Автор Тема: А-тест на плински уреди - искуства, прашања и совети  (Прочитано 27850 пати)

Отсутен Astra 08

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 42
Одг: А-тест на плински уреди - искуства, прашања и совети
« Одговори #90 на: Октомври 22, 2015, 22:07:36 pm »
Moze li nekoj da mi kaze sega skoro dali bil na atest na masinski i kako e?

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1467
Одг: А-тест на плински уреди - искуства, прашања и совети
« Одговори #91 на: Октомври 22, 2015, 22:50:05 pm »
Јас бев, еднаш минатото Септември, еднаш годинава во Април. Како да е? Како што треба, по процедура. :)

Во двата случаи имав инсталирано плински уред во Плимонт, ја испитаа цела инсталација, прегледаа бројките дали се совпаѓаат, проверуваат дали истекува од некаде и тоа е тоа...

Отсутен Astra 08

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 42
Одг: А-тест на плински уреди - искуства, прашања и совети
« Одговори #92 на: Октомври 26, 2015, 11:58:20 am »
Samo sto pominav atest za plin vo Automakedonija vo Kisela Voda, za 2 saata se bese gotovo. Deckite profi si ja zavrsija rabotata.

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6654
Одг: А-тест на плински уреди - искуства, прашања и совети
« Одговори #93 на: Октомври 26, 2015, 12:00:28 pm »
ти проверија нешто на колата или ради реда беше постапката

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3536
Gledam posledni vreme nikoj nema pisano za procedura za atest plin. Kje objasni nekoj sto bil posledniov mesec dva kako ide postapkata kolku se plakja i kade treba da se odi po dokumenti.

Отсутен Мартин_91

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 398
Јас правев а-тест пред две години, претпоставувам дека е исто и сега.
Одиш во било која станица за технички преглед, плаќаш одредена сума и после со документите одиш во МТВ на шалтер. И таму уплаќаш нешто ситно, па се враќаш назад на технички. Ја сликаат колата, и одиш на шалтерот на МВР во станицата за технички за да ти дадат нова сообраќајна. И таму пак плаќаш.
Вкупно чини околу 4200 денари. Постапката не ја објаснив до детал зошто не ми текнува, важно институциите се посетуваат по тој редослед и таа е цената.
Гледај оди на некој технички кај што има помалку гужва за побрзо да завршиш и провери ја убаво новата сообраќајна. Двајца пред мене вадеа нови сообраќајни зошто им утнале податоци.
 Се надевам дека ќе ти биде од корист постов.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3536
Fala ti. Mi napomenaa deka 3000 denari se plakjalo na bilo koj tehnicki ama za drugi trosoci neznaev. A moralno li e nova sobrakjajna koga ovaa sto ja imam e 1 god stara samo 1 pecat ima vnatre zosto da vadam nova samo radi pari li?

Отсутен tomaso

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 934
Fala ti. Mi napomenaa deka 3000 denari se plakjalo na bilo koj tehnicki ama za drugi trosoci neznaev. A moralno li e nova sobrakjajna koga ovaa sto ja imam e 1 god stara samo 1 pecat ima vnatre zosto da vadam nova samo radi pari li?
3600 денари е целосната сума.
Кога јас правев, прашав за сообраќајната зошто мора нова, 3-4 месеци беше стара само....
Ми рекоја дека освен печатот ја менуваат и маста на возилото.
Не дека ја мерат пак со новата тежина, онака паушално си пишат.
Проверуват детално дали има од негде плин се испушта и во главно тоа е тоа.
The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3119
Мора нова, ќе си плукнеш парички.

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 686
Многу ми е глупо дека треба нова сообраќајна да се вади. Јас купив кола од друг град и сакав одма атест на фолиите да направам, ама мораше прво да извадам сообраќајна за да ја сликаат колата. Другиот ден кога појдов да ми го внесат атестот повторно ми извадоа нова сообраќајна, мислам 600ден ја платив. Кражба.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3536
Deneska sve zavrsiv izvadiv atest pa ajde za skopjani pojasnuvanje:
1-otidov vo AMSM tamo izvadija nekoj papiri za nova sobrakjajna i neznam sto uste plativ 900 denari
2-od tuka te prakjaat vo MTV salter za vozila tamo se popolnuva eden list i se plakja 100 den obavezno so karticka.
3-Od MTV pak nazad vo AMSM ama sega gore kancelarija odma nad tehnickiot tamo go vnesuvaat atestot izrabotuvaat nekoj dokumenti i tuka se plakja 3000 denari moze i kesharica. Dodeka gore deckite popolnuvaat toa dole deckite ja slikaa kolata.
4-Otkako kje zavrsite so niv dole na salterot na MVR so site papiri da zavedat uste nesto i da vi izdadat nova sobrakjajna so zaveden atest plin.
Toa e koj saka da pravi atest toa e procedurata. Neznam kako e vo pss ama bi trebalo da e isto. Inace me iznenadija vo AMSM dosta usluzlivi deckite korektni duri i kafe lapnav gratis :)

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 686
Ајде аирлија возење на плинче :)

Туку зошто не важат исти правила во Скопје и провинција?

Пример во друг град таблици може да се одјават во било кој технички, секаде има полициски службеник, а во Скопје мора во МТВ. Атест се прави строго во техничкиот, нема потреба да одиш до мвр. Шалтерот на техничкиот и полицаецот се едно до друго и немаш потреба од никакво растрчување.

Мислам зошто толку комплицирање, сигурно не е толку голем проблем и во Скопје да има полициски службеник во сите технички прегледи? Секако еден куп полицајци имаат примено на работа последниве 4-5 години.

Отсутен Мартин_91

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 398
Има полицаец на секој технички, само на некој му текнало да не шета натаму-наваму...

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3536
Prasav zosto akame do MTV za edna hartija samo i dobiv fin odgovor. Decko ova e mvr mora nekoj i toa da go raboti. Najverojatno ima etnicka zatapenost tamo so oni 30% sto se vraboteni bidejki tamo site bea od toj tabor. Okej nemi smeta deckite bea usluzni i fini raspolozeni za odgovor i da objasnat ako nesto zaglavis ama jbg toa e mora taa prevrabotenost da se popolni. Na vremeto u pss kaj cementara koga vadev tablica za skuterot imase vraboteno vo mvr decko albanec i rabota mu bese da go otvori sefot i da izvadi novi tablicki i da go zatvori sefot nisto drugo a nasiot cela papirologija ja zavrsuvase.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 758
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Постапката за атести не е променета долго време, иако во меѓувреме повеќе компании покрај Машински Факултет добија овластување. Во Скопје станиците за Технички преглед не можатда издаваат упат за атест, така што вообичаено е да се потрошат 2 до 3 часа за завршување на процедурата.