Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 431829 пати)

Отсутен UrSa1986

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1333
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2625 на: Ноември 04, 2019, 13:17:54 pm »
Кои се симптоми на запушена плинска дизна?

Денес приметив дека кога на плин ќе кренам над 3200 обртаи, како да се гуши колата. На бензин нема проблем таков.


Отсутен ZilePunto

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5730
 • Плинаш!!!
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2626 на: Ноември 04, 2019, 14:00:13 pm »
Иди во плимонт

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk


Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 847
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2627 на: Ноември 05, 2019, 22:55:08 pm »
Sto bi bil problemot, koga kje ja zapalam kolata ako pustam parno vo pocetok, nekolku minuti mirisa na plin posle prestanuva.

Se raboti za Mazda 6  2009 god.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Gakowski

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2628 на: Ноември 07, 2019, 14:01:38 pm »
Help :) Каде би можел да најдам адаптер за плин?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 782
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2629 на: Декември 19, 2019, 12:12:49 pm »
Кои се симптоми на запушена плинска дизна?

Денес приметив дека кога на плин ќе кренам над 3200 обртаи, како да се гуши колата. На бензин нема проблем таков.Нерамномерна работа во лер, гушење во високи вртежи, отежнато стартување ...

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 782
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2630 на: Декември 19, 2019, 12:15:38 pm »
Sto bi bil problemot, koga kje ja zapalam kolata ako pustam parno vo pocetok, nekolku minuti mirisa na plin posle prestanuva.

Se raboti za Mazda 6  2009 god.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Веројатно доста рано префрла на плин, кога испарувачот сеуште не доволно загреан.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 782
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2631 на: Декември 19, 2019, 12:20:28 pm »
Help :) Каде би можел да најдам адаптер за плин?

Поседуваме адаптери за плин, италијански тип, еуро и бајонет тип. Најдобро е да не посетите со возилото за да се провери дали навојот на адаптерот е компатибилен со полначката која е поставена на возилото.

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 847
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2632 на: Декември 28, 2019, 19:08:46 pm »
Sto bi bil problemot, koga kje ja zapalam kolata ako pustam parno vo pocetok, nekolku minuti mirisa na plin posle prestanuva.

Se raboti za Mazda 6  2009 god.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Веројатно доста рано префрла на плин, кога испарувачот сеуште не доволно загреан.

Ja pokacivme temperaturata koga da prefrli na plin, za 5-10 C, sega mislam deka e na 35C. Sega koga kje prefrli pomalku mirisa, ama otkako kje prefrli na plin ako pustis na jako parno pak se osekjam miris na plin vo pocetokot...

Da zgolemam temperatura koga da prefrli ili sto e reshenieto?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 847
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2633 на: Декември 28, 2019, 19:10:08 pm »
I tuka da go postavam prashanjeto, pa moze od Plimont ili nekoj drug shto ima vakvo iskustvo da kazat sovet....

Sto moze da bide problemot? Nikako ne mozam da najdam reshenie za sledniov problem:

Na odredeni obrtai i brzina, plinot se isklucuva i vklucuva, odnosno prefrla na benzin pa se vrakja na plin.

Na primer, na okolu 2900-3000 rpm, se prefrla na benzin, pa treba da dadam silno gas nad 3000 rpm, pa da otpustam gas i posle malku da dadam i togas se prefrla na plin....

Ova ne sekogas uspeva, pa dodeka go pogodam na avtopat se macam po ne znam kolku pati.

Isto na primer koga po vozenje na golema brzina kje pustam vo ler i padnat obrtaite, se prefrla na benzin i posle toa davam malku gas i se prefrla na plin.

Stavena e na kompjuter kaj sto e stavan plinot, nikakva greska nema, se e kako sto treba.

Tipot na plinot e STAG Tomasseto so kapalka montiran na Mazda 6  2010 godina.
Sent from my iPhone using Tapatalk


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 782
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2634 на: Декември 30, 2019, 09:19:28 am »
I tuka da go postavam prashanjeto, pa moze od Plimont ili nekoj drug shto ima vakvo iskustvo da kazat sovet....

Sto moze da bide problemot? Nikako ne mozam da najdam reshenie za sledniov problem:

Na odredeni obrtai i brzina, plinot se isklucuva i vklucuva, odnosno prefrla na benzin pa se vrakja na plin.

Na primer, na okolu 2900-3000 rpm, se prefrla na benzin, pa treba da dadam silno gas nad 3000 rpm, pa da otpustam gas i posle malku da dadam i togas se prefrla na plin....

Ova ne sekogas uspeva, pa dodeka go pogodam na avtopat se macam po ne znam kolku pati.

Isto na primer koga po vozenje na golema brzina kje pustam vo ler i padnat obrtaite, se prefrla na benzin i posle toa davam malku gas i se prefrla na plin.

Stavena e na kompjuter kaj sto e stavan plinot, nikakva greska nema, se e kako sto treba.

Tipot na plinot e STAG Tomasseto so kapalka montiran na Mazda 6  2010 godina.
Sent from my iPhone using Tapatalk


Sent from my iPhone using Tapatalk

Дококу се работи за уред AC Stag  ќе се обидеме да го решиме проблемот, можете со возилото да посетите еден од нашите сервисс

Отсутен vladok

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 10
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2635 на: Јануари 10, 2020, 13:46:34 pm »
Дали годинава 2020 ќе има пак субвенции за вградување на плински уреди во возила? ;)

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6493
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2636 на: Јануари 13, 2020, 00:17:55 am »
Дали годинава 2020 ќе има пак субвенции за вградување на плински уреди во возила? ;)
Како и минатата

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 782
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2637 на: Јануари 13, 2020, 08:27:21 am »
Дали годинава 2020 ќе има пак субвенции за вградување на плински уреди во возила? ;)

Во моментов нема најава за субвенции.

Отсутен Александар_МКД

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2638 на: Јануари 28, 2020, 13:03:27 pm »
Здраво Плимонт, здраво на сите во форумов.

Плимонт, може ли нешто повеќе за вградување на плински уред во Опел Астра Х Z16XER и за VSR опцијата кај некои плински уреди, а тоа е вбризгување на мали дози (15%, 20%) на бензин при надминувањена одреден број на вртежи на моторот. Се користи за заштита на вентили и seats-еви (сицеви) кај мотори чии вентили и седла страдаат при работа на плин. Z16XER немаат хидроулични подигнувачи на вентилите.

Колку оваа опција ги заштитува вентилите и нивните лежишта конкретно кај наведениот мотор?
Дали Плимонт нуди системи кои ја имаат оваа опција?

Ви благодарам.

« Последно менување: Јануари 28, 2020, 13:51:29 pm Александар_МКД »

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3383
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2639 на: Јануари 28, 2020, 13:52:36 pm »
не ти треба капалка за опел