Автор Тема: Винер Осигурување - Прашања и совети во врска со осигурување  (Прочитано 157283 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Ако има друг имот татко му, во секој случај ќе се води оставинската постапка, а трошоците се скоро исти дали оставината е за стан/куќа или за стан и кола плус :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Винер Осигурување

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 33
Pozdrav do vas,
edno prasanje.

Edno od vozilata doma e na tatko mi ime i na nego imame sobrano MAX popust.
E sega, poradi bolest tatko mi ne e vo moznost na registracija da doaga a voziloto go vozi zena mi.(lokalno samo)

Koj mi se opciite da ne go izgubam popustot?

Drugoto vozilo na moe ime sto e isto taka popustot e do MAX.
Mislev na moe ime da go prefrlam ali ne sum siguren okolu popustot.
So vadenje polnomosno nema da se izgubi popustot, ali posle smrtta negova ke treba so ostavinska da se prefrli sopstvenosta  na voziloto pa taka toa mi e nepotrebno kompliciranje.

Попустот не се врзува за возилото тука за осигуреникот доколку поседува само едно возило.
Во твојов случај доколку сегашниот сопственик го оттуѓи возилото, попустот може да го префрли само доколку регистрира друго возило на негово име, под услов двете возила да не ги поседува во ист период, односно да не се поклопува ниту еден ден како сопственик на две возила.

Истото важи и за Вас.
И да го префрлите на ваше има а веќе поседувате едно возило на ваше име нема да може да се префрли бонусот на второто возило, тоа си стартува од почеток.
Тука сме за сите прашања поврзани со осигурувањето :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6514
  • French diamond
На колку рати можи да се плати кај вас за осигурување и на кој начин ? Исто така и со подароци како стоите, бидејќи ова ми е прва полиса без попусти, најверојатно подарокот ќе одлучи кај ќе осигурам, друго што би ми сменало  :)

Моментално две возила ќе се осигураат во ист ден, едното 99, другото 78 kw...третото веќе го поминал татко ми , не се дели од Триглавите.

Отсутен Винер Осигурување

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 33
На колку рати можи да се плати кај вас за осигурување и на кој начин ? Исто така и со подароци како стоите, бидејќи ова ми е прва полиса без попусти, најверојатно подарокот ќе одлучи кај ќе осигурам, друго што би ми сменало  :)

Моментално две возила ќе се осигураат во ист ден, едното 99, другото 78 kw...третото веќе го поминал татко ми , не се дели од Триглавите.

Полиса може да се даде на рати, минимална рата е 1.000 денари, така да бројот на рати зависат од висината на премијата. Пишете ми регистарски број или пак број на шасија во ПП ќе Ви кажеме точна цена за АО полиси.
За подароци контактирав со колегите од Битола и ми кажаа дека немаат подароци, ама ако извадите полиси во некоја од филијалите пишете ми и ќе си земам за обврска да Ви испратам по брза пошта.
Од подароци има автогалантерија (држачи за мобилни, микрофибер ракавици, еленски кожи, течности за стакла ...) ќе склопиме пакет прозиводи и ќе Ви пратиме.
Неколку членови на форумов имаат вадено полиси и сите имаат добиено вредни подароци.
Тука сме за сите прашања поврзани со осигурувањето :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6514
  • French diamond
Секоја чест за Винер и дечкото кој ги застапува тука на форумот !  Многу пријатно сум изненаден, си добивте уште еден задоволен  клиент...и не е поентата во подарокот, кој и тоа како е одличен, туку во исполнувањето на зборот.

 

 :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Папучки си доби?   :o :o :o

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6514
  • French diamond
Да, за после внатрешно метење да не се валкат патосниците, како во шлеперите што прават   ;D

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
А јас 6 години од Винер добивам освежувач за на ретровизор што грдо мириса... лажам, годинава добив перниче на надувување :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
А јас 6 години од Винер добивам освежувач за на ретровизор што грдо мириса... лажам, годинава добив перниче на надувување :)


Вакво?

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Да, ама со црна коса :)

Отсутен BigBull

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 405
А јас 6 години од Винер добивам освежувач за на ретровизор што грдо мириса... лажам, годинава добив перниче на надувување :)

Биди среќен и со тоа, јас втора година по ред ништо не добивам.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
А јас 6 години од Винер добивам освежувач за на ретровизор што грдо мириса... лажам, годинава добив перниче на надувување :)

Ima poklon I za tebe, inka za gorivo pretochuvanje, e sega ti shto ke tochish I kade ke pretochuvash, tuka ne se mesham.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6514
  • French diamond
Ова е за нова/прва полиса, секако дека неможи да очекуваме секоја година подарок. Јас бев во Триглав т.е старата полиса беше од претходниот сопственик таму и никој друг не нудеше ништо за да ме убеди да одам кај нив, освем Винер, така се работи.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
Ова е за нова/прва полиса, секако дека неможи да очекуваме секоја година подарок. Јас бев во Триглав т.е старата полиса беше од претходниот сопственик таму и никој друг не нудеше ништо за да ме убеди да одам кај нив, освем Винер, така се работи.

Pishi na viner osiguruvanje I nema zosto da ne dobiesh podarok I za obnova na polisa.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
А не е побитно да се одбери осигурителна компанија која има добар рејтинг во поглед на излегвање во пресрет при незгода (скраја да е)? Никола со поклонче го купија, тоа било пресудното. Целта на осигурувањето е добивање на поклонче еднаш годишно. Среќа што Винер не се лоша осигурителна компанија :)