Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 827216 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1230 на: 21 Јули 2014, 01:48:00 am »
одгворониот за форумски прашања е на годишен одмор... за некој ден ке се врати, па ке ви објасни се...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6967
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1231 на: 21 Јули 2014, 10:38:07 am »
Да не знаеш онак отпилика кога бидејќи и родниниве се спремаат ... :)

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #1232 на: 21 Јули 2014, 10:57:49 am »
Sase se vraka tek za 15 dena, na odmor e od vcera!

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1233 на: 21 Јули 2014, 11:00:10 am »
Ѕвонко би требало да си дојде кај и да е, така да, трпение :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1234 на: 21 Јули 2014, 20:39:10 pm »
ѕвонко е тој што пишува по нет. денес е прв ден на работа после одмор, затрупан е човекот со обврски, што се наталожиле додека беше на одмор... за ден-два сигурен сум дека ке најде време да одвои и да испоодговори на прашањата.

саше (за сервиси) е од саботата на одмор, но има квалитетна замена. еден од момците што работат таму, кој е добар дијагностичар, а 90% од решавање проблем е дијагнозата...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1235 на: 26 Јули 2014, 15:50:57 pm »
Здраво

Совет за пријатели мои, имаат Голф 5 со 1.4 бензинец мотор. Трпи ли моторот плин, што би препорачале и цена и дали средувате/помагате за атест? Гаранција колку давате, на што и техничка подршка? Ако нешто дополнитело ве интересира пишете.
Благодарам

Volkswagen-oviot 1.4 motor so koj e opremen Golf 5 e sosem pogoden za postavuvnje na plinski ured. Cenata e 540 evra, za ured Landi Omegas Evo- vo kombinacija so cilindricen rezervoar, odnosno 570 evra vo kombinacija so torusen rezervoar. Garancijata e vo vremetraenje od 3 godini, bez ogranicuvanje na kilometri vo garanten rok, garancijata se odnesuva na site vgradeni komponenti. Specifika na ovoj ured e sto nema potreba od bilo kakva tekovo odrzuvanje. Za site uredi na Landi Renzo Plimont obezbeduva tehnicka poddrska I rezervni delovi vo garantniot period I po negovoto istekuvanje, vo vremetraenje koe e propisano po megunarodnite standardi I pravilata na grupacijata Landi Renzo.
Mozeme da organizirame atesten pregled vo nasiot servis, kako I da pomogneme celata postapka da se zavrsi kolku moze pobrzo.

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1236 на: 26 Јули 2014, 15:57:10 pm »
Здраво,

Да прашам, на колку време треба да капнува адитивче од капалката?

@Allmighty: колку што знам, тој мотор си јаде плинче без никаков проблем. За цена, гаранција и слично, најдобро ќе биде некој од Плимонт да си каже, а ја само ќе ти кажам дека ти средуваат/помагаат за атест. Може да треба да се почека уште малку за одговор, поради летни одмори и слично.

Pravilnoto steluvanje na kapalkata podrabira taa da pusta po edna kapka aditiv na sekoi 8 do 11 sekundi.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Re: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1237 на: 27 Јули 2014, 11:33:54 am »
Zvone, zakazav steluvanje na ventili vo Olympia motors vo Vtornik. Pretpostavuvam deka ne treba posle toa intervencija vo Plimont?

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1238 на: 27 Јули 2014, 19:23:50 pm »
Штелување вентили е сериозна работа, бара стручност и голема прецизност!

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #1239 на: 27 Јули 2014, 20:24:05 pm »
Epa ako olympia motors ne se strucni da gi nasteluvaat, sigurno nekoj lokalen majstor ne bi bil postrucen!

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1240 на: 27 Јули 2014, 22:45:16 pm »
Не сакав да кажам олимпиа не ги бива кога не знам, туку сакам да кажам пипава работа е, ако малку се престегнат отиде јабана.

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1241 на: 28 Јули 2014, 13:47:02 pm »
Здраво,

Да прашам, на колку време треба да капнува адитивче од капалката?

@Allmighty: колку што знам, тој мотор си јаде плинче без никаков проблем. За цена, гаранција и слично, најдобро ќе биде некој од Плимонт да си каже, а ја само ќе ти кажам дека ти средуваат/помагаат за атест. Може да треба да се почека уште малку за одговор, поради летни одмори и слично.

Pravilnoto steluvanje na kapalkata podrabira taa da pusta po edna kapka aditiv na sekoi 8 do 11 sekundi.

Ѕвоне, јас кога бев у Плимонт пред да идам на одмор, Саше ми кажа дека капалката правилно си дозира. Арно ама, сеа имам пројдено преку 5500 км на плин, а во резерварчето има нешто над 100 мл. Со оглед на тоа што ми беше кажано дека капалката „трае“ до кај 4500 км, почнувам да сумњам дали е правилно наштелувана.

Јас пред некое време мерев, ама мислам дека не е верно тоа мерење, пошто мерев на незагреана кола, односно непребацена на плин, и капалката пушти капка на 50 секунди. Дали треба да пушта кога е на бензин? Дали има некаква врска загреан/незагреан мотор?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1242 на: 28 Јули 2014, 14:54:08 pm »
Zvone, zakazav steluvanje na ventili vo Olympia motors vo Vtornik. Pretpostavuvam deka ne treba posle toa intervencija vo Plimont?

треба да тркнеш до кај нив...




и имам прашање до администрација, зашто ми е избришана пораката на која му одговорив и претходно на фаланга? на истово прашање на исти начин?

ако е за објаснување зашто треба, нема да објаснам, затоа што има кој да објасни за тоа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43371
  • Il Moderatore
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1243 на: 28 Јули 2014, 18:31:21 pm »
Плимонт, се надевам не сум досаден, но која е моментално најголемата тороидна боца која ја нудите? Какви се шансите за набавка на некоја позамашна, се` што е над 55 литри би вршело работа, па да се сторам со вакво нешто (сликата е од 166-ка со 72 литарски тороиден резервоар).:




Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1244 на: 28 Јули 2014, 18:32:19 pm »
Zvone, zakazav steluvanje na ventili vo Olympia motors vo Vtornik. Pretpostavuvam deka ne treba posle toa intervencija vo Plimont?

треба да тркнеш до кај нив...




и имам прашање до администрација, зашто ми е избришана пораката на која му одговорив и претходно на фаланга? на истово прашање на исти начин?

ако е за објаснување зашто треба, нема да објаснам, затоа што има кој да објасни за тоа...

Пошто прашањето е до Звоне, не до било кој.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.