирај се со мајстор-лимар да ти направи некако отвор за вентилација кај боцата... по природен пат да се вентилира местото...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време