Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 419064 пати)

Отсутен iDiesel

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 8
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2580 на: Јули 15, 2019, 01:08:21 am »
Плимонт, ај едно прашање, се надевам дека не е тешко да ми одговорите.

Од ваше искуство, кај кој по нов и по снажен бензиски мотор 150кс+  имате најдобро искуство со монтажа т.е. кој мотор најдобро функционира со плински уред?

Ако има некој и од Vw, Audi, ве молам наведете кој.

Барам возило и во комбинација некако се повеќе размислувам за бензинец.

Поздрав
Ако се наоѓате во возило кое се движи со брзина на светлината, што ќе се случи кога ќе ги вклучите светлата?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 781
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2581 на: Јули 17, 2019, 13:32:27 pm »
Плимонт, ај едно прашање, се надевам дека не е тешко да ми одговорите.

Од ваше искуство, кај кој по нов и по снажен бензиски мотор 150кс+  имате најдобро искуство со монтажа т.е. кој мотор најдобро функционира со плински уред?

Ако има некој и од Vw, Audi, ве молам наведете кој.

Барам возило и во комбинација некако се повеќе размислувам за бензинец.

Поздрав

Здраво

Поновите безиски мотори на VW и AUDI со сила од околу 150 кс се мотори за директно вбризгување (FSI, TFSI, TSI). Цената за вградување на уред кај нив се движи од 850 до 980 евра, а возилото константно ќе троши и бензин и плин во сооднос од околу 20% бензин и 80% плин. За овие мотори потребен ни е кодот на моторот за да се провери дали има опција за вградување на плински уред.
Ве молам поставете прашања за конкретно возило и ќе Ви ги дадеме информациите со кои располагаме.

Отсутен trkalo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 326
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2582 на: Јули 17, 2019, 16:11:13 pm »
Хонда Цивик 2008г 1.8 бензин. Дали е ок моторот за плин, ако да каква боца се препорачува и собира во тој дел што е како за резервна гума во багажникот?

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 849
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2583 на: Јули 17, 2019, 16:37:11 pm »
Plimont edno prasanje: za kolku KM e pravilno da se potrosi 300 ml os uljeto od kapalkata?

Se raboti za Mazda 6 2009 godina.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 781
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2584 на: Јули 18, 2019, 09:15:15 am »
Plimont edno prasanje: za kolku KM e pravilno da se potrosi 300 ml os uljeto od kapalkata?

Se raboti za Mazda 6 2009 godina.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Едно полнење на капалката од 500 мл треба да трае од 3500 до 5000 км, 300 мл треба да се потрошат во интервалот помеѓу 2000 и 3000 км.

Отсутен tsd

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 30
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2585 на: Август 06, 2019, 09:51:26 am »
Прашање: Слушам некое штракање у мотор под лер што по звук ми доаѓа од кај дизните на плинскиот. На појака гас се губи и после не се слуша ништо одреден период. На работа на бензин не сум слушнал такво штракање па затоа мислам дека е од плинскиот уред.
Секако треба да поминам на редовен сервис до кај вас, па да прашам и дали сега треба закажување, за да не ја сотавам колата туку да ја почекам дур ја средите. :) 

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 781
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2586 на: Август 12, 2019, 08:30:00 am »
Прашање: Слушам некое штракање у мотор под лер што по звук ми доаѓа од кај дизните на плинскиот. На појака гас се губи и после не се слуша ништо одреден период. На работа на бензин не сум слушнал такво штракање па затоа мислам дека е од плинскиот уред.
Секако треба да поминам на редовен сервис до кај вас, па да прашам и дали сега треба закажување, за да не ја сотавам колата туку да ја почекам дур ја средите. :) 

Од страна на плинскиот уред таков звук прават плинските инјектори. За сервисирање на плински уред  посетете еден од нашите сервиси секој работен ден од 09 до 16 часот. Можете да почекате да се заврши сервисирањето на озилото.

Отсутен sasemkd

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 54
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2587 на: Август 15, 2019, 19:40:22 pm »
Dali moze da se stavi na Suzuki vitara 1.4 turbo benzin
I kolku pari ke bide?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 781
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2588 на: Август 17, 2019, 08:29:19 am »
Dali moze da se stavi na Suzuki vitara 1.4 turbo benzin
I kolku pari ke bide?

Ima opcija za Vitara 1.4T,  so sila  103 kW i so kod na motor  K14C. Tip na ured -Landirenzo Direct. Cenata e 980 evra. Se raboti za vozilo so motor so direktno vbrizguvanje, koe so vgraden plinski ured konstantno ke trosi okolu 20-30% benzin i 70-80% plin.

Отсутен Toshe345

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2589 на: Август 29, 2019, 23:59:46 pm »
Да ги прашам од Плимонт може ли за Lancia Thesis 2.0 Т 2005-та година со 5 цилиндра 185 КС да се инсталира и колку би чинела инсталација на плински уред за неа.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 781
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2590 на: Септември 05, 2019, 10:30:19 am »
Да ги прашам од Плимонт може ли за Lancia Thesis 2.0 Т 2005-та година со 5 цилиндра 185 КС да се инсталира и колку би чинела инсталација на плински уред за неа.


Може да се вгради плински уред. Цените се движат од 750 до 830 евра

Отсутен Priki

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2591 на: Септември 05, 2019, 14:52:30 pm »
Здраво,

Нов сум на форумот, сакам да купам кола па би ми помогнал совет и од вас и од Плимонт.
Колата што би ја земал е стрикно бензинец кој би бил секако на плин.

На ум ми се овие 3 модели на коли:

1. Audi A6 2004-2008 година 2,4 бензин
2. BMW e60 - 2003-2010 530i
3. Mercedes w211 - facelift моделите (овде не сум сигурен кој мотор би го избрал)

Доколку има некој на форумов ваков модел на кола убаво би било ако може да сподели искуство за одржување, регистрација, потрошувачка плин/бензин итн.

Плимонт ако имате иксутва со овие авотомобили ако можете да ми кажете којa од овие коли е најпогоденa за плин и колку чинат уредите за нив.

Фала ви.
« Последно менување: Септември 05, 2019, 16:50:26 pm Priki »

Отсутен BrziGonzalez

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1302
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2592 на: Септември 05, 2019, 15:39:31 pm »
Здраво,

Нов сум на форумот, сакам да купам кола па ми треба совет и од вас и од Плимонт.
Колата што би ја земал е стрикно бензинец кој би бил секако на плин.

На ум ми се овие 3 модели на коли:

1. Audi A6 2004-2008 година 2,4 бензин
2. BMW e60 - 2003-2010 530i
3. Mercedes w211 - facelift моделите (овде не сум сигурен кој мотор би го избрал)

Доколку има некој на форумов ваков модел на кола убаво би било ако може да сподели искуство за одржување, регистрација, потрошувачка плин/бензин итн.

Плимонт ако имате иксутва со овие авотомобили ако можете да ми кажете кој од овие коли е најпогоден за плин и колку чинат уредите за нив.

Фала ви.
Најпогоден плин за помоќни возила е плин без расплињача, има некој скапи плински уреди што наводно плинот стигнува до дизни во течна состојба (не сум сигурен како е процесот вака лаички ми објаснија), имаам возено 520i е60 со таков плин, можам да кажам дека немаше разлика на плин и бензин во моќноста. Е сега секако 520ката е слаба си сака да ја молиш за да оди ама мислам дека на 530и тој плин би бил топ.
Не знам дали го местат кај нас. Човекот беше од Италија и го коштал плинот 2800еур.

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 849
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2593 на: Септември 14, 2019, 12:49:00 pm »
Edno prasanje: Kapalkata za plin ja setirav na majstor, ne bese namestena bash kako sto treba i najverojatno loso ja namestija i ovoj pat, bidejkji potrosi okolu 200 ml za 20-30 km.

Otkako ja parkirav kolata, proveriv i ja namestiv kako sto treba kapalkata i dostaviv vo kanceto ulje.

Posle toa 15-20 min kolata bese parkirana, a potoa nekolku min otkako trgnav so kolata zabelezav cad od auspusite, toa traese nekoja minuta i posle go snema.

Dali e cadot predizvikan poradi povlekuvanjeto na pogolema kolicina ulje od kapalkata ili mozebi e poradi toa sto, pred tie 20-30 km pravev servis so promena na ulje i filtri, ama ne veruvam deka e od toa.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36930
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2594 на: Септември 14, 2019, 20:25:39 pm »
200 мл за 30км, тоа не е капалка, тоа е течалка :D цела усисна ти е пуна со уље, треба време да си исчури низ ауспух тоа мрсното...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.