Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 423907 пати)

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 849
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2595 на: Септември 15, 2019, 09:04:18 am »
200 мл за 30км, тоа не е капалка, тоа е течалка :D цела усисна ти е пуна со уље, треба време да си исчури низ ауспух тоа мрсното...
Pa toa i se sluci, posle vozenje so visoki obrtai za 3-4 km se sredi.

Znaci nema gajle?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 849
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2596 на: Септември 17, 2019, 15:14:27 pm »
Koe ulje da zemam za kapalkata i od kade, mislam na kvalitetno?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 782
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2597 на: Септември 23, 2019, 10:04:02 am »
Здраво,

Нов сум на форумот, сакам да купам кола па би ми помогнал совет и од вас и од Плимонт.
Колата што би ја земал е стрикно бензинец кој би бил секако на плин.

На ум ми се овие 3 модели на коли:

1. Audi A6 2004-2008 година 2,4 бензин
2. BMW e60 - 2003-2010 530i
3. Mercedes w211 - facelift моделите (овде не сум сигурен кој мотор би го избрал)

Доколку има некој на форумов ваков модел на кола убаво би било ако може да сподели искуство за одржување, регистрација, потрошувачка плин/бензин итн.

Плимонт ако имате иксутва со овие авотомобили ако можете да ми кажете којa од овие коли е најпогоденa за плин и колку чинат уредите за нив.

Фала ви.

Ќе се обидам редоследно да одговорам
- Audi A6 2004-2008 година 2,4 бензин.Возило со V6 мотор, може да се вгради плински уред, цената се движи од 750 до 830 евра
- BMW e60 - 2003-2010 530i - Кај моделите од 2003 до 2007 може да се постави плински уред, но задлжително ни е потребен кодот на моторот за дефинитивен одговор. BMW 530i по 2007 воглавно се произведува со direct-injection мотор на кој не може да се постави плински уред. Цената е 830 евра- за уред Landirenzo Evo OBD_6-cil.
-Mercedes w211-може да се постави плински уред кај најголем дел од возилата произведени пред 2006 година, и со атмосферски и со компресор мотор, кај поновите верзии има стандардни МПИ и мотори со директно вбризгување.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 782
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2598 на: Септември 23, 2019, 10:42:22 am »
Плимонт, ај едно прашање, се надевам дека не е тешко да ми одговорите.

Од ваше искуство, кај кој по нов и по снажен бензиски мотор 150кс+  имате најдобро искуство со монтажа т.е. кој мотор најдобро функционира со плински уред?

Ако има некој и од Vw, Audi, ве молам наведете кој.

Барам возило и во комбинација некако се повеќе размислувам за бензинец.

Поздрав

Имате голем избор на бензинци со сила над 150 кс кои добро функционираат на плински погон. Кога се бара возило за конверзија на плински погон наш совет е да се избегнуваат мотори со директно вбризгување  (TSI, FSI, GDI,, CGI, DIRECT, D-4 ...). Најдобро е да ни посочите конкретен модел и да обезбедите основни информации - код на мотор, година на производство, зафатнина и сила на моторот.
« Последно менување: Септември 23, 2019, 15:52:25 pm plimont »

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 782
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2599 на: Септември 24, 2019, 15:05:41 pm »
Edno prasanje: Kapalkata za plin ja setirav na majstor, ne bese namestena bash kako sto treba i najverojatno loso ja namestija i ovoj pat, bidejkji potrosi okolu 200 ml za 20-30 km.

Otkako ja parkirav kolata, proveriv i ja namestiv kako sto treba kapalkata i dostaviv vo kanceto ulje.

Posle toa 15-20 min kolata bese parkirana, a potoa nekolku min otkako trgnav so kolata zabelezav cad od auspusite, toa traese nekoja minuta i posle go snema.

Dali e cadot predizvikan poradi povlekuvanjeto na pogolema kolicina ulje od kapalkata ili mozebi e poradi toa sto, pred tie 20-30 km pravev servis so promena na ulje i filtri, ama ne veruvam deka e od toa.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Ako kapalkata dozirala premnogu aditiv ke se pojavi bel dim na auspuh. Edna doza od 1/2 litar aditiv treba da trae od 3500 do 5000 km. Kapalkata treba da pusta edna kapka na sekoi 9 - 12 sekundi. Nasobraniot aditiv vo motorot voobicaeno ke sogori za 2-3 minuti.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 782
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2600 на: Септември 24, 2019, 15:13:00 pm »
Koe ulje da zemam za kapalkata i od kade, mislam na kvalitetno?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nie go koristime V-Lube aditivot veke podolgo vreme, se pokaza kako kvaliteten. Cenata e 600 denari za 1/2 litar, ili 1150 denari za 1 litar

Отсутен CarFan

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 18
 • Semper Fidelis
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2601 на: Октомври 03, 2019, 04:17:44 am »
Prasanje do Plimont: Kupiv Renault Laguna II 1.8 16v 117ks 2002 god. Kolku bi me kostalo instaliranje na plinski ured. ne vozam mnogu godisno taka da i ne mi treba nesto hightec tuku kolku da mi sluzi za ponekogas. 3000-4000 km godisno. i dali e pogodeno plinot za toj motor oti ne sum bas informiran mnogu za takov motor. vi blagodaram odnapred.
Semper Fidelis

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4349
 • French diamond
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2602 на: Октомври 03, 2019, 13:59:02 pm »
Го имам истиот мотор во Меган кец, плинот кошташе 350€(Ландиренцо) и засега ете преку 30К километри се си функционира како што треба. Троши околу 10-12 литри градска, на отворено околу 8.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3339
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2603 на: Октомври 03, 2019, 17:37:18 pm »
Нема мака тој мотор, само добар уред и добра инсталација на уредот. Ќе го утепаш од возење.

Отсутен AngelSK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 573
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2604 на: Октомври 03, 2019, 18:10:53 pm »
За 3,000 км годишно пресметај си колкава ќе ти биде заштедата и дали ќе ти се исплати.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4349
 • French diamond
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2605 на: Октомври 03, 2019, 18:19:17 pm »
За 4000 километри годишно, математиката вика 27 000 денари за бензин (10л/100), наспроти 12 000 денари за плин (12л/100). Се исплаќа како и да гледаш.

Отсутен CarFan

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 18
 • Semper Fidelis
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2606 на: Октомври 03, 2019, 21:04:39 pm »
Fala , znaci za 4000 km ke zastedam okolu 15000 den sto e dobro. sega ostanuva da gi posetam deckite od Plimont.da vidime koj sistem odgovara najdobro.
Plimont ,cekajte me utre 😁
Semper Fidelis

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6825
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2607 на: Октомври 04, 2019, 09:15:54 am »
Zdravo Plimont, dali imate iskustvo so plinski ured na Elantra od poslednata generacija 1.6 MPI benzinski motor?

Отсутен metosk

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 17
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2608 на: Октомври 15, 2019, 16:11:11 pm »
Плимонт едно прашање до Вас  :)

Ме интересира Ваше искуство со вградување на плински уред во возила со ГДИ мотори ( Hyundai Tucson , Kia Sportage  и сл.) .

Заинтересиран сум за купување на едно вакво ново возило , па ме интересираат неколку работи во врска со евентуалното вградување на плински уред  :
- Какви модели на плински уреди вградувате
- Цена на истите
- Гаранција за вградениот плински уред
- Сервисни интервали на уредот и цена на чинење на истите
- Колкав е соодносот на бензин/плин на кој ќе работи возилото

Ме интересира ова , пред се заради тоа што чув дека истите возила  се проблематични во работењето на плин , што на крајот на краиштата ја доведува во прашање оправданоста од вградување на плински уред во овие возила .

Поздрав  :)

Здраво
Со ГДИ моторите на Хјунгаи/Киа  имаме доста големо и добро искуство. Во Македонија претежно се застапени 1,6 ГДИ моторите со код Г4ФД. Се работи за мотори со директно вбризгување, кои по вградување на плински уред  константно трошат и бензин и плин, во приближен сооднос 20% : 80%. Ги користиме  Ландирензо Директ-со цена од 980 евра и АЦ Стаг ДПИ-со цена од 850 евра. Уредите имаат гаранција во траење од 2 години. Време потребно за вградување на уредот е 2 работни денови. Се користат торусни резервоари со зафатнина од 43 до 53 литри.
ГДИ возилата на Хјундаи и Киа не се проблематични при работење на плински погон. Заштедата не како кај стандардните МПИ возила, но сепак според нашето искуство е доволна за да го оправда вградувањето на плинскиот уред.
Сервисни интервали:
-контролен сервис на 2,000 км по вградувањето (не се наплаќа)
-на секои 20,000 км замена на филтер за гасна фаза -1200 ден. за Ландирензо или 900 ден за Стаг
-на секои 40,000 км замена на филтер за течна фаза -500 ден. за Ландирензо  и за Стаг.

За подетални информации би Ве поканил да посетите еден од нашите сервиси.


Дали Важи и за КИА Спортаж 2020 модел? Разговарав и со менаџери и со сервисот на КИА и ми кажаа дека немало можност за ставање на плин на 1.6 GDI моторот на КИА Спортаж 2020 моделот...

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1302
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2609 на: Октомври 15, 2019, 17:58:40 pm »
Здраво плимонт, колку би коштал плински уред за BMW 645ci 4.4 v8 2005 година? Претпоставувам дека се местат 2 уреди? Дали треба капалка  за овој модел.