Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 823406 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1365 на: 18 Октомври 2014, 02:29:35 am »
и сега, пошто плимонт е на саем излезен, веројатно ке нема кој да ти одговори до следниов понеделник... по цел ден се аму, сите од административниот дел... бев-видов... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1366 на: 20 Октомври 2014, 00:53:50 am »
Здраво другари!

Чисто информативно, шо искуства ќе кажете за плински уред на Mercedes A200 turbo (193HP) од 2007 година?
Што ако го чип-тјунирам со проверени мапи со кои моторот се носи (228HP)?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1367 на: 20 Октомври 2014, 12:53:46 pm »
Трпи ли плин А200 турбо? :) вентилите како му се носат? ;D чисто сумјам дека некој таму во мерцедес помислил на Македонија кога го дизајнирал моторот :)


Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1884
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1368 на: 20 Октомври 2014, 16:02:21 pm »
Денес астричето беше во Плимонт на прва проверка после 2000км од инсталирање на плинскиот уред. Се си е во ред. Дечките се топ!

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1369 на: 20 Октомври 2014, 16:11:43 pm »
 Дали може инфо за плински уред за ауди тт 1.8 турбо 132 киловати? Поздрав екипо :)

Отсутен bozoo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 120
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1370 на: 26 Октомври 2014, 18:10:24 pm »
Вчера, со пежофката ги дочекав хорор сцените од плинскиот уред ландиренцо што е вграден у плимонт пред 3 ипол години,имено на бензин си тераше без проблем кога префрли на плин почна да сецка трокира, стаив втора се испобуни цела кола незнаеше што да прави даваше сама гас у место тргни застани, влагам у кривина у сред вожња ми се гаси колата, автоматски сервото мртво без контакт.. среќа што не возев брзо ке испогинев, ја префрлив на бензин тераше без проблем, одкога загреа ја префрлив на плин, овојпат не беше толку лошо али паг гасеше у вожња или у лер без гас, денес ја зема татко ми да ја вози ми вика синко нема никаков проблем сецка ко по обичај али ни еден од твоите симптоми, наравоучение утре у накај 8ипол 9 право у плимонт на дијагностика ова вака не го бива

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1371 на: 26 Октомври 2014, 18:23:22 pm »
Сецка ко` по обичај?! :D :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1372 на: 26 Октомври 2014, 18:58:27 pm »
има жалби и дека многу им троши деновиве. има нешто со смесава на плинот дека и времево залади којзнае што се случува

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1373 на: 26 Октомври 2014, 19:06:15 pm »
Ако се уште на летна смеша пумпиве (а знам дека се) која има повеќе Бутан, дур не се загрее убаво колата на сабајле, можни се проблемчиња.  Сепак, кај и да е, ќе свртат на зимска смеша со повеќе пропан.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1374 на: 26 Октомври 2014, 19:17:19 pm »
Вчера, со пежофката ги дочекав хорор сцените од плинскиот уред ландиренцо што е вграден у плимонт пред 3 ипол години,имено на бензин си тераше без проблем кога префрли на плин почна да сецка трокира, стаив втора се испобуни цела кола незнаеше што да прави даваше сама гас у место тргни застани, влагам у кривина у сред вожња ми се гаси колата, автоматски сервото мртво без контакт.. среќа што не возев брзо ке испогинев, ја префрлив на бензин тераше без проблем, одкога загреа ја префрлив на плин, овојпат не беше толку лошо али паг гасеше у вожња или у лер без гас, денес ја зема татко ми да ја вози ми вика синко нема никаков проблем сецка ко по обичај али ни еден од твоите симптоми, наравоучение утре у накај 8ипол 9 право у плимонт на дијагностика ова вака не го бива

Кај ставаш плин?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1375 на: 26 Октомври 2014, 22:40:49 pm »
Ако се уште на летна смеша пумпиве (а знам дека се) која има повеќе Бутан, дур не се загрее убаво колата на сабајле, можни се проблемчиња.  Сепак, кај и да е, ќе свртат на зимска смеша со повеќе пропан.

Чек чек чек, што рече во врска со ова? Со таа „летна смеша“ можно е да не прима гас на ладно?

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1376 на: 26 Октомври 2014, 22:43:28 pm »
Сецка ко` по обичај?! :D :D :D

Не сецка и не бара јава. ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1377 на: 26 Октомври 2014, 23:09:07 pm »
Ако се уште на летна смеша пумпиве (а знам дека се) која има повеќе Бутан, дур не се загрее убаво колата на сабајле, можни се проблемчиња.  Сепак, кај и да е, ќе свртат на зимска смеша со повеќе пропан.

Чек чек чек, што рече во врска со ова? Со таа „летна смеша“ можно е да не прима гас на ладно?
ооо, секакооо :)

Due to high pressure sensitivity to temperature changes, and in order to make LPG mixture equally efficient both over summer and winter, the composition of the mixture is changeable in accordance with the season of the year.
The effect that components have between themselves is changeable in a wide range, from 3:1 (winter months) to 1:7 (summer months). Here, in Serbia, we had in common use the same mixture both for summer and winter, with 35% of propane and 65% of butane. According to new JUS during winter months optional mixture would be 75:25, in the intermediate months 45:55, while over summer period it would be even 12:88.
In the regions with warmer climate, participation of propane is lower: in Greece and Turkey the percentage is 20:80%; in the colder regions it is higher, in Germany 70:30% with the tendency to use even 100% pure propane). From the composition of the components of LPG depends the quantity of air necessary for the combustion inside the motor - propane needs less oxygen.



Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1378 на: 26 Октомври 2014, 23:39:37 pm »
mother....fucker...  >:(

The baaastard was right after all....

Отсутен bozoo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 120
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1379 на: 27 Октомври 2014, 20:41:53 pm »
Окта и Макпетрол, поретко Лукоил, а за сецкањето да да тажно но вистинито :D