Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 538552 пати)

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6150
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2715 на: Март 15, 2021, 12:12:09 pm »
Епа уљето не ги подмачкува дизните нели?

Дизна и мотор исто е ?

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2385
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2716 на: Март 15, 2021, 14:35:23 pm »
Епа уљето не ги подмачкува дизните нели?

Дизна и мотор исто е ?
Моторот е склоп од многу елементи и дизните спаѓаат во тој склоп.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6150
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2717 на: Март 15, 2021, 22:09:56 pm »
Епа уљето не ги подмачкува дизните нели?

Дизна и мотор исто е ?
Моторот е склоп од многу елементи и дизните спаѓаат во тој склоп.

И ако не се користи повремено бензин, а со тоа не се подмачкуваат дизните, тоа ќе доведе да не се подмачкува моторот и ќе зарибе моторот ?

Отсутен micho73

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 27
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2718 на: Април 05, 2021, 22:51:02 pm »
Дали е погоден моторот за монтажа на плински уред?
Моторот е на Mercedes b150,  M266 E15.
Ако е добар за монтирање кој плински систем и колку ќе чини?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 802
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2719 на: Април 06, 2021, 14:16:33 pm »
Дали е погоден моторот за монтажа на плински уред?
Моторот е на Mercedes b150,  M266 E15.
Ако е добар за монтирање кој плински систем и колку ќе чини?

M266  Мерцедесовите мотори се меѓу покомплицираните за конверзија на плински погон, но сепак во изминатите години вградивме плински уреди на солиден број  возила  од А и Б Класа опремени со нив. Исто како и кај јапонските мотори, M266 има вентили кои можат да се прегреат при долго возење на високи врттежи на плински погон, и затоа треба да се вози умерено на отворен пат (под 4000 rpm). Нејчесто вградуваме Ландирензо Ево, со цена од 540 евра

Отсутен MihailAstra

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 20
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2720 на: Април 08, 2021, 16:11:02 pm »
Здраво Плинмонт, ме интересира каков плински уред е возможно да се монтира на Астра Г 2002 Година 1.6 16V 101 КС и која би била цената? Благодарам

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 802
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2721 на: Април 09, 2021, 09:17:27 am »
Здраво Плинмонт, ме интересира каков плински уред е возможно да се монтира на Астра Г 2002 Година 1.6 16V 101 КС и која би била цената? Благодарам

Здраво
На ова возило може да се постават повеќе типови на секвенционални автогасни уреди. со торусен резервоар кој се поставува на место на резервно тркало. Цените на уредите кои се наменети за Астра 1.6 од 2002 год. се движат од 300 до 540 евра. Наш предлог е Landirenzo Evo со цена од 540 евра, AC Stag 200 со цена од 423 евра, или како варијанта со пониска цена Emmegas- 360 евра.